Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има сериозни нарушения на човешките права в България

42 коментара
Има сериозни нарушения на човешките права в България

В България има сериозни нарушения на човешките права и много случаи на расова и малцинствена дискриминация. Това констатира международната правозащитна

организация "Амнести интернешънъл" в частта си за България в годишния си доклад за спазването на правата на човека в света.

В доклада на "Амнести интернешънъл" четем, че ромското малцинство в България е подложено на дискриминация, прави преглед на доклада "Дойче Веле".

Както и по-рано, са били разрушени ромски поселища. Студия на неправителствени организации е документирала, че от 2000 до 2010 година в страната са починали деца в приюти от глад, недостатъчни грижи и студ.

В доклада четем, цитирано: "И през 2010 г. се е разширила дискриминацията срещу хора от ромски произход, като законовите мерки не са били достатъчни за предпазването на това малцинство от дискриминация." През април Министерският съвет е внесъл предложение в парламента за промени в антидискриминационния закон, като е намален съставът на комисията за равнопоставеност от 9 на 5 членове.

Mрез 2005 година окръжен съд в България е осъдил жена от ромски произход за измама на затвор, въпреки че прокуратурата е пледирала за условна присъда. Съдът се аргументирал, че за малцинствата условните присъди не важат, пише още в доклада на"Амнести интернешънъл", цитиран от "Дойче Веле".

"Амнести интернешънъл" споменава в доклада си и разрушаването на ромски поселища в България, като дава пример с разрушаването през 2010 г. на ромско поселище в квартал "Връбница" до София. Софийското кметство нарекло операцията "Пролетно почистване", се казва още в документа.

"Амнести интернешънъл" информира в годишния си доклад и за използването на неправомерно насилие и употребата на огнестрелно оръжие от страна на полицията в България. Това продължава да бъде практика и обикновено остава ненаказано деяние, пише в доклада на организацията.

В доклада се споменават и случаи на расистки изстъпления и дискриминация, както и злоупотреби при екстрадирането на чуждестранни граждани. В доклада е отделено внимание на случая от 6 юни 2010 г., когато четирима младежи са пребити от 20-ина маскирани мъже, сами определящи себе си като неонацисти. От тях са били арестувани само шестима.

"Амнести интернешънъл" споменава в доклада си и много случаи на извращения с деца от приюти. През септември 2010 г. Българският хелзински комитет публикува резултатите от съвместно разследване с прокуратурата на смъртни случаи при деца с умствени увреждания. Разследването е доказало, че от 2000 до 2010 г. в детски приюти са починали 238 деца. Причини за смъртта на децата са били глад, недостатъчни грижи, инфекции, пневмонии и употреба на насилие. Според неправителствената организация най-малко една четвърт от тези смъртни случаи е можело да бъдат предотвратени.

Критики към САЩ заради Гуантанамо и смъртните присъди

В доклада си "Амнести интернешънъл" критикува САЩ заради Гуантанамо и заявява, че ситуацията с човешките права в САЩ е помрачена от държането без съд на затворници в базата и в Афганистан, както и от налагането на смъртно наказание, което съдържа възможност за съдебни грешки.

Организацията припомня, че през 2010 г. в Съединените щати са били екзекутирани 46 затворници, чиято правна защита, вина или психическо здраве са били съмнителни в няколко случая, отбелязва Франс прес.

В края на миналата година в затвора в Гуантанамо са били задържани 174 души (днес са 172), сред които "трима мъже, съдени от военен трибунал, който не спазва международните критерии за равнопоставеност при съдебен процес".

"За голям брой задържани все още не е насрочена дата за съдебно дело, а президентът (Барак) Обама просрочи датата, която си беше определил за закриването на този затвор. Шепа затворници са били съдени от военни трибунали, а единственият съден от криминален цивилен съд е намерен за виновен", отбелязва "Амнести интернешънъл".

В доклада се споменават случаите на стотици затворници в американската военна база "Баграм" в Афганистан, които са лишени от съдебен процес или са подложени на изтезания и други видове лошо отношение.

"Амнести интернешънъл" критикува също диспропорционалната употреба на сила при използване на тейзъри, довело до смъртта на 45 души през 2010 г. и общо на 450 от 2001 г.

Правозащитната организация изтъква още, че стотици бременни жени годишно умират в САЩ поради липса на достатъчно здравно осигуряване.

Полицейско насилие и съдебна корупция в Русия

"Амнести интернешънъл" не пести критики по адрес на Русия. На предприетите от президента Дмитрий Медведев реформи с цел отърваване на страната от полицейското насилие, правната безнаказаност и несправедливите арести им липсва системност и те допринасят малко за ограничаване на честите нарушавания на човешките права, пише правозащитната организация.

Организацията отбелязва, че три години след като Медведев е наследил Владимир Путин на поста с обещания за борба с традиционната корупция и пренебрежение към закона в Русия, твърденията за полицейско насилие и корупция в съдебната система за широко разпространени.

Силите за сигурност продължават да нарушават човешките права в много африкански държави, отчита още "Амнести интернешънъл", цитирана от Франс прес.

Правозащитната организация пише за чести случаи на малтретиране и убийства, извършвани от полицаи в страни като Република Южна Африка, Нигерия, Мозамбик и Уганда.

Свободният достъп до интернет отключи арабските революции

Свободният достъп до интернет и социалните мрежи е от ключово значение на народните бунтове срещу диктатори в Близкия изток и Северна Африка, призова още в доклада си "Амнести интернешънъл", цитирана от АП.

Организацията отбелязва, че "е в ход критично важна битка за контрол върху достъпа до информация, средствата за комуникация и мрежовите технологии". Тя призовава САЩ и други държави да работят за разширяването и премахването на ограниченията върху достъпа до интернет. Едновременно с това тя осъжда всички опити за цензура във виртуалното пространство, особено от страна на заплашени авторитарни режими.

"Никога досега след края на Студената война толкова много репресивни режими не са се изправяли пред такова предизвикателство за своята мъртва хватка върху властта", изразява задоволство правозащитната организация. В същото време тя отчита сериозна съпротива от страна на "силите на репресията".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. жана д`арк
    #42
  2. Дърт комунист
    #41
  3. GLAVNOTO KOM. I MUTRENSKO ORAJIE
    #40
  4. има решение
    #39
  5. Дядо
    #38
  6. a?
    #37
  7. справедлив
    #36
  8. balgarka
    #35
  9. Stenly
    #34
  10. Андрешко
    #33

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.