Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ВАС поиска бързо приемане на закона за конфликта на интереси

9 коментара
Шефът на ВАС поиска бързо приемане на закона за конфликта на интереси

В последните години в редица неправителствени организации все по-масово се внедряват представители на властта, заяви в петък председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев. Той определи тази тенденция като "много опасна", защото "не отговаря на целите на демокрацията". Според него проблемът може да бъде решен с приемането на промените в Закона за конфликт на интереси, който да забрани подобни практики.

Коментарите му бяха направени в контекста на постоянния стремеж на управляващата коалиция да ореже с предложени ограничителни текстове на приетия в края на миналата година закон. Пенчев участва в международна конференция, организирана от Програма "Достъп до информация" (ПДИ) за съдебната практика при прилагането на Закона за достъп до обществена информация.

От неправителствената организация също смятат, че законът трябва да започне да действа и едва тогава управляващите да се опитат да изгладят недостатъците му.

Пред Mediapool ръководителят на правната дирекция на ПДИ адвокат Александър Кашъмов коментира, че нежеланието на изпълнителната власт да поддържа практики на прозрачност продължава да бъде най-големият проблеми при предоставянето на обществена информация.

"Все още държавната администрация не публикува достатъчно документи в интернет, а редица институции изобщо не ги качват в мрежата. Продължава да се отказва информация, която в обществата, определяни като демократични, е публична", коментира още Кашъмов.

По думите му главното основание за отказ на достъп до документи е, когато те се обявяват за "търговската тайна" или "съдържащи лични данни".

"Администрацията най-често се позовава на защитата на третото лице, т.е. на фирмата или лицето, които не желаят определени договори да бъдат оповестявани. Този тип данни най-често са искани от медиите по повод на избухнали големи публични скандали" обясняват от ПДИ.

Въпреки промените в закона, които въведоха задължението публичният интерес да надделее над тежестта на защитата на търговската тайна, Кашъмов смята, че публичният интерес все още не е защитен.

"Институциите продължават при такива казуси да си измиват ръцете с отказа на фирмите да се предоставят данни. След това се образува дело, но то отнема поне две години", заяви адвокатът.

Кашъмов все пак отбеляза позитивната нагласа на законодателната и съдебната власт за постепенно облекчаване на процедурите и разширяване на обхвата на информацията, която може да бъде публикувана.

"В Народното събрание се забеляза една добронамереност. Основно заради усилията на депутата от СДС и сега лидер на партията Мартин Димитров и председателя на комисия "антикорупция" Бойко Великов (БСП) беше прокарана промяната за така наречения "преобладаващ обществен интерес", коментира адвокатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чочи
    #10

    На снимката е Александър Кашъмов

  2. леко учуден
    #9

    на съдия Пенчев , Нено Димо или чакай , двмата май нямат нищо общо

  3. леко учуден
    #8

    в грешка съм, простете

  4. Mike
    #7

    Признавам не съм запознат, но от подочути от познати информации и от думите на г-н Констатин Пенчев, разбирам, че една от идеите в Закона за конфликта на интереси е отнемане на правото на държавни служители и въобще на всички служители в държавната администрация да участват в НПО. Това за мен не само е абсурдно и ми звучи цинично. Доколкото виждам г-н Кашъмов не взема отношение по тоя проблем, а медиапул е прехвърлило основната теза върху друга тема, поради което ще си позволя да изразя моето лично

  5. Mike
    #6

    2)През цялото време се говори за значителен брой НПО в страната, които обаче рядко имат за цел удовлетворяването на някакви обществени потребности, а имат предимно други функции. Няма сериозно изследване за историята на наличния неправителствен сектор в страната, нито за това кой кой е там, но като такъв представител мога да заключа от опита си, че така наречените "сериозни" НПО, които съответно имат и материални възможности, са създадени предимно от и именно от служители в държавния апарат. Останалата

  6. Mike
    #5

    В този смисъл изразеното мнение от г-н Пенчев, както и ако има такова изискване в закона, е закрепяне на статуквото на наличните в страната НПО, създадени не от самото общество. Защото новите и амбициозни кадри в държавната администрация, които са единствената възможна противотежест на старото и сатуквото, не биха могли да имат себеизява в областта в която работят.Така все по-малко ще стават и реалните обществени инициативи, а всичко ще бъде конструирано от един изцяло предварително заложен замисъл статукво.

  7. Попов
    #4

    ...кандидатстват само по фондове директно към ЕС или фондации!В България финансирането е окупирано от тези които цял живот са се учили преди всичко на МИМИКРИЯ !!!

  8. PETROV
    #3

    JANE E AVTOR NA VSI4KI ZAKONI........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.