Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Качински: Най-голямата грешка след 1989 беше запазването на комунистическите тайни служби

33 коментара
Качински: Най-голямата грешка след 1989 беше запазването на комунистическите тайни служби

Най-голямата грешка, допусната след 1989 г. е това, че не бяха унищожени старите комунистически специални служби и бяха дадени легитимност и обещания за сигурност на комунистическата номенклатура. Това заяви полският премиер Ярослав Качински в доклад пред консервативната фондация “Херитидж” във Вашингтон, съобщи базираният в Лнодон сайт kafene.net.

Качински изтъкна, че след 1989 г. не е направено нищо, за да се елиминират такива патологични явления като връзките на специалните служби, мафията и бизнеса или нечестната приватизация.

Комунистическата номенклатура все още беше доминиращата обществена група в новата държава поне в икономиката. Според Качински голяма и негативна роля в изграждането на посткомунистическа Полша са изиграли недостатъчните реформи в специалните служби. В началото на 90-те години те са разбили онази част от лагера на "Солидарност", която се е съпротивлявала на посткомунизма.

Според Качински новата система на 90-те години е била частична демокрация, която е създала и частично свободен пазар. След 1993 г. в Полша настъпва период на "триумфиращ посткомунизъм", чието върховно постижение е получаването на президентския пост от посткомунистите две години по-късно. По време на правителството на Йежи Бузек, както казва Качински, дейността на специалните служби е елиминирала от участие във властта най-талантливите политици на десницата.

В момента правителството на Качински провежда реформи за премахване влиянието на бившите тайни комунистически служби във всички сфери на живота чрез отваряне на досиета и лустрация.

В доклада си "Посткомунизмът в Централна и Източна Европа", който изнесе вчера в консервативната Heritage Foundation, полският премиер описа промените в Полша след 1989. "Посткомунизмът се роди от небрежност," каза Качински. "Не беше създаден нов държавен организъм, а бяха само въведени старите демократични механизми."

Според Качински след 1989 "не беше направено нищо, за да се елиминират такива патологични явления като връзките на специалните служби, мафията и бизнеса или нечестната приватизация". Комунистическата номенклатура все още беше доминиращата обществена група в новата държава поне в икономиката.

Качински подчерта, че предимство на Полша в сравнение с другите страни от комунистическия лагер е било съществуването на "контра-елит" или организирана опозиция. Според премиера е било голямо нещастие, че по-голямата част от този контра-елит е приела през 1989 "да раздели властта с комунистите и им е дала гаранция за сигурност". От това произлиза, каза премиерът, че "голяма част от нея е била биографично и до известна степен идеологично свързана с комунизма на някакъв етап от своя живот".

Либералната част от предишната опозиция се е страхувала, според него, от нарастването на влиянието на традиционните сили, близки до църквата. Тази част от опозицията предаде своята легитимност на стария комунистически елит, каза премиерът.

Според Качински голяма и негативна роля в изграждането на посткомунистическа Полша са изиграли недостатъчните реформи в специалните служби. В началото на 90-те години те са разбили онази част от лагера на "Солидарност", която се е съпротивлявала на посткомунизма. Според Качински новата система на 90-те години е била частична демокрация, която е създала и частично свободен пазар.

След 1993 в Полша настъпва период на "триумфиращ посткомунизъм", чието върховно постижение е получаването на президентския пост от посткомунистите две години по-късно. По време на правителството на Йежи Бузек, както казва Качински, дейността на специалните служби е елиминирала от участие във властта най-талантливите политици на десницата. За щастие "в управленския елит успя да влезе един от тях" или братът на Ярослав - Лех.

Както казва Качински, идва време за "ново противопоставяне на системата". Дребните бизнесмени и търговци от провинцията създадоха своя партия в лицето на "Самоотбрана", която привлече посткомунистическия електорат. Големият бизнес създаде Гражданската партия, традиционните среди - Лигата на полските семейства, а силите, които искат връщане на законността - партията Право и справедливост.

През последните години посткомунизмът започна да губи, защото стана твърде самоуверен - връзките на премиера-посткомунист Милер с милиардерите, които получиха парите си, благодарение на влияние над политиците, не бяха приети добре от поляците.

"Искрата, разпалила пожара, който погълна посткомунизма," беше това, че посткомунистите решиха да нападнат досегашната "опора на системата на получена легитимност" - "Газета Виборча". Тяхната грешка беше също, че атакуваха други важни медии.

Според историческата версия, представена от Качински пред американците, всичко това е довело преди една година до победа на анти-посткомунистическите сили.

След изборите "започнахме да изграждаме нова държавност. За съжаление, острият сблъсък раздели лагера на противниците на посткомунизма. Но историята най-после излезе от застоя си".

Heritage Foundation е един от най-влиятелните аналитични центрове във Вашингтон. Едновременно и най-консервативният. В него работят няколко десетки експерти. Много от тях са били близко свързани с администрацията на Роналд Рейгън и до днес Heritage подкрепя в анализите си най-консервативните тенденции и идеи в американската политика. Подкрепя свободния пазар, личната свобода, традиционните американски ценности и силната армия.

*Публикуваме статията от сайта Kafene.net, заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тапински
    #35

    Този пудел на американците си мисли,че може с подобни изказвания да получи някой сребърник.Дните на правителството му преброени.За една година корупцията,имеграцията и мизерията в Полша надхвърлиха нимата на кое и да е правителство от 1990 г.

  2. Dancho
    #34

    Ima neshto seriozno u polyacite kato politici i politicheski analizatori. Zbignev Bjejinski, Leh Valenca, Solidarnost ... Da se nadyavame, che Polsha i sega shte uspee. Tya moje da dade primer i na drugi - naprimer na nas.

  3. chitatel
    #33

    se glasi za vtori mandat! A u nas lumpeni dal Gospod!

  4. niakoj
    #32

    Az sam zivial mnogo godini v Polska. Te sa bili vinagi narod s mnogo idei, i vinagi sa namirali izhod od naj-tezkoto polozemie zasztoto te sa vinagi bili edinoduszni.

  5. June
    #31

    "...Според Качински след 1989 "не беше направено нищо, за да се елиминират такива патологични явления като връзките на специалните служби, мафията и бизнеса или нечестната приватизация". Комунистическата номенклатура все още беше доминиращата обществена група в новата държава поне в икономиката.Качински подчерта, че предимство на Полша в сравнение с другите страни от комунистическия лагер е било съществуването на "контра-елит" или организирана опозиция..."

  6. ...
    #30

    За съжаление България се е сдобила със съседи османлии, а после е "освобождавана" от рушнаци, през последния век марксистки.Докато Поляци навремето са се сражавали с Турците чак край Варна, Рушнаци като Святослав Киевски и други по-късно са се сражавали срещу България.Днес Християнските институции в БГ продължават да са под контрол на рушки марксисти, в центъра на столицата стърчи паметник възхваляващ съветските нашественици, а на загиналите край Варна Поляци в бой срещу османските нашественици паметник няма.

  7. Stefan
    #29

    Всеки има правото да гласува за своя Соце - Гоце - Ален президент:) Но всеки има също така възможността да избере един достоен президент за България!

  8. Чича ви Буш
    #28

    Аман от глупостите на американските шпиончета като това недоразумение Качински! На калпавите полски премиери -службите им криви! - Поляците - утайката на славянството!

  9. Solidarnosc - BG
    #27

    Всички комунисти веднага наскачаха срещу Качински - дори българските. Защото усещат дебелия край. Полша беше първата през 1980, после през 1988, сега отново ще бъде първа, за да покаже на мръсните червени, къде зимуват раците. Можете да се пенявите, колкото искате. И на вас ще ви дойде краят: и на Станишев, и на двамата Велчеви, и на Бокови, и на Луканови, и на всички останали, които продължават да управляват България и икономиката й.

  10. Шиклгрубер
    #26

    А бе, глупако - гладна кокошка просо сънува...впрочем Солидарност май се разпадна, а!?!

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.