Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От "авантюрата, мотивирана от петродолари" до "легитимна и правилна операция"

234 коментара

Позицията на премиера Бойко Борисов за военната операция на западната коалиция в Либия претърпя "генерална промяна" в рамките на един ден. В понеделник сутринта Борисов се обяви против операцията, като я обяви за "авантюра, мотивирана от петродолари". След като тази му оценка, надхвърляща по острота дори позицията на руския премиер Путин, влезе в световните новини, в понеделник вечерта правителствената пресслужба разпространи официално изявление на българския министър-председател, според което операцията е "легитимна, нужна и правилна".

Сутринта премиерът критикува Франция, Великобритания, САЩ и другите страни, участващи в операцията "Зората на Одисей", че са избързали. В ревизираната позиция вече се съобщава, че Муамар Кадафи трябва да сдаде властта незабавно, тъй като поведението му е "нехуманно и незаконно".

"Авантюра без ясни цели"

"Не, ние не участваме (във военната операция -бел.ред.) по простата причина, че няма формулирани цели и начини, по които това да се случи. В подобна авантюра аз не бих пуснал нашите летци. Когато има толкова много въпросителни, които преди малко коментирахме с вас, може и да е силна думата, но тя изцяло отговаря на това, което се случва в момента", заяви Бойко Борисов в понеделник сутринта пред ТВ7, обяснявайки защо България няма да участва в международната операция срещу режима на Кадафи.

Той не спомена, че българските самолети МиГ-21 и МиГ-29 не са съвместими със стандартите на НАТО, което, според военния министър Аню Ангелов, е причината страната ни да не се включи в действията на международната коалиция.

В същото време външният министър Николай Младенов посочи, че след като Кадафи е започнал атаките срещу гражданите на собствената си държава, операцията на международната общност е била неизбежна. Аню Ангелов също изтъкна, че подкрепяме усилията на международната общност да се изпълни резолюцията на ООН за налагане на забранена за полети зона.

Веднага след началото на военната операция обаче и самият Бойко Борисов бе на друго мнение. Тогава той коментира, че операцията срещу Либия е трябвало да стане, когато нашите медицински сестри бяха там. В понеделник вечерта пък вече беше убеден в навременността и правилността на международната операция срещу силите на Кадафи.

"Въпреки нееднократните призиви на международната общност, режимът отказа да инициира реформи, диалог или да отговори на исканията на либийския народ. Именно затова Съветът за сигурност на ООН прие резолюция 1973/2011. България приветства факта, че резолюцията на Съвета за сигурност беше подкрепена от Лигата на арабските държави. Тяхната поддръжка е още едно доказателство, че операцията, която група държави започнаха през последните дни, е легитимна, нужна и правилна", се посочва в ревизираната позиция на Борисов.

"Хвърлят се ракети тук-таме заради петродолари"

Преди това той разви тезата, че "с финансово - икономически натиск би могло да се постигнат много повече резултати, отколкото да се хвърлят ракети тук – таме върху сгради или техника".

"Според мен трябваше да се обмисли добре начинът и средствата, по които това да се случи, но някои държави избързаха и взеха тези решения", добави Борисов.

Франция и Великобритания бяха моторът за резолюцията на ООН за налагане на забранена за полети зона, подкрепени от САЩ. Русия и Китай, които се въздържаха, също критикуват военната операция.

"Повтарям, петролът и това кой ще разработва и кой ще взима петрола и петролните находища в Либия, мисля ,че до голяма степен е интерес и в случая се провежда тази операция. Защото има много африкански държави, където стотици хиляди бяха избити, където продължава да има много големи размирици, да не говорим изобщо за права на човека там, но там операция не се провежда", коментира Борисов в сутрешното си изказване.

В отговор на услужлив въпрос на водещия как си обяснява политическо двуличие на Италия и Франция, премиерът заяви, че става въпрос за "привличането на свежи инвестиции, свежи пари или така нар. петродолари".

"Когато става въпрос за такива пари и това е важно за икономиката, на която и да е държава, доста от това, на което ни учат или което изискват от нас, бива бързо забравено", посочи Борисов.

По същото време Николай Младенов определи операцията е била неизбежна.

"Анализът, който правим на ситуацията, е следният: след като, Кадафи започна атаките срещу гражданите на собствената си държава, намесата на международната общност беше неизбежна. Тази намеса е операцията, която се случва в момента", коментира Младенов.

Той посочи още, че България не може да участва в тази операция, защото няма физическата възможност за това, а и "не смятам аз, че в дългосрочна перспектива в интерес на България, в интерес на Европа е това наши военни подразделения да се разхождат на територията на Либия".

"Моята работа е да имаме позиция, която е ясно изградена върху стройни аргументи за това какво се случва в момента. Това, което правим, е на базата на информацията, с която ние разполагаме, и на анализа, който ние правим на ситуацията", обясни още Младенов пред Нова телевизия.

НАТО да поеме ръководството на мисията

В последната позиция на Бойко Борисов за деня, той обяви още, че след като "военните действия през последните дни и часове осакатиха военната машина на Кадафи, е време НАТО да поеме командването на операцията".

По-рано той обясни, че се надява до НАТО да поеме командването и "поне да се знае кой го ръководи, защото факт е, че включително американците настояват да има европейско командване, докато в Косово и в Ирак, знаете беше много ясно определен и противникът и той ръководи операцията".

Президентът Георги Първанов пък коментира, че е трябвало да има единна позиция на НАТО по Либия преди, а не да се изработва сега, след като военните действия са факт.

"Не бива да допускаме форматът "коалиция на желаещите" да се превръща в традиция. Това беше едно изключение за иракската война, а когато стане тенденция, си струва да се замислим за смисъла и състоянието на съюза", посочи Георги Първанов, който в понеделник е на посещение в Хърватия.

Военният Аню Ангелов също заяви, че НАТО трябва да поеме ръководството на тази операция и да я води политически в съответствие с резолюцията на ООН. Той добави, че България може да се включи в операцията с два медицински екипа, а на по-късен етап в налагането на ембаргото над Либия по море с изпращането на фрегата.

Ангелов добави, че към момента няма нужда от наш кораб, тъй като в района има доста плавателни съдове. Ако блокадата продължи по-дълго и се наложи част от тях да бъдат сменени, тогава българската фрегата би била полезна.

"Нашата позиция е обективна, отчита нашите възможности. Нашата подкрепа досега политически е напълно достатъчно, активно работим в органите на НАТО", заяви още Аню Ангелов пред БНТ.

Соломон Паси: България пропусна шанса си

В същото време бившият външен министър Соломон Паси заяви, че България "засега поне пропуска шанса да стане съюзник на Франция - европейския и световен лидер на военната операция в Либия".

"Така изтърваваме и възможността да създадем важни и отиващи далече отношения, от които произлизат дългосрочни дивиденти", посочи Паси в интервю за в. "24 часа".

"И смятам за съвсем естествено президентът и премиерът, които призовават със задна дата международната общност да атакува Либия, да вдигнат телефона на президента Саркози и да го попитат: Г-н президент, преди да формираме националната си позиция, как смятате, че можем да ви помогнем?", заяви още Паси.

Николай Младенов не е съгласен с това мнение. Според него за България е важно на първо място да осигури участието си в операцията на НАТО, когато такава има.

"Втората ни задача е реално да преценяваме възможностите, които страната ни има, с целите, които си поставяме. Ако ще изпратим една химическа тоалетна в Либия и по този начин ще смятаме, че сме съюзник на някого, не намирам това за коректно", коментира Младенов.

Аню Ангелов лаконично коментира, че в това отношение трябва да се припомни, че не сме извлекли никакви дивиденти от участието ни в Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

234 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #234
  2. tt
    #233
  3. Kotaraka
    #232
  4. Kotaraka
    #231
  5. Kotaraka
    #230
  6. Kotaraka
    #229
  7. N
    #228
  8. Big Papa
  9. Kotaraka
  10. Бунтовник
    #225

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.