Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличават хонорарите за експертизи с нов Закон за вещите лица

Предлага се дирекция към ВСС да контролира дейността им чрез регистър

0 коментара
Увеличават хонорарите за експертизи с нов Закон за вещите лица

Два месеца, след като министърът на правосъдието Маргарита Попова се ангажира с изработването на специален закон за дейността на експертите, от Висшия съдебен съвет (ВСС) представиха в четвъртък неговия проект, изпратен им за съгласуване от ведомството. В текстовете му е включено увеличение на хонорарите за вещите лица, които участват по граждански и наказателни дела, както и създаването на дирекция към ВСС, която да контролира дейността им, като води централизиран регистър и електронни досиета на всеки одобрен специалист.

Според авторите на законопроекта е необходимо да се промени "остро критикуваната" система за оценявана на експертната работа, която в момента предвижда хонорар от по 5 лева на час за вещите лица, независимо с каква сложност е изследването и дали те са си свършили работата бързо и професионално или се е наложило неколкократно отлагане на даден процес заради забавените резултати от експертизата им. Вместо това ще бъдат въведени горна и долна граница за хонорарите – от 80 до 300 лева.

"При сегашната система се създава възможност за изкуствено удължаване продължителността на работата по експертизите или пък посочване на повече време, отколкото в действителност е било необходимо за провеждане на експертното изследване. Така се оказва, че добрият специалист, който извършва експертизата за по-малко време получава по-ниско възнаграждение от този, който поради недостатъчна компетентност и умения е изразходвал повече време за извършването на същия вид експертиза", се посочва в мотивите към проекта.

Авторът му проф. д.ю.н. Йонко Кунчев уточнява, че ще бъде наложен нов подход на заплащане, като размерът на възнаграждението ще се определя от вида и сложността на експертизата, нейното качество, продължителността на извършването ѝ и квалификацията на конкретният специалист.

До изготвянето на законопроекта се стигна, след като през последните месеци сериозно ескалира напрежението между съдебните лекари и изпълнителната власт, тъй като над половин година тя отказваше да им изплаща дължимите възнаграждения по различни разследвания. Причината бе тихомълком приетата поправка в Закона за лечебните заведения, която създаде предпоставка за прехвърляне на отговорността за работата на експертите между МВР, правосъдното и здравното министерство.

В крайна сметка съдебните медици в няколко областни градове обявиха, че спират да се ангажират със заключения по дела, като на някои места дори бойкотираха и аутопсиите на намерени от полицията трупове, което само за ден-два създаде хаос между властите. Този ход все пак даде ефект и областните дирекции на МВР започнаха да се издължават на експертите.

С предстоящото внасяне на законопроекта за вещите лица в парламента управляващите ще изпълнят и ангажимента си за приемане на дългосрочна концепция в тази сфера. В документа за залегнали няколко от предложенията на експертите, които те споделиха по време на няколкото обсъждания, организирани заради трупаните над 20 години проблеми.

Едно от тях е сформирането на отделен орган, който да контролира дейността на вещите лица и да се занимава с тяхното обучение и оценка. Става въпрос за дирекция "Вещи лица и съдебни преводачи", която ще трябва да започна работа към ВСС.

"Предвижда се дирекцията да осъществява важна функция по наблюдение състоянието на съдебната експертиза в страната и да взема мерки за повишаване на нейното качество. Постигането на тази цел ще се осъществява и чрез проучване и популяризиране на добрите практики в страната и чужбина и организиране обучение на вещи лица. От друга страна тя ще освободи съдилищата от цялостната процедура по съставянето на списъци за вещи лица, което неизбежно ще облекчи тяхната работа", се обяснява още в проекта.

Служителите във въпросното звено ще трябва да поддържат централизирана информационна система за вещите лица, преводачите и тълковниците. Тя ще включва единен регистър на всички специалисти, които могат да бъдат ангажирани от разследващите или съда по различни казуси, като в нея ще се съдържат и електронни досиета на всеки от експертите. Според автора на проекта това ще даде възможност на ВСС да следи пряко качеството на работата на вещите лица, които до момента на практика не бяха контролирани от никого. Очаква се законопроектът да бъде внесен и разгледан на първо и второ четене в Народното събрание след края на лятната ваканция на депутатите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.