Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът обеща да спира лобистките закони

Хората и бизнесът нямат доверие в антикорупционната система у нас, смята Румен Радев

2 коментара
Снимка: БГНЕС

"Като краен участник в законотворческия процес, дори и с риск да стана "шампион", ще продължа да бъда бариера за лобистко законодателство, което е във вреда на българския бизнес, чрез налагане на вето и сезиране на Конституционния съд".

Това обеща президентът Румен Радев на кръгла маса, организирана от работодателските организации, която се проведе под негов патронаж.

Радев твърди, че дори наложено от него вето да пада в парламента, остава ползата от допълнителния дебат по въпроса.

"Държавата трябва да изгражда прозрачна, справедлива и устойчива бизнес среда, в която българският бизнес да разгърне спокойно своя потенциал – с ясна, стабилна правна рамка, свободна от всякакви лобистки хватки", каза още Радев.

Той отново призова за уеднаквяване на механизма при внасяне на законопроекти - не само предложенията на Министерския съвет да бъдат предхождани от обществено обсъждане и да са придружени с оценка за въздействие, а това да важи и за законодателните инициативи на народните представители. "Трябват ясни критерии, за да не изпада бизнесът "в засада" в някои случаи", допълни Румен Радев.

Хората и бизнесът в България загубиха доверие в българската антикорупционна система, заяви президентът. По думите на Радев, пример за това е оживлението, предизвикано у нас от новината Лаура Кьовеши да стане европейски главен прокурор. "Ако под давлението на чужди служби в България се разкрият крупни корупционни схеми и се стигне до ефективни присъди, ако това се случи отвън, а не отвътре, това ще означава, че България е капитулирала пред корупцията", каза Румен Радев.

Президентът призова за еднакъв достъп до обществени поръчки за всички фирми, а не само на определен кръг от тях, и за финансова дисциплина. "Това означава да се проследи ефективността на всеки един лев от публичния ресурс - от разписването на бюджета до реденето на павета на "Граф Игнатиев", заяви президентът. Румен Радев посочи, че ако се "наливат" обществени ресурси в проекти, без накрая да се констатира високо качество, това може да е индикатор за три проблема – или наличие на корупция, или непрофесионална администрация, или мързелива администрация, която се приема за несменяема.

Президентът посочи, че от бизнеса у нас се очаква да не генерира сива икономика, да не корумпира администрацията, а да развива конкурентоспособност и човешкия си капитал чрез обучение на персонала, с инвестиции в научна развойно-изследователска дейност. "Нека, преди да правим опити да привличаме работници отвън, бизнесът да си отговори на въпроса прави ли достатъчно да задържа българската работна ръка в страната", апелира още Румен Радев и обърна внимание, че трябва да се включват пълноправно и хората с увреждания.

Президентът се ангажира да организира срещи и дискусии, на които да се набелязват решенията за проблемите на икономическия сектор и на бизнеса. "Ще продължавам да съдействам за търсене на стратегически решения и установяване на по-добра бизнес среда", отбеляза президентът.

Румен Радев посочи, че ще продължи да организира двустранни бизнес форуми при свои визити зад граница и при посещение на чуждестранни президенти у нас. Като свой приоритет президентът открои и подкрепата за образованието, науката и иновациите, които спомагат за увеличаването на добавената стойност на българската индустрия, чрез изграждането на необходимата научна и изследователска инфраструктура. Държавният глава заяви, че следващият етап на Българо-швейцарската програма трябва да се фокусира върху създаването на изследователски център у нас, от който да могат да се възползват както български, така и швейцарски компании.

Без трансформация на модела на наука и образование у нас, не можем да трансформираме и българската икономика – няма да постигнем по-висок икономически растеж, висока добавена стойност, още по-малко ще неутрализираме рисковете на бъдещето при адаптиране на нашата икономика към глобалните процеси и конкуренция, заяви президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #2

    Стигнах до там,че този щял да бъде бариера?!?!?! Ало бариерата,от тебе НИЩО НЕ ЗАВИСИ,за да се изказваш толкова тъпо!

  2. edin.drug
    #1

    Като Истанбулската конвенция ли? Кой Коституционен съд - този с мнозинство на ГЕРБ ли? Защо ни занимавате с пропагандните фантасмагории на Льотчика, бе хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.