Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатите за цената на обединението не стихват

13 коментара
Дебатите за цената на обединението не стихват

Двайсет години след падането на Берлинската стена дебатите за цената на обединението са далеч от затихването. В неделното издание на германския вестник "Велт ам Зонтаг" напомнянето за продължаващия дебат е пречупено през отправната точка, че Западна Германия е наляла 1 300 милиарда евро в бившата ГДР от 1989 година насам, за да помогне за модернизацията ѝ.

Вестникът се позовава на проучване на Института за икономически изследвания в Хале, според който не е най-странното, че огромната сума е била изсипана, а фактът, че в последните години финансовите трансфери не само че не са намалели, а са се увеличили.

Утопията на икономическото настигане

Според икономисти бившата ГДР скоро няма да има нужда от финансови инжекции, но трябва да се раздели с утопията, че ще настигне икономиката на Западна Германия и от пръв поглед индикаторите за това са безспорни - безработицата в източните германски провинции е два пъти по-висока от тази в западните.

Новият вътрешен министър Томас Мезиер, който отговаря за интегрирането на източните провинции, прогнозира, че на бившата ГДР ще са ѝ нужни 10 години, за да настигне западните. "През 2019 година от икономическа гледна точка източните региони ще бъдат на средното равнище в западните региони", заяви той пред "Билд ам Зонтаг".

12% от германците съжаляват за стената

От своя страна министърът на транспорта Петер Рамзауер заявява, че след 20 години усилия за подпомагане на Източна Германия сега е необходимо да се инвестира отново в Западна. "Инвестициите в инфраструктурата в Западна Германия бяха занемарени в последните две десетилетия заради солидарността с новите провинции. За известно време това беше нормално. Но вече е време да се премахне това различие", заяви той.

Двайсет години след промяната много германци са недоволни от промените. Според проучване 79% от населението счита, че събарянето на стената е щастливо събитие. Но 12% (13% източногерманци и 12% западногерманци) смятат, че стената трябва да се възстанови.

Социологът Фритьоф Хагер от Берлинския свободен университет отбелязва, че за германското единство е нужно време, за да влезе в съзнанието на хората. "Разбира се, това, което днес се нарича политическо единство, е очевидно, но има ли социално единство? Културно единство? Не мисля", коментира той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mo.lko
    #14

    v stila na Prof. Vuchkov da kazha, che M.H. ne se chuva kakvo pishe!

  2. М.Н.
    #13

    и липса на солидарност към събратята им от Източната зона, които навремето са били подарени на Сталин, така както и останалата Източна Европа!Добре оялите се западняци трудно разбират какво са преживели тези, които се озоваха зад Желязната завеса!

  3. Рони
    #12

    "Западна Германия е наляла 1 300 милиарда евро в бившата ГДР от 1989 година насам"Това ли наричаш липса на солидарност????

  4. Карина
    #11

    колко са тежки последиците от комунизма

  5. турист
    #10

    Тези 13% източногерманци (на 12-те % западни, явно са от тези на които им е писнало да хрантутят търтеи)явно лежат и си мечтаят за времето, когато целия "източен блок" им пълнеше гушата за да бъдат ВИТРИНАТА НА СОЦИЛИЗъМА. Така както нашите тъпунгери си мечтаят за "тошово" време и кебапчето от 12 ст.

  6. един
    #9

    ментално-манталитетните следи от комунизма не могат да се заличат и с 20 г и 1 300 млрд. евро. И то в Германия... Какво да говорим тогава за една България, където все още се води спор "комунизъм vs. демокрация".

  7. Стършел
    #8

    Пич незнам от къде си преписвал тази статия но сумата не е в милиярди. 1.3 милярда ги дават за година че и по малко. Те само за да спасат банките планираха 500 милярда. 1.3 билиона евро са горедолу. И между другото около 99% от източногерманците си искат обратно стената, НО тоя път да са от другата и страна ;)

  8. Божо
    #7

    Голям комунизъм ги мъчеше източните немци!!!

  9. математик
    #6

    "1 300 милиарда""??? Не е вярна!!!

  10. Ана
    #5

    http://www.nytimes.com/2009/11/09/opinion/09zizek.html?_r=1&pagewanted=1&hp&adxnnl=1&adxnnlx=1257782547-hnetdAQbRuUWR3oBRFFjVA

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.