Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС отмени изискването стари отпуски да се ползват до края на 2011 г.

29 коментара
КС отмени изискването стари отпуски да се ползват до края на 2011 г.

Конституционният съд (КС) е отменил приетите от ГЕРБ промени в Кодекса на труда, с които неизползваните отпуски за минали години трябваше да се изчистят до края на 2011 година или да бъдат изгубени. Това съобщиха източници от съда в четвъртък. Решението и мотивите за решението обаче ще бъдат публикувани официално в петък. Съдът бе сезиран в началото на август от президента Георги Първанов и БСП.

Новият ред за използване на отпуските беше въведен като част от пакета антикризисни мерки на правителството и социалните партньори с преходния параграф 3 "е“ в промените на Кодекса на труда през юли.

Обявеният от КС за противоконституционен текст гласи, че "Неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г.".

До тази мярка се стигна след като стана ясно, че държавата дължи колосални обезщетения за уволнявани и съкращавани чиновници, които имат натрупани по 100, 200 и дори 300 неизползвани дни отпуск. Оказа се, че служители на държавната администрация не са излизали в платен отпуск в последните седем и повече години.

Според КС обаче отнемането на придобито право със задна дата е недопустимо.

Двама съдии са останали на особено мнение – Румен Ненков и Благовест Пунев, съобщава списание “Правен свят“.

КС обаче не е отменил друг от новите текстове в кодекса - чл. 176, ал. 3, който казва, че правото на работника или служителя на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага този отпуск. Не е отменен и свързаният с него нов текст на чл. 224, ал. 1, който урежда обезщетенията за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.

Заради това остава спорен въпросът дали благоприятният ефект от отмяната на преходния параграф 3 "е“ не се разпростира само до средата на 2012 г., когато ще изтекат две години от влизане в сила на промените в кодекса, с които се въвежда обща двегодишна давност за ползването на платения годишен отпуск.

Въпросът е какво ще възприемат в практиката си съдилищата, до които се отнесат споровете по закона – дали придобитото право на отпуск при стария режим не може да бъде загубено по давност до прекратяване на трудовия договор при този работодател или обратното – че за този отпуск двегодишната давност започва да тече от момента на влизане в сила на закона. Разсъждения по този въпрос имало в особените мнения на съдиите Ненков и Пунев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Циник
    #30

    Какво не е ясно?Все едно някой да ти каже ,че ти вдига данъците със задна дата?

  2. Бодил
    #29

    Много е удобно решението за 2-годишна давност! А това, че 90% от тези хора не са ползвали отпуските си поради натиск от началниците си и заради страх да си загубят работата никой не коментира...

  3. разочарован
    #28

    Не съм юрист но от това, което прочетох разбрах че промените в КТ не се отменят а се отлагат във времето т.е не края на 2011 а средата на 2012г. И дали това йезоитско решение на КС не е малко рекламно в подкрепа на новата Гоцева формация, точно днес?

  4. Милен
    #27

    Горките управляващи. Ще им стигне ли време да научат, че в държавата има закони и те трябва да се спазват.

  5. разочарован
    #26

    Това решение е и още едно догазателство, че Гоце е популист. Той добре знае, че ако дойде на власт и трябва да плаща тези пари за неизползваните отпуски тогава бумерангът се връща със страшна сила. Поради това решението е рекламно и пак продиктувано от него за да бъдат заблудени слепите. Решението е и още едно доказателство, че съдебната власт не е независима, което ме навежда на мисълта че с нас българите е свършено

  6. Марчела
    #25

    Много се радвам за новото решение.

  7. пич
    #24

    Не ме интересува гоце, а неизползваните отпуски, защото имам 100 дни.Ако увеличи срока КС за използването им - това е едно разумно взето решение.За разлика от нищо сигурно в днешно време.

  8. пич
    #23

    Браво гоце ти си велик, дори си социален президент.

  9. Факт
    #22

    Това е наистина един социален президент!

  10. И.Иванов, Швеция
    #21

    "Конституционният съд (КС) е отменил приетите от ГЕРБ промени в Кодекса на труда, с които неизползваните отпуски за минали години трябваше да се изчистят до края на 2011 година или да бъдат изгубени."За кой ли път Конституционният съд констатира, че днешните им редовни клиенти на ГЕРБ, са рушители на правовата държава и ги удря през наглите им ръце !Този път за противоконституционна конфискация и комунистическо законодателстване с обратна сила във времето !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.