Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС иска отлагане на спецсъда до 2012, ГЕРБ не дава

0 коментара
ВСС иска отлагане на спецсъда до 2012, ГЕРБ не дава

Висшият съдебен съвет (ВСС) смята, че стартът на специализираните съд и прокуратура трябва да се отложи за 1 януари 2012 г., докато се реши въпросът с тяхното съществуване. В противен случай ще настъпи тотален хаос, стана ясно от думите на главния прокурор Борисов Велчев по време на заседанието на ВСС в четвъртък.

Велчев и председателят на ВКС Лазар Груев се обединиха около тезата, че при сегашния вид на НПК, спецсъдът няма да може да отговори на очакванията за бързо и ефективно правораздаване.

От ГЕРБ обаче заявиха, че няма основание да се отлага стартът на специализираните съд и прокуратура. Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ и шеф на правната комисия Искра Фидосова каза, че няма да има проблеми с финансирането на тези институции. Според сегашния Наказателно-процесуален кодекс (НПК) спецсъдилищата, на които ГЕРБ отдава решаващо значение за справяне с организираната престъпност и корупцията, трябва да заработят в началото на август. Неофициалните коментари са, че ако стартът им се забави до 2012 г., това би било изтълкувано като отстъпление от обещаната пред ЕС съдебна реформа, а освен това ще осуети плановете за бърз и ефикасен съдебен процес на Алексей Петров, което пък ще задълбочи допълнително проблемите на управляващите.  

Спецсъда "обречен" на провал

Борис Велчев отбеляза пред ВСС, че в началото е бил категоричен поддръжник на специализацията на магистратите, но "онова, което излезе като закон, не отговаря на това, което си представях в началото".

ВСС върна на градския прокурор Николай Кокинов предложението за награждаване на четирима прокурори от Софийската градска прокуратура, донесли осъдителни присъди, отчетени дори в доклада ни в Брюксел.

Според някои от членовете на ВСС награди трябва да се дават в такива случаи, когато присъдите влязат в сила, какъвто не е случаят с делата "Александър Томов" и "Мария Мургина". Освен това зам.-градският прокурор Роман Василев, също номиниран за награда, е бил порицан за поведението си по време на ареста на бившия военен министър Николай Цонев. Тогава Василев изкрещя на проснатия на пода арестант, че е "абсолютен престъпник".

Според данните на прокуратурата в новия спецсъд годишно ще влизат около 1000-1100 дела. Около 80 на сто от тях ще са за наркотици. При приемането на промените в съдебния закон и в НПК управляващите от ГЕРБ си представяха около 250 дела годишно.

"Делата са много. Боя се, че ако не се ограничи компетентността на специализирания съд, ще се изправим пред забавяне. Ако искат бързо и ефективно произнасяне, то това няма да стане с 10 съдии", коментира Велчев.

Той посочи, че към момента има само "някаква обща идея са сграда", но не се знае дали там ще се поберат всички хора. Освен това ако са нужни ремонти и да се възлагат обществени поръчки, ще минат месеци. "Ние нямаме една обществена поръчка дори за компютри", каза още главният прокурор.

Освен това той посочи, че по всичките тези 1100 дела ще има задържани, които ще бъдат доведени в София, но не е ясно къде ще бъдат държани те.

Шефът на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев каза, че дори делата да са 300-400, не е възможно да се иска бързо и ефективно правосъдие. Тези органи са предварително изправени пред невъзможността да си вършат работата, каза Колев.

Вместо да изпишем вежди, ще избодем очи

Въпреки това ВСС взе решение за назначаване на 53-ма специализирани магистрати, от които по 22-ма спесъдии и спецпрокурори и 9 спецследователи. Те ще бъдат разпределени на работа в двуинстанционните съд и прокуратура. Така на магистрат ще се падат средно по 100 тежки и сложни дела.

"Може да се окаже, че вместо да изпишем вежди, ще избодем очи. Обричаме тези тежки дела да бъдат работени от немотивирани, малко на брой и претоварени магистрати", обясни главният прокурор.

Председателят на ВКС Лазар Груев заяви, че напълно споделя тезата на Велчев, и припомни, че държавата не е направила нищо за материалното осигуряване на новите структури.

Издръжката на 53-мата магистрати ще струва 20 милиона лева.

Ако те обаче не справят и започне отлагане на дела, ще се стигне до компрометиране на спецсъдилищата. За тяхното нормално функциониране ще са нужни поне 50 млн. вл., а издръжката може да стигне и 100 млн. лв.

Тъй като Министерството на финансите все още не е определило бюджет за спецсъда, ако парите бъдат взети от сегашния бюджет на магистратурата, хората там ще останат без заплати още през септември, каза Лазар Груев.

Смисълът на този съд е да правораздава бързо, заяви Велчев, според когото това може и да не се случи при този брой магистрати. Главният прокурор посочи, че досега не са взети мерки да се увеличи капацитетът на специализираните съдии.

Според Георги Шопов в спецсъда трябва да се разпределят само делата, които са определени като най-важни, като тези срещу организираната престъпност.

ВСС реши да състави работна група по тези въпроси и да поиска среща с председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова и с шефа на правната комисия Искра Фидосова. С тях трябва да се изясни проблемът с финансирането, както и възможността законодателно да се "преосмисли дали този бутиков по замисъла си съд може да гледа 1100 дела", каза главният прокурор.

Вероятно по повод на евентуални негативни реакции Борис Велчев припомни, че без всякакви аргументи Народното събрание все още не е излъчило двама представители от своята квота, които да заменят двамата отстранени от ВСС заради скандала "Красьо". Вече година и повече ВСС работи с двама души по-малко. Според Велчев неизпълнението на този ангажимент е израз на неуважение към съдебната власт.

По-късно Искра Фидосова съобщи, че в ГЕРБ са взели политическото решение да започнат процедура за попълване на парламентарната квота във ВСС.

Фидосова: Няма основания за отлагане

Фидосова заяви, че няма основание да се отложи датата на започване на работата на специализираните съд и прокуратура.

"Ние смятаме, че няма основание за приемане на нова разпоредба, с която да се удължи срока на влизане в сила", допълни тя.

По думите ѝ бюджетът "за създаването на тези две институции е коментиран и вече има прогнозни суми, които да се осигурят за специализираните органи“. Те ще се помещават в бившата сграда на ДАНС на ул. "Черковна" в столицата и до средата на годината, когато новите съдебни органи ще заработят, те ще бъдат окомплектовани. След като се формира съставът на двата специализирани органа, ще се определи и колко кабинета и зали са необходими за функционирането им.

Според Фидосова, която е и сред авторите на закона за специализирания съд, ще са необходими 15 хил. лева за оборудването на двете съдебни зали, а също и кабинети за 60 души.

Тя добави, че ще проведат консултации с ВСС и министъра на правосъдието Маргарита Попова, за да изчистят неяснотите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.