11 отбора вече се класираха за 1/8-финалите. Предстоят последните мачове от групите на Евро 2024

Австрия изненада всички и спечели група "D", Сн. ЕПА/БГНЕС

Фаворитите на Европейското първенство по футбол в Германия - Франция и Англия си осигуриха място на осминафиналите след изиграването на последните мачове от групи "C" и "D".

Франция завърши на второ място в група "D", след като не успя да победи Полша и мачът завърши при резултат 1:1.

Възпитаниците на Дидие Дешан поведоха в резултата с попадение от дузпа на завърналия се в игра Килиан Мбапе в 56-ата минута, a Роберт Левандовски в 79-ата изравни също от бялата точка.

Двата гола на Франция в групата дойдоха след автогол и дузпа, Сн. ЕПА/БГНЕС

Французите имаха по-добрите възможности през срещата, но за пореден мач не успяха да се възползват достатъчно от тях и така завършиха с 5 точки в актива си след 1 победа и 2 равенства.

Изненадващо, Австрия завърши на първо място в група "D", след победа в петголово шоу срещу Нидерландия, завършило при резултат 3:2 в ползва на австрийците.

Австрия впечатли с играта си в трите мача и спечели групата, Сн. ЕПА/БГНЕС

В шестата минута Александър Прас проби по лявото крило и центрира остро по земя, като в опита си да изчисти Дониел Мален си отбеляза автогол. Това беше седми автогол от началото на Евро 2024, както и най-бързият автогол в историята на европейските първенства.

В началото на второто полувреме "лалетата" организираха бърза контраатака и Коди Гакпо изравни резултата в 47-ата минута. След това последваха силно минути за Нидерландия, но Австрия успя да реализира втори гол.

В 59-ата минута Романо Шмид засече центриране на Флориан Грилич и със страхотен плонж нанесе удар с глава, за да прати топката в мрежата.

Четвърт час преди края на двубоя резервата Вегхрост спечели въздушен двубой с противников бранител, топката попадна в Мемфис Депай, който овладя в наказателното поле и с мощен удар отбеляза първото си попадение на Евро 2024.

Това обаче не беше последното попадение в мача. В 80-ата минута Марсел Забицер получи пас от Баумгартнер в дълбочина и вкара от близко разстояние, като по този начин изпрати Австрия на първото място в групата с 6-точков актив.

Нулеви равенства и антирекорд

В група "C" събитията не бяха толкова интересни. В шестте мача в групата бяха отбелязани общо 7 гола, с което се изравни антирекорд за най-малко отбелязани попадения в група от турнира.

Англия спечели първото място в групата след нулево равенство срещу Словения, завършвайки с 1 победа и 2 ремита.

Феновете бяха крайно разочаровани от представянето на Англия и в този мач, Сн. ЕПА/БГНЕС

В другия мач Дания и Сърбия също не си отбелязаха попадения. Така Дания завърши на второ място в групата с 3 точки, колкото има и Словения, която обаче остана трета, но ще попадне сред най-добрите отбори, завършили на трето място в групите си.

Дания отрпазнува класирането си напред в турнира, където ще срещне Германия, Сн. ЕПА/БГНЕС

Интересното беше, че мач от 2023 г. определи второто място. Дания и Словения имаха еднакъв точков актив, една и съща голова разлика, еднакъв брой отбелязани и допуснати голове и еднакъв брой жълти и червени картони.

Според правилника на турнира в такъв случай се проверява мястото на двата отбора в европейските квалификации. Там Дания заема 9-о място, а Словения е 15-а. Те обаче бяха в една и съща група в квалификациите и отново имаха равен брой точки, но Дания имаше преднина в преките двубои, след като победи Словения с 2:1 през ноември 2023 г.

Словенците бяха много щастливи, защото равенството с Англия им осигури място на 1/8-финалите, Сн. ЕПА/БГНЕС

Осминафиналите се изясняват

Така вече станаха ясни 11 от 16-те отбора, които ще продължат към осминафиналите. Към Германия, Швейцария, Испания, Италия и Португалия се присъединиха тимовете на Австрия, Франция, Нидерландия, Англия, Дания и Словения.

Хърватия със сигурност отпада от турнира, след като завърши на трето място, но само с 2 точки в актива си, а сериозно намаляха и шансовете на Унгария, която има 3 точки, но и голова разлика (-3).

Последните мачове от груповата фаза са в сряда, когато ще се изиграят последните двубои от група "Е" и "F". В група "F" Португалия, която вече си осигури първото място, ще се изправи срещу дебютанта в турнира Грузия.

Чехия и Турция пък излизат в пряк двубой за второто място в групата, но евентуална изненада от страна на Грузия може да промени класирането в групата. Мачовете от група "F" са от 22:00.

От 19:00 ще се решава ребусът на група "E", където всеки един от тимовете има 3 точки в актива си и всеки един от тях може да продължи напред. Румъния се изправя срещу Словакия, а Украйна ще играе с Белгия.

Фазата на елиминациите започва на 29 юни, когато ще се изиграят два двубоя. Първият четвъртфинал ще бъде между Швейцария и Италия от 19:00, а Германия ще играе от 22:00 срещу Дания.