Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Удължава се проучването на залежи от нефт и газ край Враца

2 коментара
Удължава се проучването на залежи от нефт и газ край Враца

С повече от година се удължава срокът за проучване на възможността за експлоатация на стари залежи от нефт и газ край Враца, реши правителството на редовното си заседание в сряда.

Ирландската фирма "Мизия ойл енд газ", която има разрешително за проучването в "Блок 1-7 Търнак", получава още 399 дни за да приключи работата си, която е била забавена от административните процедури по прехвърляне на права и задължения във връзка с изследването.
 
Находищата са разположени на територията на областите Плевен и Враца.

Договорът за търсене и проучване на "Мизия ойл енд газ" изтича до февруари 2019 г. Сега в рамките на месец министърът на енергетиката Теменужка Петкова трябва да подпише допълнително споразумение с "Мизия ойл енд газ (България)“.

Освен блока "Търнак", ирландската компания проучва за нефт и газ терените "Блок 1-10 Ботево" (обл. Враца и Монтана), "Блок 1-5 Деветаки" (обл. Ловеч, Плевен и Габрово), и "Блок 1-9 Мизия". В четирите блока тя се ангажира да инвестира над 9,3 млн. евро за проучвателните дейности, а 125 000 евро да бъдат вложени в екодейности,

Кабинетът реши още да удължи с 12 години концесионния договор с фирмата "Илинденски мрамор“ ООД за добив на баритна суровина от находище "Тевни дол“, намиращо се в община Благоевград. Договорът е сключен през 2004 г. за срок от 12 години, но добив така и не е започнал поради неполучаване от дружеството на всички необходими за това документи.

Сега обаче освен, че удължава срока за експлоатация, кабинетът разрешава и увеличение на концесионната площ от 2.5 дка на 3,7 дка, като се включват и терени, необходими за осъществяване на добива. Концесионният договор ще бъде приведен в съответствие с променената Наредба за принципите и методиката за определяне на концесионното възнаграждение за добив на подземни богатства.

Варненското дружество "Пътища и мостове“ ЕООД пък беше определено за концесионер на добива на строителни материали – варовици, доломитни варовици и алевритови мергели, от находище "Капу баир“. Кариерата се намира в землищата на селата Партизани и Лопушна, община Дългопол, и на с. Трънак, община Руен.

На база количествата на утвърдените запаси и ресурси и предвидения средногодишен добив, концесията се предоставя за срок от 35 години. За този период се очакват постъпления от концесионни плащания в размер на близо 500 хил. лв., без ДДС. По закон тези приходи постъпват в държавния бюджет и в бюджета на общините по местонахождение на концесионната площ. За осигуряване на производствената си дейност кандидат-концесионерът предвижда инвестиции за 1,8 млн. лв., съобщава правителствената информационна служба.

Определени са и титулярите на две разрешения за проучване на възможностите за добив строителни материали. В срок от една година "Интерпром“ ЕООД и "Ескана” АД ще оперират в площите "Подгоре“ в област Видин и "Водажия” в област Варна. Инвестициите, които ще направят, са съответно 50.4 хил. лв. и 34.4 хил. лв. Проучвателните дейности ще се извършват за сметка на титулярите на разрешенията, при спазване на ограниченията на законодателството, заплащане на нормативно определените такси и представяне на съответните банкови обезпечения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #2

    Добив на газ от блок "Галата" вече няма. На сушата добиваме 50 пъти по-малко отколкото през 60-те. Конвенционалните залежи пресъхват, а търсенето на нетрадиционни е под глупав мораториум. Две-три малки компании ще изтупват остатъците в старите залежи... Политици обещаха газ от "Хан Аспарух", но от морето досега - нищо. Сега се канят да правят с гърците плаващ регазификатор за втечнен газ. За колко пари става дума никой не продумва. Украйна сега плаща за вносен газ 309 долара за 1 000 куба, а Булгаргаз

  2. karabenanhel
    #1

    Напомням на нашите проруски "природозащитници", че е крайно време да се стегнат и спретнат "екозащитни" действия срещу тези проучвания. Иначе ГАЗПРОМ може да се обиди.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.