Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина и София протестираха и пред ЕС заради Скопие

2 коментара
Кириакос Мицотакис, сн. ЕПА/БГНЕС
София и Атина протестираха и на официално европейско ниво в Брюксел срещу нарушаването на двустранните споразумения от страна на Скопие. 
 
Гръцкият премиер и външният министър на страната отправиха и поредното предупреждение към Република Северна Македония.
 
На срещата в Брюксел гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е информирал колегите си от европейските страни, че Скопие нарушава Преспанското споразумение с изявления на президента и премиера на страната.
 
С договора от Преспа бе прието новото име на страната "Северна Македония", като целта бе така да се реши дългогодишния спор между Скопие и Атина, за да могат македонците да се придвижат към ЕС. 
 
Македонската партия ВМРО-ДПМНЕ обяви, че ще използва името "Македония", а не конституционното "Северна Македония. 
 

Скопие се забавя към ЕС 

 
"Това ще затрудни изключително много, ако дори не отмени, всеки процес на бързо сближаване с европейското семейство", каза Мицотакис, цитиран от гръцките медии.
 
Министерството на външните работи в Атина в официално изявление съобщава, че "ръководството на Северна Македония все повече се отдалечава от добросъседските отношения, които са в основата на европейското законодателство и международното право".
 
Първият гръцки дипломат Герапетридис вече е представител доказателства за нарушение на договора от Преспа пред Съвета по външните работи на Европейския съюз.
 
Централата на опозиционната партия Сириза разпространи позиция, че осъжда възгледи на Гордана Силяновска за уж "Егейска Македония".
 
Призоваваме правителството на Мицкоски най-накрая да се събуди от дипломатическата летаргия, заявиха от Сириза, цитирани от БНР. 
 

И реакция от София

 
ВМРО-ДПМНЕ продължава и с провокациите към София, като засега не подкрепя конституционните промени, с които в основния закон трябва да бъдат вписани и българите.
 
Това изискване залегна в преговорната рамка на страната.
 
Северна Македония системно не изпълнява и договора за добросъседство. 
 
"Република Северна Македония следва да изпълнява поетите ангажименти, за да напредва по пътя към Европейския съюз (ЕС)", заяви служебният министър-председател Димитър Главчев по време на заседанието на Европейския съвет, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
 
Премиерът постави темата на вниманието на европейските му колеги в Брюксел във връзка с развитията в Република Северна Македония от последните седмици. 
 
Главчев обърна внимание за сериозните предизвикателства, които се очертават по отношение на европейската перспектива на държавата-кандидат за членство в ЕС.
 
Държавните и правителствени ръководители отново подчертаха значението на добросъседските отношения, необходимостта държавите-кандидатки за членство в ЕС да изпълнят стриктно поетите ангажименти към ЕС и необходимите реформи.
 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козин Човков
    #2

    България трябва да протестира, че държавицата не използва правилното си име "Югозападна България". Това не е прецедент. Съществуват държавите Судан и Южен Судан, Народна република Конго и Демократична република Конго, Народнодемократична република Корея (северна) и Република Корея (южна)

  2. Обектив
    #1

    Преброяването в Албания показва, че там живеят три пъти повече българи от "македонци". В Косово се очаква подобен резултат. Само в РСМ по Конституция няма българи.
    Решението на Коминтерна за денационализиране на българите от географска област "Македония" и за тяхното трансформиране в "македонци", както е известно, е преведено в изпълнение от Тито в Югославия от началото на 1945 г.
    С благословията на Сталин и от позиция на силата Тито се опитва да приложи тази доктрина също в България (слава Богу

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.