Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът нареди "национализация“ на 500 млн. лв. от частни пенсионни фондове

104 коментара
Премиерът нареди "национализация“ на 500 млн. лв. от частни пенсионни фондове

Премиерът Бойко Борисов разпореди в сряда близо половин милиард лева, намиращи се по лични сметки на работещите в тежки условия в частните професионални фондове, да бъдат фактически национализирани, като бъдат прехвърлени в планиран от правителството солидарен фонд за ранно пенсиониране към НОИ, който да изплаща пенсии на работещите в тежки условия.

Трупаните през годините вноски на тези работници в частни професионални фондове, ще се прехвърлят в новия фонд, съобщи социалният министър Тотю Младенов след правителственото заседание в сряда. Той уточни, че не е ясно кога ще започне прехвърлянето на активи от частните фондове към солидарния фонд в НОИ, тъй като това трябвало да се реши допълнително на поредно заседание на тристранния съвет в събота.

Младенов обаче заяви, че от 1 януари пенсиите на категорийните работници ще се изплащат по нова схема при ранно пенсиониране.

От стенограмата на правителственото заседание става ясно, че до това решение се е стигнало след разговор на премиера Бойко Борисов със синдикатите във вторник и с активната подкрепа на финансовия министър Симеон Дянков. Идеята да се приберат в НОИ натрупаните активи на професионалните фондове идва ден, след като лекарите скъсаха споразумението си с кабинета, с което пропадна опитът на държавата да сложи ръка върху сметката на Здравната каса в БНБ с натрупани излишъци от 1.5 млрд. лева.

Идеята на правителството да прехвърли личните спестявания на категорийните работници в НОИ бе посрещната с противоречиви коментари от експерти и голяма доза съмнение, че подобна мащабна операция по одържавяване на активи е изпълнима и законна. Един от проблемите е, че средствата се инвестират в различни финансови инструменти, а не стоят на едно място, за да бъдат прехвърлени оттам в НОИ.

Предистория на проблема

Проблемът е стар, но решаването му е отлагано през годините и изплува на дневен ред отново преди дни. Идеята на професионалните фондове е да плащат срочни пенсии на работещите в тежки условия при тяхното ранно пенсиониране до момента, в който навършат общата възраст от 60 години за жените и 63 години за мъжете.

В Кодекса за социално осигуряване веднъж е предвидено, че тези фондове могат да плащат на работещите от първа категория в продължение на осем години, а на работниците от втора – в продължение на три години.

Втори път обаче е записано, че работещите в първа категория могат да се пенсионират съответно на 47 години (жени) и 52 години (мъже), от втора категория на 52 години (жени) и 57 години (мъже). Заради това, че пенсионната възраст за работещите в тежки условия не е увеличавана досега, се получава така, че всъщност фондовете трябва да плащат за много по-дълъг период, а парите в тях не достигат.

Как се стига до решението на кабинета?

Идеята за създаване на солидарен фонд в НОИ беше лансирана от социалния министър Тотю Младенов още миналата седмица, но от стенограмата на правителственото заседание става ясно, че тя всъщност не е негова и той единствено напомня, че работодателите са против. Това обаче не притеснява премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков. Самият Дянков отхвърля предложението на Младенов решението на казуса да се отложи с година и настоява да се вземе решение веднага веднъж завинаги.

Премиерът пък се впуска да обясни защо няма пари в частните фондове. “В тези фондове около 20% от парите отиват за разходи. Там са скъпи коли, там са скъпи секретарки също така. И това харчи много пари. Това го знаят синдикатите, знае се по принцип, но няма политическа воля, защото това са големи частни пенсионни фондове и рискът да почнат да ни натискат от големите държави, силните държави в Европа, е голям“, заявява Борисов.

“Миньорите трябва да отидат под прозорците на частните пенсионни фондове да ги питат защо ще им изплатят 50 лева пенсия. Само че миньорите няма да отидат под частните пенсионни фондове, а ще дойдат тук пред мен и ще искат от мен тези пари. Нали така?“, заяви Борисов.

Разбира се, идеята беше посрещната със задоволство от синдикатите. Лидерът на КТ “Подкрепа“ Константи Тренчев заяви, че солидарният фонд е единственият начин да се гарантират пенсиите на категорийните работници. “Иначе тези хора, които са се блъскали и са си дали живота, ще увиснат“, каза той. Това решение на правителството отмени разговорите за протестни действия на синдикатите, но ги остави в стачна готовност.

От частните фондове не вярват, че това се случва в България

“Не мога да повярвам, че всичко това се случва в България“, коментира пред Mediapool Даниела Петкова, директор на пенсионно-осигурителна компания “Доверие“. Тя направи уточнението, че предпочита да прави коментар при взето окончателно решение. “Разбирам, че тази идея ще се гледа пак от тристранния съвет, а той всеки ден излиза с различно решение“, посочи Петкова. “Разговарях със стотици категорийни работници и никой от тях не желае средствата му да бъдат прехвърляни в НОИ. Те казват, че това са си техни лични средства и им създават сигурност“, каза Петкова и припомни, че сега тези пари се предават по наследство в случай на смърт на работника.

“Не ми се мисли какво ще стане с капиталовия пазар, ако сега започнем да продаваме. Това са 500 млн. лева активи. Това са акции, облигации“, заяви Петкова.

Тя посочи, че за самото дружество изтеглянето на средствата не е такъв проблем. “Ние управляваме 1.4 млрд. активи, от които 177 млн. лева са на професионалните фондове. Дружеството ще продължи да реализира печалби и без тези пари“, посочи Петкова.

Според нея обаче се поставя много по-същественият въпрос ще има ли изобщо капиталова осигурителна система в България или ще се сбъдне мечтата на синдикатите да има само солидарна. “След днешното решение изниква въпросът каква е гаранцията, че утре това няма да се случи и с универсалните фондове (в които задължително внасят осигуровки родените след 1959 година – бел. ред.).

Според бивш социален министър идеята е “само на приказки“

Бившият социален министър и лидер на НДСВ Христина Христова коментира пред Mediapool, че на пръв поглед изглежда, че тази идея е “само на приказки“. Тя посочи, че работата на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване е регламентирана със солидна законова база. “Не съм убедена, че дружествата доброволно ще предадат тези активи“, посочи Христова. Тя също обясни, че активите на фондовете са инвестирани по различен начин, което означава различни договори, с различни параметри, срокове и лихви.

“Освен това изниква въпросът, ако тези средства се прехвърлят към НОИ, това с какво ще допринесе да се увеличат парите и да се управляват по-добре“, коментира още Христова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

104 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #108

    Егати наглеците!

  2. ne razbiram
    #107

    Ако някой знае нека да каже, как национализираме спестяванията фондовете, като не стигат за плащане на пенсиите? Не национализираме ли и недостига покрай тях?

  3. sharp
    #106

    ...zapochnaha s naciolizacia na NZOK i Pensionnite fondove, megdovremenno pribraha nad 340 kg zlato...za da se oblazhat!Idiotshtinite i poraziite na ochilatiat Brat Pitt i grandomana BB shte gi plashta naroda!

  4. Банкер
    #105

    - толкова и по този въпрос

  5. DEDOV
    #104

    пак другаря кмет е чел Джугашвили

  6. Стопер
    #103

    При национализирането действително се поемат и пасивите и негативите, но към момента частните пенсионни фондове на "категорийните" работници все пак са на + а не на -. Затова пък, от 1 януари 2011 г. вноските на "категорийните" ще влизат директно към държавния НОИ - вместо към частните фондове... Че бизнесът с тези пари е печеливш показват и протестите на самите частни фондове, че ги национализират. Те управляват ("въртят") тези пари и повече или по-малко успешно ги влагат някъде. Това също е Ентересен

  7. Пуйков
    #102

    от хората. Напротив - почивките бяха в модерни станции и на ниски цени, в салама нямаше рога и копита и вътрешния министър имаше само един апартамент.

  8. Big Papa
    #101

    Страхотна "дясна" партия!!!Боклуци!

  9. Глух плъх
    #100

    Стопер, по твойта логика император Веспасиан е първият социалист ;-))))

  10. Big Papa
    #99

    сега ще окрадат и пенсионните.С какво се различават от комунистите, което след 1944 година национализираха парите на всички фондове в България???По нищо!!!Дясна партия ли?!Ха ха!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.