Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И “Уестингхаус“ включена в битката за спасяване на АЕЦ "Козлодуй"

38 коментара
И “Уестингхаус“ включена в битката за спасяване на АЕЦ "Козлодуй"

Споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергетика подписаха в понеделник “Българският енергиен холдинг“ (БЕХ) и американската компания “Уестингхаус“ (Westinghouse Electric Company LLC ). Документът обхваща сътрудничеството между двете компании по удължаване на живота на работещите V и VІ блокове на АЕЦ "Козлодуй", изграждането на нови ядрени мощности, извеждането от експлоатация на затворените четири малки реактора, както и използването, съхранението и рециклирането на ядреното гориво.

Подобен меморандум бе подписан и с френската компания “Арева“ преди два месеца.

По този повод премиерът Бойко Борисов напомни, че с договорите за АЕЦ “Белене“ партньор ни е руската “Атомстройекспорт“.

“Сега, имайки “Уестингхаус“, имайки “Арева“, както и руската компания, ние можем да избираме държава, като се започне от доставчик на ядреното гориво – знаете, че за близо 100 млн. си направихме в Козлодуй хранилище за ядрено гориво (което е за отработило гориво – бел. авт.), по същия начин ние можем да избираме доставчик и на този, който го докарва и на този, който го изнася. По същия начин ще бъде – след конкурс, разбира се, и изграждането на VІІ реактор в Козлодуй”, заяви Борисов сред подписването на споразумението с “Уестингхаус“.

Гласуваната преди две седмици от парламента енергийна стратегия на България предвижда "изграждане на 2000 Мвт нови ядрени мощности ("АЕЦ "Белене" и/или блокове VII и VIII в АЕЦ "Козлодуй"). Засега страната има един наличен проект за нови ядрени мощности – за две 1000-мегаватови блока в АЕЦ "Белене".

Опасенията за V и VІ блок в Козлодуй възникнаха след ядрената катастрофа в Япония през март т.г. и новите критерии за сигурност на атомните централи, които въвежда ЕС.

“Рискът за V и VІ реактор на АЕЦ “Козлодуй“ е огромен и ще се направи всичко възможно за удължаване на живота им. Целта е постигане на максимална сигурност според новите европейски критерии, които до две седмици Европейската комисия ще приеме“, каза премиерът.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обаче побърза да увери, че на V и VІ блок са правени реконструкции още в “юношеската им възраст“, в отлично състояние са и са най-проверяваните европейски реактори с 35 успешни мисии за сигурността им. “Във връзка с предстоящите стрес тестове на ядрените централи в ЕС, може да се окаже и че ІІІ и ІV блок отговарят на изискванията“, посочи Трайков.

Тези два реактора минаха сериозна програма по модернизацията им, но бяха затворени в края на 2006 г. като част от договора за членството на България в Евросъюза.

За V и VІ блок бе обявен конкурс за избор на оценител на остатъчния им живот, за да бъдат удължени лицензиите им с 15-20 години. В момента V блок има право да работи до 2017 г., а VІ – до 2019 г.

В процедурата участва консорциум от чужди и български компании, воден от руската “Росенергоатом“ и “Електрисите де Франс“.

В консорциума участва и “Уестингхаус“ “с малък дял като поддоставчик“, каза президентът на американската компания Андерс Джаксън, който сложи подписа си под меморандума с БЕХ

“Вярвам, че това споразумение ще е основата за нашата експанзия в България не само в услугите и модернизацията, но и във връзка с адаптирането на новите технологии в бъдещите реактори. Нашият нов тип реактор "AP 1000" може да представлява алтернатива за България“, заяви Джаксън, избягвайки конкретен отговор на въпроса кога компанията ще предприеме действия по лицензирането на ядреното си гориво и технологии пред Агенцията за ядрено регулиране у нас.

Той припомни, че “Уестингхаус“ има добър опит от дългото си сътрудничество с АЕЦ “Козлодуй“. Компанията участва активно в предишната модернизация на V и VІ блок, а, както стана ясно, ще се включи и в удължаването на живота им след 2020 г.

“Ядрената енергетика е област, в който случайни играчи няма и е полезно да се рамкира сътрудничество с тях при ясни условия с очакване за най-доброто“, коментира Трайчо Трайков.

“За България в областта на ядрената енергетика на първо място е сигурността, на второ - е цената, ефективността и диверсификацията. Затова съм доволен, че даваме равен старт и възможност за нашите евроатлантически партньори да участват в модернизирането, строежа, поддръжката и достигането на максималната сигурност в областта на ядрената енергетика", заяви още премиерът Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. az
    #38
  2. REDOVEN 4ITATEL
    #37
  3. bfb
    #36
  4. CH
    #35
  5. До BG
    #34
  6. БКП-БСП
    #33
  7. ecosapiens
    #32
  8. сведущ
    #31
  9. инж. Л.Маджаров
    #30
  10. dl
    #29

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.