Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

91-годишният Демянюк получи пет години затвор за убийства в нацистки концлагер

17 коментара
91-годишният Демянюк получи пет години затвор за убийства в нацистки концлагер

Германски съд произнесе присъда от пет години затвор срещу 91-годишния Джон Демянюк за съучастие в масовото убийство на евреи в нацистки концентрационен лагер, след което го освободи по медицински съображения, свързани с възрастта му, предадоха осведомителните агенции в четвъртък.

Демянюк беше признат за виновен за участие в убийството на 28 060 евреи, докато работел като надзирател в концлагера "Собибор" в Полша по време на Втората световна война.

Подсъдимият седеше в инвалидна количка, докато съдиите произнасяха присъдата. Той се отказа от възможността да направи последно изказване.

Пред съда не бяха представени доказателства, че Демянюк е извършил конкретно престъпление. Обвинението се основаваше на теорията, че щом той е работел в лагера, значи е участвал в убийствата - за първи път подобен правен аргумент се представя пред германски съд.

Съществен елемент в тезата на обвинението беше есесовската лична карта, за която се твърдеше, че показва снимка на Демянюк като млад. Според вещи лица картата е истинска, но защитата настояваше, че е фалшификат, направен от КГБ.

По думите на юрист, участвал в делото, Демянюк вероятно ще излежи най-много три години в затвора, като се има предвид, че прекара две години в германския арест, след като беше депортиран от САЩ.

Защитата на Демянюк заяви, че ще обжалва присъдата. Докато тече разглеждането на жалбата, което може да продължи до шест месеца, Демянюк ще бъде освободен заради здравословното си състояние и поради това, че не може да се придвижва сам.

Главният "ловец" на нацисти от центъра "Симон Визентал" Ефраим Зуроф нарече съдебното решение "много важна победа за правосъдието".

"Присъдата изпраща много силно послание, че дори много години след престъпленията на Холокоста извършителите могат да бъдат изправени пред правосъдието. Надяваме се, че тази присъда ще подготви почвата за още процеси в Германия", каза той.

През 80-те години на 20 век Демянюк бил съден в Израел по обвинение, че именно той е бил жестокият надзирател, известен с прякора Иван Грозни, в концлагера "Треблинка". Демянюк бил осъден на смърт, но по-късно освободен, след като присъдата била отменена, тъй като доказателствата показвали, че самоличността му била сгрешена.

Роденият в Украйна мъж твърди, че е станал жертва на нацистите, като първо бил ранен, докато се сражавал в съветската армия срещу германските войски, после бил пленен и държан при тежки условия, преди да се присъедини към армията "Власов", сформирана да се бие заедно с германците срещу съветските сили в последните месеци на Втората световна война.

Според обвинението обаче доказателствата сочат, че след като бил пленен, той се съгласил да участва в нацистките отряди СС и бил изпратен в "Собибор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. върл /анти/нацист
    #17
  2. Дас Райх!
    #16
  3. Серсем
    #15
  4. N
    #14
  5. Big Papa
    #13
  6. juli
    #12
  7. juli
    #11
  8. juli
    #10
  9. военен
    #9
  10. военен
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.