Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма случай кабинет в оставка да актуализира бюджета

Ревизията е неизбежна, проблем е, че отваря нови дефицити, а не отстранява причините за дупките в хазната, смята Муравей Радев

2 коментара
Няма случай кабинет в оставка да актуализира бюджета

Няма такъв случай правителство в оставка да прави актуализация на бюджета, коментира депутатът от левицата и зам.-председател на бюджетната комисия Петър Кънев по повод отказа на БСП да подкрепи поисканото от кабинета увеличение на държавния дълг, за да се осигури изплащането на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка" (КТБ).

 

Според бившият финансов министър Муравей Радев от кабинета на Иван Костов, обаче актуализацията на бюджета е неизбежна и необходима. "Най-добре е бърза актуализация в едни разумни, балансирани параметри, подобно на тези, които правителството сега предлага. Финансовото министерство подхожда съвсем отговорно, а политическите сили са безотговорни с това си поведение", посочи пред БНР той.

 

Кънев смята, че няма драма в това, че БСП е отказала да подкрепи ревизията на бюджета.

 

"Предложенията за актуализацията на републиканския бюджет не бяха обсъдени от парламентарната ни група, от никой от депутатите от БСП. Вчера (16 юли) ги получихме в 14.45 часа и както журналистите ги четохте за първи път, цифрите и ние вчера ги четохме за пръв път. Мисля, че нормалната парламентарна практика е колкото и да се бърза с една работа, все пак да се запознаем, тъй като при нас решенията се взимат колективно и никой няма право просто така да гласува", каза Петър Кънев.

 

Той не мисли, че има някаква драма, защото според него е било по-важно да се актуализира бюджетът на НЗОК, което бе одобрено от ресорните парламентарни комисии в четвъртък, но заради настояването на ГЕРБ да се ревизира и целият държавен бюджет, както и да се предвиди по-голяма сума за НЗОК, парламентът едва ли ще стигне до обсъждане на който и да е проект.

 

"Беше обяснено, че не е нужно на 100% да се приемат и двата бюджета, за да може Здравната каса да разполага с едни 225 млн. лв. Депутатите от трите парламентарни комисии, които днес (17 юли) бяха на заседанието и които трябваше да вземем решението за бюджет за Здравната каса и евентуално за големия бюджет, ние продължаваме да твърдим, че сме поемали ангажименти за 2 цифри – едната 225 млн. за Здравната каса, а другата е – ако се наложи да се премине към несъстоятелност – тази тема въобще не е решена все още дали така ще бъде, за КТБ, да се гарантират възможността за вдигане тавана на дълг с 1.7 млрд. лв., за да могат да се добавят тези пари към парите, акумулирани в Гаранционния фонд, за да се изплатят всички средства до 200 000 лв. по депозити. За мен по-важното в момента не е толкова тези 1.7 млрд., а е нужен Законът за КТБ да влезе, тъй като остават само още около 4-5 заседания на парламента", каза Петър Кънев.

 

Той обясни и защо БСП е против актуализация на държавния бюджет: "Ние твърдим, че тези 3.4 млрд., които искаше правителството, са прекалено много и не са обосновани и не е нужно в момента да се прави това. От друга страна, от ГЕРБ казаха, че те няма да подкрепят тази актуализация, тъй като настояват за 7.5 млрд. Не знам дали има правителство в света, но в България твърдо ви казвам, че в тази 138-годишна парламентарна практика няма такъв случай правителство в оставка да прави актуализация на бюджета. Има неща, за които няма накъде да бързаме. Например бюджет Здравна каса – ние в момента гарантирахме плащания за октомври – ноември – декември, когато ще има кабинет, ще има и парламент, но бяхме поели този ангажимент, изпълнихме го".

 

Радев коментира, че "управляващата БСП се старае да занижи параметрите, които нейното правителство предлага, защото гледа да минимизира поредния си управленски провал, явен вече". "Опозицията, която очаква утре да стане управляваща, обратното – гледа да ги направи максимални, за да може да осигури максимално спокойствие на следващия кабинет. Това, което правителството обаче предлага, на мен ми се струва, че е сравнително балансиран и приемлив проект, защото той създава достатъчно възможности, които при едно добро и отговорно управление могат и да не се използват в целия размер", допълни бившият финансов министър.

 

"Има няколко добри и няколко слаби страни този модел", каза Радев. По думите му една от добрите страни е, че дефицитът е под определената от 3%, над която следва процедура по свръхдефицит. "Втората добра страна е, че се повишава годишният таван на лимита на дълга, заложен в този бюджет, с който да покрие новия дефицит от 725 млн. и да покрие разрешената от ЕС държавна помощ за стабилизиране на банковия сектор в България – нещо, от което явно обществото има нужда в момента. Също така той обезпечава една държавна гаранция от 2 млрд. лв. за Гаранционния фонд плюс още 500 млн. за допълнително капитализиране на Фонда, ако това се наложи. Освен това остават два буфера, с които може да маневрира следващото правителство" посочи финансистът.

 

Основната слабост на модела е, че правителството признава, че приходите от данъци няма да се изпълнят с около 500 млн., смята Радев и прогнозира, че неизпълнението на приходната част ще достигне 1 млрд. лв. в края на годината. Има и съществени неясноти около еврофондовете и ролята на държавния бюджет в авансовите плащания по спрените

 

"Най-голямата слабост е, че бюджетните дупки, които вече са открити, се запълват с нов дефицит, вместо с икономия на разходи или с вътрешни компенсации в сега съществуващата рамка. Решават се пожарникарски текущи финансови проблеми, а не се работи да се разкрият и отстранят причините за тях. Липсват крайно необходимите структурни реформи в безнадеждно раздутата бюджетна сфера. Ако това не се промени в бъдещо управление, и неговият провал ще бъде сигурен, заяви Муравей Радев.

 

Според него страната ни може да си позволи дълг, но е важно това да не стане практика. Ако не се стигне до актуализация на бюджета, служебното правителство ще е с вързани ръце и няма да може да реагира, ако тази паника, която се задава като втора вълна на паника в банковия сектор, достигне някакви по-сериозни размери, посочи бившият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #2

    Да я подават по-бързо и да се приключва с тази агония, продължаваща вече повече от година! Мъка! До кое дъно трябва да стигнем, за да подадат най-после тази оставка? И да се върви към избори, които ще решат изхода от тази мрачна ситуация!

  2. [email protected]
    #1

    НЯкой ако се сеща кога Олигарски е подал оставка моля да ми каже.Доколкото знам все още не са в оставка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.