Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ “Белене“ е риск и за България, и за Русия

37 коментара
АЕЦ “Белене“ е риск и за България, и за Русия

АЕЦ "Белене" крие икономически риск както за българите, така и за руснаците, а след аварията в японската АЕЦ "Фукушима 1" бурното развитие на ядрената енергетика по света не е възможно. Такива коментира във вторник бившият зам.-министър на атомната енергетика в Русия. Булат Нигматулин. Той се включи в кръгла маса за проблемите на глобалната ядрена енергетиката след аварията в АЕЦ “Фукушима“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията.

По думите на Нигматулин предлаганото от “Росатом“ кредитиране от 2 млрд. евро за строежа на АЕЦ “Белене“, създава риск и за самата Русия. Той даде за пример разорителното дофинансиране от страна на Москва с по 3 млрд. долара на строежите на китайската АЕЦ “Тянван“ и на ядрена централа в Индия, които също се изпълняват от “Атомстройекспорт“.

От думите на зам-министъра в периода 1998-2002 г., който сега е зам.-шеф на Института по естествените монополи, стана ясно, че първоначално обявените цени на ядрените централи са подвеждащи. В крайната цена на всеки проект за атомна централа трябва да се включат резервните и балансиращите мощности, както и изграждането на съпътстваща инфраструктура, посочи Нигматулин.

Той е разкритикувал компанията “Росатом“ в открито писмо до шефа ѝ Сергей Кириенко, че при обслужването на ядрените проекти в Русия има високо ниво на корупция, липсва контрол върху строежите и изпълнението им се забавя, не се следи и за изразходването на средствата по ядрените проекти.

"Когато генезисът, моделът в Русия е грешен, няма как той да бъде изнесен в чужбина чист", коментира бившият посланик на България в Москва Илиян Василев.

Икономическата ефективност на работещите на руска територия ядрени реактори не е достатъчно висока – натовареността на съоръженията е със 7% по-ниска от средната за света, стана ясно от данните, представени на кръглата маса и цитирани от “Дневник“.

Заради натрупаните проблеми Нигматулин прогнозира още, че Китай ще изтласка Русия от ядрения бизнес. Пекин залага на серийното производство, докато Москва модифицира всеки реактор като отделен модел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaka
    #37
  2. N
    #36
  3. 42
    #35
  4. мими
    #34
  5. мими
    #33
  6. Булат
    #32
  7. Фукушима.
    #31
  8. FactCheckBG
    #30
  9. обаче
    #29
  10. ГеЙорги Първанов
    #28

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.