Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наредба за усвояването на книжовния български език

4 коментара
 

НАРЕДБА № ................./……………

за усвояването на книжовния български език

Чл. 1. (1) С тази наредба се определя държавното образователно изискване за усвояването на книжовния български език по чл. 16, т. 4 от Закона за народната просвета.

(2) С държавното образователно изискване по ал. 1 се определят условията и редът за усвояване на книжовния български език в училищата, детските градини и обслужващите звена в системата на народната просвета.

Чл. 2. Усвояването на книжовния български език се свързва със социалната значимост на неговите функции като основно средство за:

общуване във всички социокултурни сфери;

социализация и професионална реализация на децата и учениците;

интегриране на всички етноси в структурите на българското общество.

Чл. 3. (1) Усвояването на книжовния български език се осъществява с цел развиване на комуникативните умения на децата и учениците.

(2) Усвояването на книжовния български език се свързва с изисквания към устната и към писмената реч на учениците.

Чл. 4. (1) Усвояването на книжовния български език се осъществява в процеса на предучилищното възпитание и подготовка и на училищното обучение.

(2) Обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на народната просвета осигурява условия за усвояване на книжовния български език.

(3) Усвояването на книжовния български език е задължително за всички деца и ученици, които се обучават в българските детски градини и училища в страната и в чужбина.

(4) Усвояването на книжовния български език се постига чрез обучение по учебните предмети, включени в различните раздели на учебния план.

Чл. 5. (1) В училищата, детските градини и обслужващите звена в системата на народната просвета задължително се използва книжовният български език.

(2) Учителите са длъжни да преподават учебните предмети на книжовния български език, с изключение на учебните предмети „чужд език” и „майчин език” и на учебните предмети на чужд език, когато това е предвидено в учебния план. Те са длъжни да подпомагат децата и учениците при овладяването и прилагането на книжовноезиковите норми.

(3) В училищата, в детските градини и в обслужващите звена учителите са длъжни да общуват с децата и учениците, както и помежду си на книжовния български език.

(4) Учителите са длъжни да общуват с децата и учениците на книжовния български език и извън училищата, детските градини и обслужващите звена.

Чл. 6. Усвояването на книжовния български език се изразява в:

1. овладяване и прилагане на знанията, уменията и отношенията, определени с държавното образователно изискване за учебно съдържание по български език и литература за съответните етапи и степени и с държавното образователно изискване за предучилищно възпитание и подготовка по образователно направление „Български език и литература”;

2. спазване на книжовноезиковите норми в учебните часове по всички учебни предмети, в които обучението се осъществява на български език;

3. спазване на книжовноезиковите норми при общуването на учителите с децата и учениците в училищата, в детските градини и в обслужващите звена, както и извън тях.

Чл. 7. (1) Овладяването и прилагането на книжовноезиковите норми от учениците е обект на проверка и оценка от учителя в часовете по български език и литература в съответствие с изискванията на държавното образователно изискване за учебно съдържание, държавното образователно изискване за системата за оценяване и учебната програма за съответния клас.

(2) Спазването на книжовноезиковите норми в учебните часове по останалите учебни предмети се следи от съответните учители.

(3) Спазването на книжовноезиковите норми при общуването на учителите с децата и учениците в училищата, в детските градини и в обслужващите звена, както и извън тях се следи от всички учители и от директора.

Чл. 8. Степента на усвояване на книжовния български език е елемент на външно оценяване във всеки един от етапите и степените на образование в системата на народната просвета.

Чл. 9. Учебниците и учебните помагала, с изключение на учебниците и учебните помагала по учебния предмет „чужд език” и учебните помагала по учебния предмет „майчин език”, се съставят на книжовния български език и осигуряват условия за неговото усвояване.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание чл. 17, т. 4 във връзка с чл. 16, т. 4 от Закона за народната просвета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. obektiven
    #5

    това е

  2. учител
    #4

    Наредбата отдавна трябваше да се приеме.В смесените райони се говори само на турски и няма законова основа да ги задължиш да общуват на български.Директорите са безсилни да се борят с учители,на които турския е майчин.Браво на министър Вълчев.

  3. гражданин
    #2

    Наредбата е добра, но ще си остане само на книга.Толкова години управляващите нехаеха - това сега е само една демагогия.

  4. hadjiiska
    #1

    всеки който е гражданин на Рерублика България иобича своя род и език независимо къде по света се намира трябва да държи българския книжовен език да пребъде за да пребъде българския род.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.