Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът пусна променения Закон за електронните съобщения

5 коментара
Президентът пусна променения Закон за електронните съобщения

Президентът Георги Първанов подписа в понеделник указа за обнародване на промените в Закона за електронните съобщения (ЗЕС), но със забележката, че по-добре би било разрешенията за проследяване на трафичните данни да се дават от по-високо ниво в съдийската йерархия, отколкото законодателят е предвидил.

Законопроектът за допълнение и промяна на ЗЕС бе приет от депутатите миналия месец, след като ГЕРБ и МВР отстъпиха пред обществения натиск и се отказаха да следят трафични данни от Интернет и мобилните телефони за разследване на престъпления с предвиден затвор под 5 години. Така законът даде право това да става само за тежки и компютърни престъпления.

Според промените разрешенията за изкарване на разпечатки вече ще се издават от председателите на районните съдилища в страната, а досега това ставаше само със санкцията на окръжните, които са 5 пъти по-малко.

Президентът коментира в понеделник в свое становище, фактът, че не всички компютърни престъпления са тежки, което "позволява да се застъпват позиции, че разрешеният достъп до данни за тях накърнява буквата на Конституцията".

Според държавния глава обаче ограничението за използването на трафичните данни само за тежки престъпления, за каквото настояват някои граждански структури, би затруднило борбата със сериозни престъпления, като детската порнография, присвояването на самоличност и други.

"Това би означавало да се накърни не буквата, а духът на Конституцията, което не бива да се позволява", се посочва в изявлението на държавния глава.

Той припомня, че законът е претърпял сериозна еволюция спрямо първоначалния вариант, което "показва волята на законодателя да търси баланс между защитата на обществения интерес и защитата на индивидуалните права и свободи".

Първоначално МВР настояваше да придобие с промените в закона противоконституционното право да следи трафични данни от Интернет и мобилните телефони за престъпления с предвиден затвор под 5 години.

В становището на Първанов се припомня, че за да се предотврати безконтролното и непропорционално навлизане в личното пространство на гражданите, законът предвижда Комисията за защита на личните данни да е наблюдаващ орган относно сигурността на данните, които ще се проследяват, а Народното събрание чрез комисия да осъществява парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване и осъществяване на достъп до въпросните данни, както и по защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразен достъп до тези данни.

В заключение той дава заявка да следи внимателно информациите и докладите на двете комисии, защото е "важно обществото да бъде сигурно, че стремежът на законодателя за баланс между по-ефективните средства за борба с престъпността и правата на отделната личност ще бъде реализиран и в практиката".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BRAVO!
    #6

    Президент, премиер, Конституция, директор, мутра, сладкото ми от рози, червеният ми пуловир, чакайте да се пусна кръв - а, червена...

  2. Графа
    #5

    Но не само за Бабата Марта, но и за връщане на компютърните "престъпления" в този дълго обмислян Закон. Сега остава да видим с кой подзаконов акт на сегашната власт ще ни "уредят нормативно" защото така е поискал Народът чрез изборите. Но това е друга тема и не е за тази реплика на съобщението, което виждам, че не интересува доста хора. Докато му дойде времето, ако все още някой си спомня какво ни казваха с тази "крилата фраза". И ако помни какво се случи при нейната практическа употреба.

  3. Балканец
    #4

    Да се даде ясна дефиниция що е `комп.престъпление`,с много твърди рамки.Иначе се връщаме на майната си.

  4. безпартиен
    #2

    Много турски партийки взеха да се цвъкват напоследък у нас - ДПС, НДПС, ОТОМАН...да ги следят по-изкъсо, пък ние гражданите, все ще съумеем да докажем, ако сме били невинно обвинени в нещо.

  5. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #1

    Чрез Административен Съд Враца.До Върховен Аадминистративен Съд - СофияКопие – Председателя на Народното СъбраниеПредседателя на Административен Съд на РБПредседателя на Конституционния Съд на РБКОПИЕ – НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО БЪЛГАРСКИЯДИСКУСИОНЕН ФОРУМЧастна жалбаОТ СТЕФАН ДИМИТРОВ ЧОЛАКОВ ул. Райна Княгиня № 20 А-12 , 3000 Враца БългарияВ момента в Кралство Швеция - адрес Stefan Tcholakov - Höstvägen 22 F-3 , 35237 Växjö - SVERIGEПРОТИВ : опр. № 11-1 / 25.02.2010 г. по адм. д. № 578 / 2009 г.Граждани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.