Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия задържа и последния военнопрестъпник

Президентът Тадич сравни ареста на Горан Хаджич с ликвидирането на Осама

0 коментара
Сърбия задържа и последния военнопрестъпник

Сърбия арестува и последния укриващ се от международното правосъдие обвиняем за военни престъпления Горан Хаджич, съобщиха световните агенции в сряда. Той е бил арестуван тази сутрин в село Крушедол, Фрушка гора - област Войводина.

Фрушка гора е планински район, известен с това, че там се намират много сръбски православни манастири. Сръбският президент Борис Тадич обаче каза, че Хаджич не е арестуван в манастир или във военна казарма.

"Арестът на Хаджич, както и този на Младич, са в резултат на интензивната работа на сръбски служители в течение на години", посочи Тадич. "През последните три години работихме усилено“, добави той.

Залавянето на Хаджич като ликвидирането на Осама

Президентът сравни усилията за залавянето на Хаджич с продължилото десетилетие издирване от страна на Съединените щати на Осама бин Ладен и последвалото му ликвидиране в началото на тази година.

"При нас ситуацията бе същата", каза Тадич.

"Направихме това в името на гражданите на Сърбия, направихме това в името на жертвите от други народи, направихме това в името на помирението", посочи още сръбският държавен глава.

Тадич подчерта, че сега Сърбия е приключила със "своите правни задължения, както и с моралните си задължения".

Той отрече информациите, че сръбските власти са знаели къде се е укривал Хаджич.

"Сърбия не знаеше къде се намира Горан Хаджич. Сръбските разузнавателни служби, както и вътрешното министерство, изпълняваха задълженията си съгласно закона", допълни Тадич.

Арестът на Хаджич бе последното изискване към Сърбия на Трибунала в Хага и може да отвори пътя за присъединяване на страната към Европейския съюз.

Главните европейски представители определиха в съвместно изявление ареста на Хаджич като важна стъпка в европейските стремежи на Сърбия.

"Европейският съюз приветства силно ареста на Горан Хаджич от сръбските власти," заявяват председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Катрин Аштън.

Хаджич заловен, след като тръгнал да продава Модилиани

Членовете на семейството на Хаджич заявиха, че през последните седем години не са имали никаква информация за него, както и че са научили от медиите за ареста му.

Сръбският прокурор за военните престъпления Владимир Вукчевич съобщи, че

Хаджич е имал фалшива самоличност, т. е. лична карта на фалшиво име. Той е бил въоръжен с пистолет, но не е оказал съпротива.

Задържан е и ятак, който му е помагал, чието име прокурорът не съобщи.

До пробив в издирването на Хаджич се стигнало, когато натовареният с издирването му екип узнал, че беглецът иска да продаде картина на италианския художник Модилиани, защото останал без средства за укриването си. Картината вероятно е присвоена по време на войната в Хърватия.

Хаджич възнамерявал да напусне Сърбия, съобщи още прокурорът, добавяйки, че в координация с разузнавателните служби на други страни, които той не посочи, сръбските власти успели да предотвратят възможността Хаджич да мине на територията на друга страна.

Хаджич поддържал контакти само с няколко лица, защото бил недоверчив. Той имал контакт и с няколко свещеници от Сръбската православна църква.

Арестуването на Горан Хаджич е "голяма новина за Вуковар", заяви Желко Сабо, кметът на този град в Източна Хърватия, символ на ужаса, преживян от страната по време на войната 1991/95 г.. "Хаджич беше един от главните виновници за това, което стана в Източна Славония (Източна Хърватия) по време на войната", каза Сабо, цитиран от електронното издание на хърватския "Вечерни лист".

Кой е Горан Хаджич?

Горан Хаджич е бивш президент на самопровъзгласилата се по време на войната върху близо една трета от територията на Хърватия Република Сръбска Краина.

Той е обвинен във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.

След ареста на бившия военен лидер на босненските сърби Ратко Младич на 26 май в Сърбия Хаджич остана последният издирван все още от Международния трибунал по обвинение във военни престъпления.

Европейският съюз, който поздрави Белград за залавянето на Младич през май, продължи да настоява за ареста на Хаджич, за да може Сърбия да постигне напредък към членство в съюза.

52-годишният Горан Хаджич изчезна от дома си малко след публикуването на обвинението срещу него през юли 2004 г. и не се завърна, въпреки призивите на сръбското правителство.

Знае се, че той е живял в северния сръбски град Нови Сад до 13 юли 2004 г., когато Трибуналът в Хага изпрати заповедта за арестуването му в Белград. Бягството му е било държано в тайна в продължение на няколко дни, докато роднините му твърдели, че е в къщи, а полицията отричала да има заповед за ареста му.

По-късно трибуналът публикува снимки, показващи как той напуска дома си с чанта в следобеда на 13 юли.

Хаджич трябва да отговаря по 15 обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради предполагаемата му роля в избиването на стотици цивилни хървати и депортирането на десетки хиляди хървати и хора от други националности от сръбските сили по време на войната в Хърватия.

В обвинителния акт срещу него се отбелязва специално отговорността му за клането в болница във Вуковар, при което бяха избити 250 души.

Над 10 000 души загинаха в Хърватската война, която свърши, когато през 1995 г. Загреб си върна териториите, завзети от сърбите.

В Сърбия Хаджич спечели популярност в миналото с участието си в тъмни сделки, включително нелегален износ на дървен материал, вино и суров петрол от петролен кладенец, който бил под сръбски контрол.

Той често можеше да бъде видян в компанията на Желко Ражнатович - Аркан, паравоенен лидер и ръководител на белградския подземен свят по онова време.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.