Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистратите със замразени заплати и през 2011 година

15 коментара
В бюджета на съдебната власт за 2011 година не са предвидени средства за увеличаване на заплатите на магистратите, заяви в четвъртък в отговор на въпрос на Mediapool председателят на бюджетната комисия във Висшия съдебен съвет Иван Колев. Той обясни, че наложеният преди два месеца мораториум върху индексацията на заплатите в тази сфера ще продължи да е в сила и през следващия бюджетен период.

Въпреки това ВСС ще поиска от Министерството на финансите приблизително 100 милиона лева по-голям бюджет за 2011-та. През тази година съдебната власт първоначално поиска 437 млн. лева, но в Народното събрание тази сума бе орязана с 50 млн. лева до 387 милиона. За следващата година се предлага бюджетът на съдебната власт да бъде 483 млн. лева. В петък представителите на ВСС ще имат среща с финансовия министър Симеон Дянков по темата. Иван Колев прогнозира, че бюджетът на съдебната власт отново ще бъде редуциран.

Съдебната власт ще иска 25 млн. лева за капиталови разходи. От тях 10 млн. лева трябват за преустройството на бъдещата сграда на Софийския районен съд, която бе обещана през юли от премиера Бойко Борисов. Други 7 милиона са нужни за доизграждането на Единната информационна система за противодействия на престъпността (ЕИСПП) в съдилищата и прокуратурата. Системата се внедрява вече 14 години и за нея са изхарчени над 20 млн. лева, но тя все още не функционира в цялост.

Иван Колев заяви, че подобна е ситуацията и със Софийския районен съд. По думите му предишните правосъдни министри Георги Петканов и Миглена Тачева са похарчили над 1 млн. лева, но все още няма работен проект за преустройство на сградата на ГУСВ, в която трябва да бъде настанена част от най-големия български съд.

"Трябва да бъде проверено къде са отишли тези пари. Това са над 1 млн. лева, а в момента разполагаме единствено с идейни проекти", обясни Иван Колев.

Други 24 млн. лева са нужни на съдебната система, за да изпълни Закона за класифицираната информация и назначи нови 946 служители в системата. Всички около 300 институции в системата трябва да имат по един служител по сигурността, деловодител и регистратор на постъпващата класифицирана информация. Това се налага и за малки районни съдилища, които на практика не боравят с такива данни.

Иван Колев прогнозира, че през 2011 година един от основните проблеми пред районния и градския съд в София, както и за двете върховни съдилища, ще бъдат натрупаните отпуски. Както Mediapool вече писа само за съдиите и служителите в градския съд това са над 10 000 дни. "Ако те си вземат отпуските, има опасност съдебната система да блокира. Ако ги изплатим, това ще източи бюджета на съдебната власт", обясни Колев.

Той заяви, че вече се е налагало в системата да бъдат изплащани между 15 000 и 50 000 лева за натрупани отпуски. "И сега има магистрати, които през последните 8 години не са си взели и 1 ден отпуск", разказа Колев. По думите му голям проблем ще бъде и изплащането на обезщетенията при пенсиониране, за които през 2010 година вече са дадени 3 млн. лева.

Иван Колев обясни още, че във Висшия съдебен съвет има "голям разнобой" по въпроса за закриването на малките ненатоварени районни съдилища и прилежащите им прокуратури. Част от членовете на съвета категорично са заявили, че не искат имената да им се свързва с подобно нещо. През септември членовете на ВСС ще проведат три срещи в три апелативни района в страната и заедно със съдиите ще решат какво да се прави.

"Един малък съд с двама съдии, води след себе си и прокуратура. Заедно с персонала това са общо 25 работни места. Нормално е да има съпротива", каза Колев. В отговор на въпрос на Mediapool той допълни, че въпреки съпротивата най-вероятно ще има закриване на съдилища, а те ще бъдат компенсирани от мобилни съдебни състави, които ще гледат делата на място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гражданин
    #16

    По Татово време във всеки град имаше по няколко съдии и всички ги познаваха. Сега са толкова много, а ефективност - никаква. Колкото и да е независима тази власт, дошло е време и от там да се реже. Не е случайно,прозвището "семейната палата".За съжаление е истина и тези хора са станали толкова дебелооки,че са си внушили,че са недосегаеми,обожествили са се.Уви,Бог е един.

  2. 888
    #15

    Вестник “168 часа” разкри, че кметицата на София Йорданка Фандъкова е уволнила всичките си зам.-кметове и в рамките на 24 часа ги е назначила пак. Защо?Обясненито и много просто – изпалтила им е отпуските, натрупвани с години. При заплата на един зам.-кмет над 2000 лв., всеки от уволнените-новоназначени е взел поне по 5000 лв. от общината.Умно. Хитро. Машалла. Пешкин кметица има София.Само че защо нейната партия ГЕРБ направи така, че със закон заличи отпуските на всички останали българи, натрупани години назад?Пред законите всички са равни, но има начин, види се, някой (ако е от ГЕРБ) да заобиколи закона и да даде на избрани правото да си вземат парите от отпуските"

  3. Пеню
    #14

    Каква е ползата от тази информация?Колко струва на данъкоплатеца?

  4. Пеню
    #13

    "Чл. 6а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2007 г.) (1) Председателят на комисията получаваосновно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от основното възнаграждениена председателя на Народното събрание.(2) Заместник-председателят на комисията получава основно месечновъзнаграждение в размер 90 на сто, а членовете - в размер 85 на сто отвъзнаграждението на председателя на комисията.(3) Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие,като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец отпредходното тримесечие."

  5. българин
    #12

    кой разбра..?? А сега реват..

  6. жана д`арк
    #11

    "В отговор на въпрос на Mediapool той допълни, че въпреки съпротивата най-вероятно ще има закриване на съдилища, а те ще бъдат компенсирани от мобилни съдебни състави, които ще гледат делата на място."Голям сеир ще бъде - съдиите с тогите, метнали се връз велосипеди /криза е, няма да се харчат грешни пари за гориво я/, пътуващи от паланка на паланка със суха храна за из път. След тях - на велосипеди и адвокатите по делата. Като спират за почивка ще обсъждат казусите:)))Ей, голямо творчество настана,

  7. Данъкоплатец
    #10

    Ами ДеПУТАТЧЕТАТА?

  8. автор
    #9

    Те малките съдилища са тихи пристани и стартови площадки за "наши хора", така че трудно ще се стигне до закриването им.

  9. Gabi
    #8

    Както всеки ВУЗ вече произвежда "юристи",вкл. този в с.Горно Нанадолнище, нищо чудно в скоро време да няма място за новоизлюпените и да се наложи съдилищата да работят на две смени,а ня-кои магистрати да се преквалифицират в тракто-ристи и комбайнери.Така беше преди десетина го-дини със завършилите Английска филология.

  10. нов виц
    #7

    ...а когато новозначеният съдия си получил заплатата, той много се удивил:"А, ама те тук и заплата ли дават?"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.