Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е с най-опасните пътища в Европа за тежкотоварни автомобили

2 коментара
България е с най-опасните пътища в Европа за тежкотоварни автомобили

България е с най-опасните пътища за шофиране на тежкотоварни автомобили в Европа, според проучване на британска компания за технологии и логистика.

Международните шофьори се оплакват от разбитите пътища, километричните опашки по границите, липсата на места за почивка и системното нарушаване на правилата за движение, които често водят до инциденти с фатални последици.

"Дунав мост" при Русе е сред най-рисковите участъци за водачите на тирове. Стоян Георгиев е зад волана вече 25 години, но продължава да е нащрек, когато стигне българо-румънската граница.

"В Румъния си оправиха пътищата, по-главните пътища, а по нашите пътища с 50 не мога да карам", казва шофьорът Стоян Георгиев пред БНТ.

"Много дупки, вижда се, че е асфалтирано, пък в следващия момент е хлъзгаво при малко дъжд, да не говорим, ако има заледяване", допълва колегата му Красимир Анков.

Рисковите ситуации на пътя са всекидневие.

"Наскоро имах катастрофа защото едни хора бяха решили да запълват дупки на обяд, на булевард "България". Един колега пред мен му беше изгаснал буса и аз докато го видя и го ударих", разказва Димитър Касабов.

"Действително в България се случват доста произшествия с товарни автомобили. По-голямата част на пътищата в България, включително Русе-Велико Търново, е с две ленти за движение, тоест една в посока. Има големи наклони на изкачване, на спускане, лоши условия на движение, което предизвиква водачите на тежкотоварни превозни средства да предприемат маневри, свързани с изпреварване, навлизане в насрещната лента за движение", обясяни автоекспертът Свилен Костадинов.

Затова експертите препоръчват ограниченията за автомобили и камиони в конкретна отсечка да бъдат различни.

"При спускане на този вид композиции 50 км е добре да се спускат, за да може да предприемат спиране. Да не се увеличава скоростта, особено когато са натоварени, но този вид ограничение пък е прекалено малък за водачите на леки автомобили и мотоциклетите", смята Костадинов.

През миналата година в Русенска област е имало 1057 пътнотранспортни произшествия. Загиналите са 29, а ранените - 455 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #2

    Главна вина има управлявалият ни 12г. Б.Б./ дори не ми се пише името/. Ако има някой нормален инженер в АПИ, ще върне изпитаната схема до 90г. АПИ - областни ПУ- общини. и всяка структура да знае какво ще поддържа и строи. Магистрали и 1-ви клас пътища АПИ, 2-ро класните, 3-то и 4-то класните за областта , общините между селските пътища. Не може "Хидрострой " да строи пътища иска се ф-ма специализирана в строеж на пътища. Ще има и по добър контрол.

  2. Keyser Söze
    #1

    Как бе, баце го меси каза, че е номер едно с неговите магистралки. Е, малко спестили от асвалта ама карай да върви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.