Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ прогнозира забавяне на растежа в България до 5.5%

4 коментара

Икономическият растеж на България постепенно ще се забави и до края на 2008 г. ще бъде около 5.5% от брутния вътрешен продукт (БВП), прогнозира във вторник ръководителят на мисията на МВФ за България Алберт Йегер. Заедно с постоянния представител на фонда за страната ни Хуан Хосе Фернандес-Анзола той се срещна с министъра на финансите Пламен Орешарски и с управителя на БНБ Иван Искров.

Очакванията на МВФ са догодина ръстът на българската икономика да се забави още и да стигне 4.75%, като същевременно ще се забави и средногодишната инфлация до 7.25% през 2008 г. и до 5% през 2009 г.

Миналата година ръстът в икономиката бе 6.2%, а инфлацията стигна 12%.

Според МВФ икономическият растеж на България продължава да бъде добър, посочи представителят на МВФ. Като резултат безработицата слезе до 7%, но това показва още, че недостигът на работна ръка ще окаже влияние върху забавянето на икономическия растеж, се посочва в анализа на МВФ за икономическото състояние на България.

Според фонда инфлацията се е повишила до двуцифрено число заради поскъпването на храните и горивата, както и от изменените условия на пазара на труда и ръста на работните заплати.

Дефицитът по текущата сметка продължава да нараства, отразявайки факта, че разходите в частния сектор надхвърлят значително постъпленията в него, каза още Алберт Йагер.

Очакваме в България да се запази здравата рамка на фискалната политика и изискванията на валутния борд да бъдат изпълнявани и в бъдеще, каза той. Според МВФ здравната и пенсионната реформа трябва да бъдат така осъществявани, че да са неутрални за бюджета.

Мисията на МВФ в България смята, че фискалната политика през 2008 г. трябва да съхрани състоянието от 2007 г. за бюджетен излишък от около 3.75% от БВП. Ако се осъществи сценарият за по-голямо забавяне на икономическия растеж, съществува възможност да намалее големината на фискалния излишък, в случай че приходите в бюджета се окажат по-ниски от очакваните, каза Йагер. Институциите, натоварени с функционирането на финансовата система, трябва да са подготвени за непредвидени обстоятелства, добави той.

Като неблагоприятни ефекти върху растежа на икономиките в ЕС и в региона на Югоизточна Европа Алберт Йагер посочи високите нива на цените на стоките за широко потребление и особено - енергийните цени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #5

    видяхме кви ги изтаковаха в САЩ и подопечния им свят...17

  2. малоумов
    #3

    се чуди кво става с братята от сливенско старозагорския регион дето разбират от пътища,и що нема конфликт на интереси.ама играят с офшорки и счетоводно-правни къщи и са на загуба милите за това нищо нема,нема конфликт на интереси.

  3. ХАРИ
    #2

    ЗАБАВЯНЕТО НА РАСТЕЖА Е САМО ПЪРВИЯТ ПРИЗНАК ОТ ЦЯЛОСТНОТО ЗАБАВЯНЕ КОЕТО НИ ПРЕДСТОИ. ДА ВЯРВАМЕ , ЧЕ КРИЗАТА ОТ ВРЕМЕТО НА ПРЕДИШНО УПРАВЛЕНИЕ НА БСП НЯМА ДА СЕ ПОВТОРИ. ЗАЩОТО ТОВА ЧЕ ТРАГИЧНО ЗА ДЪРЖАВАТА.

  4. 17
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.