Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Секретен план за общ антитерористичен пакт вещае колизии в ЕС

67 коментара
Секретен план за общ антитерористичен пакт вещае колизии в ЕС
Секретен доклад, изготвен от експерти на шест страни от ЕС предлага създаване на антитерористичен пакт с Вашингтон, който включва споделяне на разузнавателна информация сред 27-те страни членки на Съюза, пише британският в. "Гардиан".

Докладът от 53 страници е изготвен от министерствата на вътрешните работи и на правосъдието на Германия, Франция, Швеция, Португалия, Словения и Чешката република – предишни, настоящи и предстоящи страни, председателстващи ЕС. Те смятат, че са нужни по-силни контакти със САЩ за засилване на борбата срещу тероризма.

27 - те страни членки трябва да събират на едно място разузнавателни данни за тероризъм, да развият съвместно видеонаблюдение, безпилотни разузнавателни полети, да направят мрежи от антитерористични центрове. Изтъква се, че Европа трябва да интегрира в по-висока степен своята политика за борба с тероризма, организираната престъпност, легалната и нелегалната имиграция.

Част от предложенията - като това за създаване на европейски експедиционен корпус от въоръжена жандармерия за паравоенни интервенции зад граница -със сигурност ще предизвикат сериозни спорове, пише "Гардиан".

Новата инициатива е наречена "Евро-Атлантическа зона на сътрудничество" и предвижда трансфер на огромни масиви информация към САЩ за европейски граждани и пътници.

Преговорите за създаване на такъв пакт досега не са довели до резултат поради проблеми със зачитането на правата на лична неприкосновеност, но в момента ЕС и САЩ са в процес на съгласуване на законодателните процедури. Според проекта, който миналия месец е раздаден на всички правителства от ЕС миналия месец, планът трябва да бъде финализиран най-късно през 2014 г.

"ЕС ще определи позицията си с оглед на политическата цел за постигане на Евро-Атлантическа зона за сътрудничество със САЩ в областта на сигурността и правосъдието", се казва в доклада.

Посочва се, че антитерористичните действия могат да бъдат ефективни, само ако е гарантиран максимален обмен на информация между страните членки на ЕС. Съответна информация, свързана със сигурността, ще бъде достъпна до органите за сигурност в страните членки, е записано в проекта.

Предвижда се създаване на "мрежи от анти-терористични центрове", както и засилване правомощията на ресорните европейски агенции и институции по сигурността като полицейския орган Европол (Europol), службата по външните граници Фронтекс (Frontex), съвместния разузнавателен център Ситсен (SitCen).

Британските служби смятат идеята за рискована

Британските разузнавателни служби обаче се противопоставят на идеята да предават поверителна информация на Брюксел при перспективата да получат твърде малко в замяна и да рискуват компрометиране на източниците си, пише британският в. "Телеграф".

Информацията е нашият бизнес и имаме много добре развити практики за споделянето ѝ по цял свят, заяви пред вестника висш представител на спецслужбите. Това може да звучи добре на хартия, но ако споделяме информация, искаме да знаем с каква цел става това и че всеки допринася с информация, допълва източникът.

Той също така е подчертал, че информацията трябва да бъде използвана отговорно. "Искаме да знаем къде я изпращаме и кой я защитава. Ако нашите източници се компрометират, това прави събирането на информация много по- трудно и ние имаме задължението да пазим предадената ни информация."

В неподходящи ръце

Друг аргумент против споделянето на информация е, че тя може да попадне в неподходящи ръце в някоя от останалите страни членки.

"Трудността с ЕС е, че това е комплексна организация и съществуват рискове от споделяне на информация със страни като България и Унгария, която накрая ще отиде в други ръце", заявява Пол Корниш, експерт от консултативния център Чатъм хаус.

"Много страни членки имат доста незрели и недобре развити разузнавателни мрежи", казва Корниш. "Немислимо е ние да споделяме информации с организации, които може да не си вършат сериозно работата", допълва експертът, цитиран от "Телеграф".

Той допълва, че САЩ и Великобритания имат специални взаимоотношения, включващи и тесен обмен на информация, с която никой друг не може да се похвали, отчасти защото единствено САЩ и в по-малка степен Великобритания имат разузнаване в глобален мащаб.

Макар че разузнавателните управления на Франция и Германия са много силни, те не оперират на нива, на които действат MИ 5, MИ 6, ФБР и ЦРУ. Затова някои страни от ЕС се надяват, че могат да използват Ситсен за достъп на разузнавателна информация, която иначе няма как да получат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. старо куче
    #73

    трябва да са луди да дават информация на бивши комунистически страни. инфото директно ще заминава за Москва.

  2. младо куче
    #72

    особено Унгария и България

  3. nik
    #71

    "ЕС ще определи позицията си с оглед на политическата цел за постигане на Евро-Атлантическа зона за сътрудничество със САЩ в областта на сигурността и правосъдието"Този замисъл е пореден, сериозен шамар в мутрата на рушняшката демократура!Висококвалифицираните служби на високоразвитите западни демокрации не са задължени да кореспондират с продажници и предатели, като тези в блатото България.Или ще го правят до толкова, доколкото могат да ги ползват.Не забравяйте, че в ЦРУ и западните служби не пасат трева, а възможностите им, им позволяват да елиминират боклуци, в чиито глави се въртят, все още, ленин и сталин!

  4. USA
    #70

    Ako vklushat drugite,po dobre e da prisaediniat i Al-Kaida kam Evro-Atlantisheskata zona.

  5. ИАД
    #69

    И докато червените боклуци са на власт, зощото веднага от бюротона министъраще попаднат в ухото на бандичагите.

  6. ???
    #68

    ...spdeliane i s rusia ...4rez bulgaria.

  7. агентбезпокритие
    #67

    ще оправят нещата в световен план!вервайте ми!

  8. Вишински
    #66

    Антитерористичен пакт трябва на онзи, който се бори с тероризма.А с тероризма можем да се борим, ако ни заплашва. Ако за нас има такава заплаха. Няма как да се борим с противник, ако такъв противник липсва.Е, това искам да кажа. Който го заплашва тероризъм - да си се обединява в пактове и да си споделя каквато си иска информация. И кой знае защо ми се струва, че за европейските държави такава опасност би нарастнала след включването в пакта, а не преди него.

  9. Observer
    #65

    И това ако не е шамар...Стана нещо обичайно БГ да попада в най-отвратителните класации. Дори и от спестения материал си личи презрението към страни като БГ. Къде са сега шефовете на "спецслужби" да коментират подобно отношение. Или случая излиза извън протоколните размени на любезности относно сътрудничеството с "партньорските служби" (термин, често употребяван от Гоце и компания, на които им е трудно все още да произнесат абревиатури като НАТО, ЕС и САЩ - защо ли?).

  10. агентбезпокритие
    #64

    "Няма как да се борим с противник, ако такъв противник липсва."ГОЛЯМА Е БОЗАТА В ГЛАВАТА ТИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.