Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Шеврон“ планира добив на 25 млрд. куб. м шистов газ у нас

96 коментара
“Шеврон“ планира добив на 25 млрд. куб. м шистов газ у нас

Американската петролна компания “Шеврон“ кандидатства за разрешение за проучване и добив на шистов газ в терен в Североизточна България, до границата с Румъния, от където може да се добият 25 млрд. куб. м алтернативно гориво. Това съобщи във вторник американският посланик Джеймс Уорлик пред журналисти.

Конкурсът е бил открит през май и до края на август трябва да стане ясно дали има и други претенденти да проучват терена и кой ще получи разрешителното от Министерския съвет.

Проучването на този терен се вписва в плановете на американския гигант за добив на шистов газ в Европа, след като на 1 юли получи лицензи за изследвания в румънската част на Добруджа.

Добивът на шистов газ в България дава възможност за диверсификация, заяви Уорлик на представянето на плановете на “Шеврон“ в България. Посланикът и експерти на компанията са се срещнали с премиера Бойко Борисов, за да го запознаят с възможностите при добива на шистов газ. Новият енергиен източник може да промени изцяло енергийния пейзаж и газовата ситуация не само у нас, но и в региона, смятат американците.

От петролната компания посочиха, че добивът на шистов газ е нова концепция за Европа и досега не е имало официално открити находища. Посланик Уорлик отрече възможността за екологични рискове.

Представители на компанията обясниха, че залежите на алтернативното гориво се намират на 2-4 хиляди метра под земята, което е достатъчно дълбоко, за да не се създаде опасност за подземните водни резервоари.

От компанията не се ангажираха с прогноза за цената на добивания газ, тъй като на този етап става въпрос само за проучване.

Експерти коментираха пред Mediapool, че разходите за изваждането на газа са около 80-90 долара за 1000 куб. м., като предимството на това гориво е, че се използва от местни производства и цената му не се натоварва с транспортни разходи, което е типично за руския природен газ, доставян в Европа по тръбопроводите от далечни находища.

При средногодишно потребление на България за миналата година от 2.54 млрд. куб. м, вкарването дори на минимални количества от вътрешен добив ще намали в известна степен зависимостта на страната от руско синьо гориво и ще се отрази върху крайните цени на газа за консуматорите, смятат специалисти. 

Единственото, което правя, е да подчертая значимостта на разнообразяването и на прозрачността при при енергийните проекти, заяви американският посланик по повод критиките, които му отправи миналата седмица президентът Георги Първанов. Държавният ни глава посъветва чуждите дипломати по-малко да съветват България за енергийната ѝ политика.

Уорлик заяви, че решенията в областта на енергийните проекти зависят единствено от правителството, но взети днес, те ще дадат отражение десетилетие напред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

96 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #101

    невероятния капацитет Уорлик си решихме проблема с енергиината зависимост!

  2. за Хари
    #100

    В случая Гоце няма никаква роля и функции.Проблемите са в изпълнителната власт. Малко странно впрочем бе и намесата на Гоце в преговорите за тръбите, по Конституция това си е работа на изпълнителната власт.

  3. Уорлик
    #99

    коммпании

  4. wute
    #98

    нещо май газ пикае...да го хващат по тръбата.

  5. Big Papa
    #97

    находище на черни въглища, което не може да си използва поради това че е под морското равнище.Предполагам, че Шеврон ще извличат газ именно от тези въглищни пластове.Дано по-скоро стане тази работа.А като се реализира и НАБУКО, рашките ще се държат по-цивилизовано със бившите си колонии, като България!

  6. майкъл
    #96

    до непредвидими катаклизми, сериозни еко-последствия и превръща районите на находищата в пустини, жителите им в роби на капитала. Вместо това всеки дом трябва да си има соларни системи и отговаря на критерии за ефективност. Това е независимост от мафиота-експлоататор и мъдра държавна политика.Както е в Германия.

  7. нафта
    #95

    Ето и още едно подобно видео.http://www.youtube.com/watch?v=wwogQWLEqW8

  8. Big Papa
    #94

    Е, значи в Русия е най-голямата пустиня, а руснаците са най-големите роби на капитала.Пак ги победихте тия пусти капиталисти!!!Хе хе!!!

  9. Рони
    #93

    Гоце ще излезе от кожата си от яд. Ами това е американската технология, срещу мужишката профанщина...

  10. Шумкаров
    #92

    "Кое колко струва, какви са разходите и след какъв период от време се връща инвестицията е въпрос без отговор."Интересен въпрос, който бих задал на апологетите на АЕЦ Белене (10 млрд евро), и Ю.П. - 26 млрд евро.Всъщност за АЕЦ-а този проблем вероятно не стои-това ще е руска централа, с руски работници и иохрана, на българса територия.Като новият туристически комлекс на устието на Камчия, зо което лайняните български медии и дума не обелват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.