Испания продължава напред след 1:0 срещу Италия, Англия с равенство срещу Дания

Сн. ЕПА/БГНЕС

Във вечерните мачове на Евро 2024 автогол донесе минимален успех на Испания срещу защитаващия титлата си тим на Италия. Така испанците с две победи в група „B” са сигурни участници в следващата фаза на първенството.

Преди това в среща от група „C” Англия и Дания завършиха 1:1, като за втори пореден мач англичаните разочароваха с играта си. Така класирането в групата се завърза, като и четирите отбора запазват шансове да продължат.

Испания победи защитаващия титлата си тим на Италия с 1:0 в голямото дерби от втория кръг на група "В".

Единственото попадение в двубоя беше автогол на защитника Рикардо Калафиори в 55-ата минута. Така Испания стана вторият отбор след Германия, който си осигурява място на осминафиналите.

Ден по-рано Хърватия и Албания направиха 2:2. В класирането Испания е на първа позиция с максималните 6 точки след две победи в два мача, пред Италия с 3, Албания и Хърватия с по 1 точка.

В последния кръг на 24 юни от 22:00 часа Испания ще играе срещу Албания, а Хърватия излиза срещу Италия.

Отборът на Испания стартира силно двубоя и доминираше изцяло през първото полувреме, но не успя да стигне до гол най-вече заради отличната игра на вратаря Джанлуиджи Донарума, който направи поредица от спасявания.

Испания имаше шанс да открие резултата още във 2-ата минута. Нико Уилямс центрира в наказателното поле, където Педри нанесе удар с глава, ала Донарума се намеси и с една ръка успя да избие в корнер. В 15-ата Уилямс пропусна, след като от границата на малкото наказателно поле нанесе удар с глава, но топката премина на сантиметри от дясната греда.

Девет минути по-късно Алваро Мората отправи страхотен удар от дистанция, но Донарума беше на мястото си и спаси. Още в следващата атака Фабиан Руис стреля силно от около 35 метра, но стражът на "Скуадра адзура" изби топката.

Италия имаше само един удар към вратата на съперника в края на първото полувреме, когато Федерико Киеза стреля покрай вратата.

В началото на втората част Лучано Спалети направи две смени Браян Кристанте и Андреа Камбиазо, а малко по-късно пусна Матиа Дзакани и Матео Ретеги, които освежиха играта на италианците.

Испания организира поредната си отлична атака малко след подновяването на мача. Марк Кукурея центрира към Педри, който стреля от движение, но покрай гредата.

Единственото попадение в срещата беше отбелязано в 55-ата минута. Отново Нико Уилямс беше в основата, след като центрира към наказателното поле, Донарума отклони топката, но тя попадна в коляното на Рикардо Калафиори, който не можеше да направи нищо друго освен да я гледа как лети в собствената му врата. Това е пети автогол от началото на турнира.

В 71-ата Нико Уилямс можеше да направи 2:0, но след прецизен негов удар кълбото срещна напречната греда.

Пет минути преди края на двубоя Италия получи първия си ъглов удар в мача, но Унай Симон нмаше проблеми и улови топката след удара с глава на Браян Кристанте.

В края на двубоя Донарума спаси страхотен изстрел на Айосе Перес. В шестата минута на добавеното време италианците имаха последната възможност пред вратата на съперника, но не успяха да сътворят нищо сериозно и Испания стигна до трите точки, за да си осигури участие на осминафиналите на турнира.

Полузащитникът на Испания Родри ще пропусне срещата с Албания заради натрупани жълти картони.

Националните отбори на Испания и Италия играха помежду си на петото поредно Европейско първенство. На предишния шампионат тимовете се срещнаха на полуфинал. Тогава италианците победиха с 4:2 след дузпи, а след това спечелиха титлата.

Пестеливо реми за Англия

Дания и Англия завършиха 1:1 в среща от втория кръг на група С.

Хари Кейн откри резултата, а Мортен Хюлманд изравни до почивката с прецизен шут от далечно разстояние.

Ремито завърза интригата в групата и преди последните мачове и четирите отбора имат шансове да продължат напред. Англичаните водят с 4 точки, Словения и Дания имат по две, а Сърбия е на дъното с 1 точка.

Англичаните започнаха по-мотивирано и в 13-а минута Фил Фодън се озова на стрелкова позиция, но прати топката над вратата.

Пет минути по-късно Кейн откри головата си сметка на Евро 2024 след грешка в защитата на датчаните. Виктор Кристиансен се намеси неубедително и позволи на Кайл Уокър да напредне от дясно, след което центрира в наказателното поле, където Хари Кейн отблизо не сгреши за 1:0. Кейн стана третият английски футболист с голове на четири големи първенства след Майкъл Оуен и Уейн Рууни.

Дания успя да изравни в 34-ата минута, когато Хари Кейн сгреши с паса в средата на терена и позволи Мортен Хюлманд да напредне фронтално срещу вратата и с мощен шут да прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Пикфорд - 1:1.

Втората част започна по същия начин като първата: англичаните бяха по-активни в началните минути и в 50-а минута Деклан Райс шутира от границата на наказателното поле, но Шмайхел спаси. Две минути по-късно Букайо Сака бе изведен на добра позиция, но не успя да намери рамката на вратата.

В 56-а минута удар на Фил Фодън срещна левия страничен стълб, а при добавката Сака стреля неточно.

За Дания възможност за гол се откри през Пиер-Емил Хьойберг, който в 73-а минута стреля от разстояние, но Пикфорд спаси.

С наближаването на края на срещата двата отбора предприемаха все по-малко рискове и внимаваха да не допуснат фатална грешка в защита, което логично запази равенството.