Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

(М)истерията около българското културно наследство

51 коментара

От близо месец насам сме свидетели на ескалиращата активност в медиите по темата за българското културно наследство – частните колекции, иманярството, нелегалните канали за износ на антики и др. Дори на неизкушените в тази сфера прави впечатление, че напоследък четем, слушаме и гледаме едни и същи лица. Двама-трима колекционери, директор на национален музей, двама археолози. И тъй като дискутираната тема е изключително важна, реших да се включа в дебата. Не само, защото имам какво да кажа като специалист в тази област, но и защото имам своя гражданска позиция. Защото смятам, че когато авторите публикуват дадена информация, трябва да си дават сметка за съпътстващата отговорност. И защото уважението към читателя, слушателя или зрителя се изразява чрез качеството на предлаганата му информация.

Удивляват ме публикациите, в които се твърди, че при обира на Историческия музей във Велико Търново са изчезнали ценности на стойност 14 милиона евро. Че началната цена на тракийски шлем, предложен на аукцион в САЩ, е 500 000 долара. Или че най-скъпо се продава въоръжението от древността, като в него се включват върховете на копия. Удивляват ме, защото не посочват:

- Как е определена стойността на изчезналото от Великотърновския музей, след като по-голямата част от него нито фигурира на снимка, нито някога е било оценявано;

- Какъв е този тракийски шлем, оценен на половин милион долара? Дори един бегъл преглед на тръжните цени по света през последните десет години показва, че и да е имало шлемове, оценени над 100 000 долара, рядко някой ги е купувал. Обичайните цени за подобен род ценности, обикновено бронзови, са няколко пъти по-ниски.

Що се отнася до върховете на копия, по принцип те не се предлагат на големите търгове, тъй като са едни от най-масово откриваните антични предмети не само у нас, но и при археологически разкопки в цяла Европа.

Не разбирам защо се публикува неточна и непълна информация. Всеки, който желае да научи нещо повече по въпроса, може да го направи от извора: каталозите на редица аукционни къщи са в Интернет пространството, други могат да бъдат свободно закупени.

Единственото, което вероятно постигат подобни публикации, е засилването на интереса на иманярите, които често са цитирани като източник на информация, при това достоверен. Абсолютно необосновано дори иманярската терминология, обяснимо отсъстваща от речниковия запас на повечето българи, навлиза в дебата:  цитира се, че се изкупуват прясно открити иманета в малки и голeми гърнета “първа проверка” и “втора проверка”, че по родните полета работят неуморни “бригадири” и техните копачи, че има едва ли не цяла гилдия дилъри, йерархично подредени по-строго и от масонските ложи.

А твърденията, че по четири канала се изнасят археологически предмети от България, както и че в Ню Йорк живеят четирима големи български дилъри, навсякъде по света биха възбудили силно професионалния интерес на полиция, прокуратура и следствие. Освен това всеки що-годе мислещ читател би се запитал: щом експертите от МВР са толкова добре информирани, защо досега не са предприети мерки за пресичане на тези канали и задържане на участниците в тях?

По подобен начин се третира и темата за частните колекции. Споменават се само 4-5 имена, а никой не говори и не пише за стотиците колекции в цялата страна, събирани от най-обикновени граждани, често в продължение на повече от две поколения. И ако учените вземат думата, много от тях биха признали, че за своите изследвания многократно са ползвали тези сбирки, особено в областта на нумизматиката, като източник на ценна информация. Такава е и световната практика. Която също е рядко споменавана в средствата за масова информация, въпреки направените напоследък сериозни проучвания на европейското законодателство в сферата на културното наследство. Други странно подминавани теми са нарастващото производство на копия и фалшификати на антични оригинали в България, както и социалните и етническите аспекти на иманярството в страната.

Изглежда основното, което се търси от авторите в популярните печатни издания, е клюката, интригата. Непредубеденият читател остава с впечатлението, че всеки втори българин е експерт по проблемите на културното наследство, запознат с тайните на аукционите и музейното дело. И се пита защо все още не е започнал да копае и той някъде из земята българска или да регистрира аукцион в Ню Йорк..

А ако оставим емоциите настрана и се обърнем към прагматизма, ето някои теми за дискусии по същество:

- Как да бъде управлявано занапред българското културно наследство;

- Как да се регламентира едно действено публично-частно партньорство в тази сфера;

- Кой и в какъв срок да регистрира сега съществуващите музейни и частни колекции;

- Как да се регламентира създаването на легален вътрешен пазар и неговото ефективно функциониране;

- По какви критерии и от кого да се извършва експертно-оценителната дейност, необходима както на музеи и други обществени институции, така и на множество граждани.

За да покажем на Европа и света, че освен да търгуваме с всичко ценно у нас, можем и да го опазваме и използваме, както подобава на една цивилизована страна в 21 век.

Валентина Григорова-Генчева е началник отдел “Злато и нумизматика” в Първа инвестиционна банка. Дипломирана като специалист по стара и средновековна история в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Доктор на историческите науки от Фрибургския университет, Швейцария. Бивш заместник-ръководител на археологическите разкопки на Френския археологически институт в Аргос, Гърция. Член на Международната асоциация на професионалните нумизмати. Автор на публикации по нумизматика, археология и история на медицината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ето
    #52

    това какво е

  2. клиниката
    #50

    Комплименти за Objective че защити достойно българските изконни ценности.като че ли липсват истински българи в този форум.

  3. синкав
    #49

    Илке ти да не идваш направо от партийно събрание при Костов?По спокойно да не направиш някой инфаркт.Много ви е просташки езика. Но много подходящ за вашата болшевишка тактика. Плюй, Мълви, Кълни и Натяквай. на друго не ви ли учи Командира???????

  4. Objective
    #48

    Жика, ти трябва да си сърбин ако съдя от името ти и ти предлагам най-любезно да не се месиш в българските работи. Нали знаеш вица от къде идва името "сърби" - защото все ви сърби от въшките. Симеон все пак обективно погледнато е българският Цар, изгонен от България по време на ЧУЖДА ОКУПАЦИЯ от национални предатели работещи за интересите на чужда сила и дръзнали да сменят законната Българска конституция с такава угодна на пак тази чужда държава докато сме дефактум все още окупирани от тази чужда държава.

  5. лекарска намеса
    #47

    ти пак си се объркал нещо. това не е Илка а Жика от Южна Сърбия, демек Вардарска Макединия. сърбин долен, издевателствал над българското население в Пиротския край. ти само да видиш име дето завършва на а и веднага лапваш въдицата и мислиш че е фуста и бързаш да импонираш какви кретени сте това костовиститеболшевишки ви е корена, болшевишки са ви и табиетите а лъжите ви са брадати

  6. Боговидец
    #46

    Вие кога видяхте Царя да играе комар или сигурно сте играли покер на една маса с него. Стига с тези изтъркани простотии дето комунистите и тяхната червена къртица И. Костов ви ги пробутват.И като знаете че някой е мошенник защо не го дадете под съд или направите полицейска заявка срещу него. Лесно е да мълвите и клеветите. Господ ще ви накаже за деянията ви.

  7. синкав
    #45

    Комплименти за компетентното ти становище но преди това би трябвало да се конфискуват колекциите на големите колекционери. Това е все крадено частно имущество от бивши кадесари или принадлежащи на целия народ ценности които те са купили с крадени пари

  8. Kolio
    #44

    Avtorkata po-dobre da ni kaje nechto za ZLATNIA TREZOR NA BALGARIA ot 40 tona,predimno moneti,palen s numizmatishni zennosti i iznesen i zalojen niakade v Evropa predi izvestno vreme.I dali izobchto chte se varne v Balgaria?

  9. темел
    #43

    Кога ще потърси Петков отговорност от най-големите "колекционери", все комуняги: Д. Ивенов, Манджуков, Филчев(брат), И. Славков и др.

  10. Горския
    #42

    Не ме учудва, че автора не познава законите (Закона за паметниците на културата и музеите и наредбите към него)когато виждам къде работи. От тази банка никога не са уважавали българските закони (справка застрояването на Националният парк Пирин от собственика на банката) Та, там в закона - чл.11 параграф 3 пише, че от 25.11.2005 всички частни колекционери трябва да са регистрирали движимите паметници на културата в музеи (има си списък на музеите). В същият член пишат и за партньорството. А в една

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.