Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Администраторът на ООН в Косово подаде оставка

0 коментара

Главният администратор на ООН в Косово Хари Холкери подаде оставката си на генералния секретар на ООН Кофи Анан във вторник, предадоха световните агенции.

На пресконференция в Хелзинки 67-годишният Холкери уточни, че е посочил като мотив за оставката си здравословни причини.

Агенция Ройтерс съобщи по-рано, позовавайки се на политически източник в Хелзинки, че Холкери ще подаде оставка, огъвайки се под критиките, последвали албанско-сръбските сблъсъци през март. Едногодишният мандат на 67-годишният Холкери трябваше да приключи през август тази година.

Той бе подложен на натиск както в Косово, така и извън него, да подаде оставка след изблиците на насилие през март, когато 19 души загинаха, а стотици сръбски домове и десетки православни храмове бяха опожарени от разбунтували се албанци.

Тези събития демонстрираха неуспеха на ООН за възстановяване на мултиетническо общество в размирната провинция, която от 1999 г. е под управлението на световната организация.

Засега не е ясно кой ще наследи Холкери, четвъртия ръководител на мисията на ООН в Косово за пет години. Заместник на Холкери е американецът Чарлз Брейшоу.

По-рано този месец Холкери, компромисен кандидат, който оглави мисията на ООН в Косово, бе приет в болница във Франция заради преумора. Той отпътува за Финландия миналата седмица за медицински прегледи.

Болестта предизвика спекулации, че бившият премиер на Финландия, който е участвал в мирния процес в Северна Ирландия и е бил председател на общото събрание на ООН през 2000 -2001г. , няма да приключи мандата си в Косово.

Холкери пое поста в Косово след германския дипломат Михаел Щайнер. Той бе обвинен от сръбското малцинство в провинцията, че силите на ООН са допуснали насилията срещу тях, които Белград и много чужди политици определиха като "етническо прочистване".

Белград очакваше оставката на Холкери

Смятам, че оттеглянето на Холкери бе нещо очаквано и това бе най-малкото нещо, което той можеше да направи след насилието през март, каза ръководителят на Координационния център за Косово Небойша Чович, който изрази съмнение, че Холкери се оттегля по здравословни причини.

Един от лидерите на косовските сърби Марко Якшич заяви, че насилията са показали неуспеха на политиката, водена от Холкери.

Според него обаче сръбската общност в Косово се опасява, че наследникът на Холкери може да бъдещ още по-лош вариант от досегашните администратори на областта.

На въпрос на радио Б-92 как ще се отрази оставката на Хари Холкери на положението на косовските сърби министърът на външните работи на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович каза, че то няма да зависи от личността, а от решимостта на международната общност да се изпълнят ангажиментите от Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.

В Прищина обаче Хари Холкери бе похвален, отбелязва Асошиейтед прес. Той бе винаги открит и готов да помогне, каза Мимоза Кусари, говорител на косовския премиер Байрам Реджепи. Тя посочи, че неговата оставка е била повече или по-малко очаквана заради здравословното му състояние.

Мимоза Кусари посочи, че косовските албанци очакват от новия ръководител на ЮНМИК да познава добре региона и особено Косово.

Охридското споразумение в Македония като модел за Косово?

Същевременно косовското издание Зъри съобщи във вторник, че западно правителство е готово да организира тайни разговори между Белград и Прищина.

Дневният ред на разговорите ще бъде отворен, така че са възможни дискусии по всички проблеми и актуални въпроси, пише излизащият на албански в. Зъри, цитиран от сръбския Глас явности.

Делегацията на косовските албанци на конференцията на политици от Балканите на тема "Албанците и техните съседи" в Люцерн приема децентрализацията на Косово и скоро ще започне работа по този въпрос, потвърдиха пред в.Глас явности източници от Прищина.

Лидерът на Демократическата партия на албанците Хашим Тачи каза след завръщането си от Люцерн, че за решаване на мултиетническите отношения в Косово е приложим моделът на Охридското мирно споразумение.

Споразумението бе подписано през август 2001 г. след междуетническите сблъсъци в Македония. С него се предвижда създаване на културна и персонална автономия и реформа на местното управление, като се засили ролята на общината.

Албанците в Македония получиха третиране на национална общност и пропорционална застъпеност в държавните институции. Албанският език се официализира в македонския парламент и стана служебен в средите, в които албанците са повече от една пета от населението. Личните им документи също са на албански, отбелязва в.Глас явности.

В ЕС смятат, че това, което дава Охридското споразумение на албанците в Македония, които са 25 процента от населението там, трябва да бъде гарантирано и на сърбите и другите неалбанци в Косово, пиши още Глас явности.

Анализаторът Душан Янич потвърждава, че това мнение се застъпва и от голяма част от представителите на ЕС, но те смятат, че моделът на Охридското споразумение не може да реши проблема в Косово.

В.Данас информира, че върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана е на мнение, че Охридското споразумение не е много приложимо за решаване на мултиетническите отношения в Косово, предаде БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.