Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

10 години от краха на КТБ: Делото за "измамата на века" потъна, "ДП" се издигна

14 коментара
Колаж: Mediapool

"Най-голямата стопанска и обществена финансова измама, случвала се в новата ни българска история". Така прокуратурата литературно описа "Моделът КТБ" през юли 2017 г. в едноименния опус от 155 страници, наподобяващ криминален роман, но представен като резюме на обвинителен акт.

Точно преди 10 години, на 20 юни 2014 г., четвъртата тогава по големина българска банка бе затворена и поставена под специален надзор, след което никога повече не отвори врати. Равносметката към днешната дата: откраднати над 5 млрд. лв., възстановени 1.5 млрд. лв. Престъпление има, наказание - не. Престъпници също липсват. А най-много се усеща тежката липса на перспектива делото по случая да приключи някога.

Пресконференция на управата на БНБ на 20 юни 2014 г. Видео: Фейкбук профил на финансовия разследващ журналиста от в. "Капитал" Николай Стоянов

Процесът за източването на КТБ започна като фарс още с разследването, поверено на тогавашния шеф на спецпрокуратурата Иван Гешев, и с внесеното от него дело, което той бе оприличил на "кацане с дизелов двигател на Луната". Седма година ракетата на Гешев все още не е кацнала на Луната. Делото, което започна с месеци наред четене на обвинителен акт, продължава да се точи на първа инстанция с разпит на свидетели, а рискът да вземе нежелан за прокуратурата обрат е все по-голям.

Главен обвиняем продължава да е бившият основен акционер Цветан Василев, обвинен в 146 престъпления за 2.7 млрд. лв., докато ролята на санкционирания за корупция по "Магнитски" депутат Делян Пеевски бе изцяло игнорирана, защото, по култовата реплика на Гешев, в делото ги няма също "нито Путин, нито Обама".

Но дали е така? "В писма, записки, приложени документи и работни документи на ръководството на затворената банка се говори не само за официалните кредити на фамилията Пеевски, а за задължения на много по-сериозен списък, наричан "фирмите на семейството, фирмите на фамилията или фирмите на ДП", посочва Антикорупционният фонд в свое разследване за източването на Корпоративна банка.

"Списъкът с над 20 фирми, свързани с "групата ДП" и наблюдавани отблизо от ръководството на КТБ в последните седмици преди затварянето на банката, съдържа дружества с богата история на работа по атрактивни обществени поръчки. В един от приложените от прокуратурата документи – работна таблица с активи и пасиви на банката – срещу инициалите ДП1 е записана стойност от 575 млн лева. Въпреки това нито едно действие на прокуратурата – например разпит на свидетел или отделяне на досъдебно производство – не е насочено към събиране на информация в тази посока, показват документите", цитирани от АКФ.

Прави впечатление, че по време на досъдебното производство действията на прокуратурата са били насочени само към първото ниво кредитополучатели. Положени са минимални усилия за събиране на информация за следващите нива, както и за действителните бенефициенти на отпуснатите пари.

Години по-късно, след като Делян Пеевски бе санкциониран от САЩ и Великобритания за "значима корупция", българската прокуратурата не откри никакви данни за това. Съмненията, че Пеевски командва съдебната власт, службите и цялата държава, пък намериха своето потвърждение и с ролята му по отношение на предходното управление, и със заявките му за бъдещето.

Осъден шеф в Българската народна банка също липсва, а срещу тогавашния управител Иван Искров дори не бе повдигнато обвинение.

Бившият Цветан Василев продължава да се укрива в Сърбия.

По последни данни от синдиците на КТБ към март 2024 г. възстановената сума в масата на несъстоятелността на КТБ е 1.49 млрд. лв. Ако се съди по дължимите средства на признатите кредитори на фалиралата банка в списъците, обявени в Търговския регистър, може да се заключи, че общата кражба от КТБ, включително гарантираните депозити за 3.7 млрд. лв., възлиза на над 5 млрд. лв. За 10 години от тях са възстановени между 25 и 30%, а основните кредитори (сред които на първо място Фондът за гарантиране на влоговете в банките) вече са получили над 25% от своите вземания извън гарантираните депозити.

По повод годишнината Mediapool прави подбор на "най-доброто" от сагата КТБ и знайните и незнайни герои, замесени в нея:  

  1. Премиерът призна, че около 54% от парите на държавните фирми са в една банка
  2. Отказ на Пеевски да обслужва дълговете си към КТБ довели до "напрежение"
  3. БНБ успокоява паникьосани клиенти, че КТБ е стабилна
  4. Подуправител на БНБ е обвиняем за "лоши" кредити на "една банка"
  5. БНБ влезе в Корпоративна банка, всички сметки са блокирани
  6. Премиерът увери, че КТБ ще отвори на 21 юли и със сигурност ще е с нови собственици
  7. Как въшката Пеевски стана динозавър и управлява държавата
  8. Финансисти оспорват твърденията за дупка от 3.5 млрд. лева в КТБ
  9. Вложители в КТБ ще съдят държавата заради блокираните им пари
  10. Среща при Цацаров лобира за оздравяване на КТБ с държавни пари
  11. Натискът върху БНБ да спасява КТБ става неудържим
  12. КТБ е раздала кредити за над 3.4 млрд. лв. на кухи фирми
  13. Цветан Василев намери вина във всички, но не и в себе си за фалита на КТБ
  14. Шефката на банковия надзор в БНБ е изтеглила парите си от КТБ ден преди затварянето ѝ
  15. Половин милиард са кредитите на КТБ към фирми на Пеевски
  16. Юли, 2014 година: БНБ оставила КТБ в ненужна агония
  17. Цветан Василев е обвинен за 146 престъпления за 2.7 млрд. лв.
  18. Делото КТБ: Като кацане на Луната с дизелов двигател, но без Пеевски, Путин и Обама
  19. Пеевски призна, че е купил медиите си със заем от КТБ. И какво от това?
  20. Кой е "ДП" в документите по делото "КТБ?
  21. Седем години след фалита КТБ си върна 25% от откраднатото
  22. БНБ окончателно е осъдена да плати вреди заради незаконното блокиране на влоговете в КТБ
  23. Делото "КТБ": За шест години са разпитани седем свидетели
  24. Делото "КТБ" върви към пълен фарс: Ключова експертиза се оказа съмнителна
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганди
    #14
    Отговор на коментар #4

    Също ДП, правителството тогава, което струпа финансите на държавните фирми и т.н.

  2. Ганди
    #13
    Отговор на коментар #10

    А разследването за КТБ открито/незасекретено ли е ... скромно, не нагло като швейцарците? Или и на това ги научихме? ;--)

  3. BLM
    #12
    Отговор на коментар #11

    Въпросът е кой да ги вкара там. В това е цялата борба. Прокуратура?! Съдии?!

  4. асен
    #11

    докато мутрата, агата и ДП не влязат в затвора, нещастната ни страна никога няма да се оправи!

  5. ❗️Документите по разследването на банкрута на Credit Suisse ще бъдат засекретени 50г.⛔️Защо? Защото в западната демокрация когато те крадат и има опасност да ги хванат всичко се засекретява. Напомням, че цяла Европа загуби пари от банката, а облигационерите си бяха направо ограбени. С две думи, евро вариант на КТБ, само че те, дори нагло засекретяват разследването. https://www.reuters.com/business/finance/credit-suisse-inquiry-will-keep-files-secret-50-years-paper-2023-07-15/

  6. Quo
    #9

    Това говори много лошо за България и гражданите й.

  7. ПyтлЭр Xyйло
    #8
    Отговор на коментар #4

    Как, той поема отговорности и вина всякакви. С мезета. В един вери найс квартал на Белград, с много найс охрана...

  8. Мазен Кумунис
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ти също си за "Магнитски" освен кухнята ;)

  9. edna_bylgarka
    #6

    Проблемите на Борисов се множат.Един от тях е мястото му в списъка Магнитски. Само с ДПС не трябва да прави правителство/ дори и да беше възможно/-Делянчо е от този списък.И останаха най оплютите, най анатемосаните ПП ДБ. Без тях Боко е в батака с двата крака.Писах след изборите :Който се смее последен той най добре се смее.Кой сега е №1???

  10. Rolo Tomassi
    #5

    Проблемът на Борисов за мнозинство (не само с ДПС), освен чисто математически, е и имиджов.
    Защо той толкова иска подкрепа от ПП-ДБ ? ПП-ДБ му трябват за легитимация във вътрешно-политически аспект, но най-вече във външно-политически план.
    Понастоящем заявилите се като евро-атлантици са ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ.
    За да стане ясно защо не иска Борисов да управлява само с ДПС, е нужно да се раздели понятието евро-атлантизъм на съставните му части, а именно:"Евро" и "Атлантизъм".
    Проблемът на "ДП" е с "Атлантизма"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.