Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София ще информира Брюксел за проблемите по границата със Сърбия

0 коментара

България ще информира европейските институции за инцидентите по българо-сръбската граница, съобщи външният министър Николай Младенов в петък.

По-рано през деня сръбските власти спряха за известно време преминаването на ГКПП "Олтоманци" в посока Босилеград и така българите, които отиваха в града за честване на годишнина от гибелта на Васил Левски, бяха забавени. От външно министерство съобщиха, че българи са преминавали и през трите пункта със Сърбия. Имало е обаче български граждани, които са били връщани за документални нередности.

Николай Младенов обясни, че външно министерство е връчило нота на сръбския посланик в България Александър Църквеняков.

Посланикът бе извикан и на среща във външно министерство, където обясни, че сръбските власти са отказали разрешение за провеждането на митинг-шествие в Босилеград, но не и на поклонението пред паметника на Левски в града. Младенов обаче обясни, че сръбските власти е трябвало да уведомят София, че са имали съмнения за провокации, които могат да доведат и до безредици и затова не са разрешили шествието.

"Тази сутрин станахме свидетели на практика, която не е характерна за страни-членки на ЕС или за такива, които искат да се присъединят към съюза", заяви Младенов.

Той добави, че след серия от срещи на граничните власти е било уточнено, че това е недопустимо и преминаването през границата със Сърбия е било възстановено.

Младенов коментира, че инцидентите по границата не се случват за пръв път и трябва да има дискусия с европейските партньори за подобен вид практики на Балканите, които "веднъж завинаги трябва да бъдат прекратени".

Информацията за забавените българи по границата със Сърбия дойде най-вече от симпатизанти на ВМРО и "Атака", които са пътували, за да участват в поклонението.

Кметът на Кюстендил Петър Паунов също се оплака, че е бил забавен на пункта "Олтомаци” и обясни пред Фокус, че в района се разхождали "хора с бронежилетки все едно е военно положение".

Инцидентът бе коментиран и от председателя на НС Цецка Цачева. Според нея Левски има заслуги не само за нашето национално-освободително движение, но и за историята на Сърбия и между двете държави са недопустими подобни отношения.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък изрази резерви по отношение на ратификацията на договора за присъединяване на Сърбия към ЕС и поиска българската държава да вземе отношение към поведението на Белград, още повече, че следващата седмица на посещение у нас пристига сръбският премиер Мирко Цветкович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.