Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната власт поиска от парламента сметка за парите си

17 коментара
Съдебната власт поиска от парламента сметка за парите си

Висшият съдебен съвет (ВСС) официално протестира срещу намерението на Народното събрание да намали класа за прослужено време за магистратите от два на един процент върху основната заплата. Предложението е било прието на последното заседание на бюджетната комисия в парламента.

За повечето съдии, прокурори и следователи класът за прослужено време формира в голяма степен работна заплата. В диспозитива на протестното решение на ВСС се цитират приетите от ООН принципи за осигуряване на независимостта на съдебната власт, възприети в последствие и в две резолюции на Комитета на министрите към Съвета на Европа (КМСЕ). Тези международни актове постановяват, че заплатите на магистратите не могат да бъдат намалявани.

По думите на члена на ВСС и шеф на Апелативен съд – Пловдив Радка Петрова, разпоредбите на ООН и КМСЕ имат задължителен характер и за България.

Становището на съдебния съвет се подкрепя и от Съюза на съдиите в България, Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите. Главният прокурор Борис Велчев съобщи в сряда, че вече е изпратил протестно писмо до парламентарните групи в Народно събрание.

“В писмото попитах депутатите дали искат да ни стимулират да работим по-добре като ни намаляват заплатите”, каза още той.

Според зам.-председателя на ВКС Румен Ненков за първи път парламентът е готов да приеме бюджет за съдебната власт, който е дори по-нисък от предложения от Министерски съвет.

“До сега Народното събрание приемаше бюджет, който беше между предложения вариант от кабинета и този на ВСС. За първи път те са готови да слязат и под него”, заяви Ненков.

По конституция съдебната власт в България има самостоятелен бюджет, но до законодателят и изпълнителната власт винаги са редуцирали финансовата рамка на магистратурата.

ВСС “почерпи” четиримата шефове с по 2 коледни заплати

На заседанието си в сряда ВСС реши да раздаде предколедно 13 -та и 14-та заплата на главния прокурор, председателите на Върховния касационен и административен съд и шефа на Националното следствие. Сметките показват, че четиримата шефове в магистратурата ще получат минимум по около 6500 лева около Коледа.

В същото време другите магистрати ще получат по 1,5 заплати върху декемврийското си възнаграждение или около 1500 лева допълнително.

Главният прокурор Борис Велчев заяви пред колегите си от ВСС, че това предложение не е честно и поиска да получи колкото останалите прокурори при това изчислено върху 10-месечния му стаж на поста.

Това не бе прието от съдебния съвет с мотива, че шефовете в магистратурата носят по-голяма отговорност и си заслужават парите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ощетен-2
    #18

    Не ми приписвайте думи,които не съм изрекъл

  2. Про кур ор
    #17

    6500 е равностойността на 4 човешки живота според ценоразписа на съдебната система.

  3. Зорба
    #15

    Велчев е направил мъжки жест макар и да не съм му фен, го поздравявам, а що се отнася до възнагражденията, то е до толкова ясно, че дори и румънците го разбраха-съдията и прокурора, а при нас и следователя трябва да са много добре платени за да не вземат от куцо и сакато.

  4. Потърпевш
    #14

    Най-корумпираните и некомпетентни хора в държавата получават повече пари от всички останали. Това си е чиста подигравка с почтените граждани!

  5. ес
    #13

    къде си бе поплювко не струваш колкото цървула и на последния крадец който ми е минавал през ръцете.

  6. Знайко
    #12

    Любопитно е какъв процент за прослужено време получават към заплатите си любимите ни депутати. Но всъщност въпросът ми е тъп - на тях не им трябва клас. Те си получават комисионите за лобиране, които убеден съм, са несъразмерими със съдийските заплати.

  7. ес
    #11

    и 15 патрона в цевта пробвай!!!

  8. ощетен
    #10

    колко пъти си ходи с жълтясали гащи, бе смелчаг, за да си заслужиш заплата, или цял ден редиш пасианси и това ти е критерия за отчитане на дейност

  9. 404 NOT FOUND
    #9

    Интересно, какъв процент от доходите им са заплатите - 5%?

  10. nabliudatel
    #8

    Лесно е човек да се поддаде на популистките лозунги от типа "да им се намалят заплатите". Истината е, че срещу корупцията в съдебната система не може да се борим, като намаляваме заплатите на магистратите. Така те сдамо ще са още повече изкушени да взимат подкупи.В съседна Румъния (от която явно вече трябва да се учим), заплатите на редовите Съдии и прокурорите са по 3000 евро т.е. около 6000 лв. български пари. Не говорим за главен прокурор и т.н. Жалко е че в БГ доходите са ниски, но трябва да се търси начин да се увеличат доходите на всички, а не да се намалят на всички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.