Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още за ланския сняг

129 коментара
Още за ланския сняг

Мненията за снега и „изненадата” от него натрупаха цели преспи в медиите. И като заваля, та цяла неделя. Всеобща черногледа белота. Черногледа? Ами да, поне що се отнася до „феномена” с управленското безхаберие и нищонеправенето днешните власти са просто продължители на традициите от времето, когато „ те ни лъжеха , че ни плащат, а ние - че им работим”.

Да се е случило нещо по-различно от „борбата” с наводненията, например? Позната картинка, от която ни държи влага целогодишно. Е, вярно, този път стотици хиляди сънародници са обречени едновременно в цяла България на домашен арест. И не му се вижда краят. Представете си само хората с увреждания, трудно подвижните възрастни мъже и жени и най-малките, които иначе са любим рекламен фон за пощипващи бузки политици пред камерите! На всички тях, кретащи, или в колички, включително хиляди „паркирани” вкъщи бебешки колички, им е наложена принудителна мярка за неотклонение, защото дори и да рискуват да се разхождат по почистените правителствени автомобилни трасета, няма как да издрапат до тях.

С други думи темата за традиционните несгоди, макар и в особено вледеняващи размери, щеше да е направо обичайно скучна, ако не се появяваха и провокативни гледни точки. Ето една: при Тодор Живков не беше така, четем в централен вестник. Имало ред и организация. Ето това вече е интересно, защото е много вероятно около една трета от българските селяни и граждани да имат подобна благосклонна памет. Поне, ако се вярва на статистиката за носталгията по тоталитарното добруване, сред 31 на сто от сънародниците ни.

В едно от предаванията на „В десетката” по Би Ти Ви, например, десетина годишно момченце преразказа възторжено спомените на родителите си за доброто старо време. Според тях, преди демокрацията имало всичко - салам, портокали! Други обаче си спомняме как държавното радио ни осведомяваше новогодишно, че към бреговете на социалистическата родина наближава корабът с мечтаните портокали. Това си беше истинска новина, жадувана от всички, не като измишльотините за преизпълнените планове.

Портокалите, бананите и много, много други стоки бяха рядкост, лукс, част от дългия списък на вечния дефицит, прародител на същата тази днешна корупция, към която привикналите да се домогват по „втория начин” до благините българи са толкова съучастнически благосклонни.

А че имаше ред при Тодор Живков, това е вярно. Редяхме се като деца да получим с раздадени по списък от кварталната организация на ОФ (така си е, имаше наистина организация) купони за червен пипер (същият, произвеждан от български червени чушки, най-типичната част от националната кухня). Оттам остана закачката между приятели: „ къде изчезна като червения пипер”. Редяхме се с часове за всякакви стоки на километрични опашки, на каквито днес никой не би застанал без специална принуда. Редяхме се с години, че и с десетилетия, за правото да купим с парите си съветски автомобил или панелно жилище.

Колкото до справянето с бедствията и авариите, въпросното добро старо минало се побира най-синтезирано в хумористичната оценка на съвременниците за тогавашните реалности: „ най-големият враг на социализма са четирите годишни времена”. Имаше и по-конкретна, според която враговете бяха определяни с горчив смях като „ сушата, кишата и Гришата” ( Гришата беше министър-председателят Гриша Филипов, който говореше български с руски акцент, словоред и лексика).

И накрая нещо много лично, дори интимно…В незабравимото минало непочистена заледена софийска улица уби в утробата на майка му зародиша, който трябваше да бъде наше четвърто дете. Като продукт на онази държава у нас в зародиш беше умъртвена самата идея да потърсим сметка някому за такова „анонимно” убийство. Властта отговаряше само за успехите, реалните и мнимите ( като онзи с „изобилието” от портокали). Днес поне в това отношение положението е различно. Ако не друга, тази пъртина е прокарана. Има прецеденти, съдебни и граждански. Схващате ли интимната ми мисъл?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

129 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #131

    Брато, прав си по принцип.Но не забравяй, че губещ от демокрацията в чисто личен битов планса поне две трети от българите.Защото бащите им са се возели в каруци, а те - макар и с дълог чакане -седнаха в леки коли. И са живели като скотове в селската кал, а те -хомос социалстикус - все пак се добраха до ватерклозет и парно.При тов почит без пари. Всичко е относително...

  2. НАБЛЮДАТЕЛ
    #130

    Драги Иво ... Както знаеш, ТОГАВА тропически плодове се внасяха рядко, за да не вземем да направим НЕКОЙ външен дълг в зелено.Ииии имаше резултат. На 10 Ноември Тато ни остави без външен дълг. За разлика от Чаушеску. Затова Чаушеску го убиха, пък Тато под домашен арест във вилата на внучка си.Но има и трета разлика между тях. Чаушеску бе румънец с българско потекло, а Тато бе българин с влащко потекло. Да се каращисаме малкоБеше някъде първите години от дИмУкрацията. По пазарите имаше вече тропически плодове. Срещам един приятел"Цял живот - казава ми той - съм имал две мечти. Цялата година да има банани и ... да са по-евтини от ябълките. И ДОЖИВЯХ"Схващаш ли интимната ми мисъл ?

  3. pump it!
    #129

    - "На 10 Ноември Тато ни остави без външен дълг."Е, тук не успях да схвана интимната ти мисъл.

  4. $$$,$$$.00
    #128

    Indjev, pravilno kritikuvash, ama ako imash pretencii , che si profesionalist, triabva da posochish i razreshenieto na vaprosa, a to e v smiana na politicheskata sistema. V Bulgaria politicheskata sistema e neefektivna i pozvoliava na edin i sasht krag ot hora da se shmugvat v parlamenta i v pravitelstvoto bez prekia vot na izbiratelia i samo s rehsenia na niakoe zakrito zasedanie v niakoia partiina centrala. Eto tova e, koeto ubiva stranata. Prezident, minister-predsedatel i minister po avariite

  5. Чакмак бей
    #127

    не предновогодишно.

  6. Да!
    #126

    Сега за всичко добро отговаря властта, за всичко лошо - Иван Костов.Точка!

  7. w
    #125

    Prostjo nai-goliamata oligarhia e amerikanskata.

  8. ДЪРЖАВА
    #124

    !

  9. Радко
    #123

    Човече, ти наистина ли мислиш тази дивотия: "На 10 Ноември Тато ни остави без външен дълг."? Или си много млад и не помниш, или умишлено говориш неистини.Държавният дълг в края на 1989 г. беше около 12 милиарда долара. И още го изплащаш, многознайко такъв. А може би не - ако си от ченгесарската пасмина, която захлеби от куфарчетата с пари от същия този дълг?И този дълг беше резултат от "политиката" на Живков, Андрей Карлович, Огнян Дойнов, бащата на СерГейчо - Дмитрий Станишев, Лильов и цялата останала

  10. демократ
    #122

    На всички е ясно, че Инджев е супер журналист, но е уволнен.Също така на всички е ясно, че Гоце е корумпирано ченге с апартамент-подарък, но си седи Президент на страна от ЕС.Само на мен не ми е ясно, ние портокали ли сме или тикви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.