Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-приближеният до Кремъл бе избран за нов патриарх

С таен вот видинският митрополит Даниил е избран за духовен глава

161 коментара
Най-приближеният до Кремъл бе избран за нов патриарх

Видинският митрополит Даниил бе избран в неделя за нов български патриарх. От започването на войната на Русия в Украйна, той стана известен с проруските опорки, които разпространява. В началото на войната той изпраща окръжно писмо до подчинените си свещенослужители. В него митрополит Даниил излага опорки на руската страна относно конфликта, което предизвика широк обществен отзвук и критики. В писмото той посочва още, че демонизирайки Русия и оправдавайки Украйна, попадаме в капана на лъжата и лукавството. В свои изказвания, Даниил подчертава необходимостта от мир и дипломатически решения на конфликта в Украйна.

В ранния следобяд в неделя станаха ясни и първите духовници, които заявиха, че напускат Българската православна църква заради избрания патриарх. Говорителят на Св. Синод не обяви името на патриарха, както предвиждаше официалната програма, което бе разтълкувано като потенциален знак за разделение в църквата.

Изборът

В почивния ден Българската православна църква избира четвъртия си духовен глава от възстановяването на патриаршията насам. Първоначалният избор бе между ловчанския митрополит Гавриил, видинския митрополит Даниил и врачанския митрополит Григорий. Първото гласуване приключи към 10.45 минути, но не бе избран нов патриарх, защото нито един от претендентите не събра две трети от гласовете.

Изборът на втория тур бе между врачанския митрополит Григорий и видинският митрополит Даниил. При това гласуване Даниил получи повечето от гласувете на 138-те делегати.

Официалното обявяване на новия патриарх ше е в 14.30 часа, камбаните на всички български църкви и манастири ще бият в продължение на 30 минути.

12:58 

Даниил Видински е новият български патриарх

Митрополит Даниил спечели балотажа за предстоятел на Българската православна църква с 69 гласа срещу 66 за Григорий Врачански. Три бяха недействителните бюлетини.

Малко по-късно Даниил ще бъде изпратен с литийно шествие до патриаршеската катедрала "Св. Ал. Невски", където в 15 ч. ще започне церемонията по интронизацията му.

Митрополит Даниил (Атанас Трендафилов Николов) е роден на 2 март 1972 г. в Смолян. Той завършва основното и средното си образование в родния си град.

През 1996 г. записва и учи "Английска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.

През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир "Св. великомъченик Георги" под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.

През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

На 21 юли 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир "Рождество Богородично". На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.

На 1 юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.

По решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато канонично е избран за Видински митрополит.

12.30

Започна преброяването на бюлетините от втория тур

Стартира преброяването на бюлетините от втория тур за избор на патриарх. Всичките 138 делегати вече са гласували. Предстои да стане ясно къде ще отидат 19 гласа, които на първия тур бяха дадени на вече отпадналия от надпреварата ловчанският митрополит Гавриил. А също и 4-те гласа от четирите недействителни бюлетини при първия вот.

10:47

Предстои избор между видинския митрополит Даниил и врачанския митрополит Григорий

На първи тур не бе избран новия патриарх на България. Нито един от тримата кандидати не събра две трети мнозинство от гласовете на 138-те делегати. От 11 часа стартира ново гласуване като изборът вече ще е само между врачанския митрополит Григорий (64 гласа) и видинския митрополит Даниил (51 гласа).

Ловчанският митрополит Гавриил получи 19 гласа.

10:13

Броенето на бюлетините стартира

В Синодалната палата вече започна гласуването за избор на български патриарх от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор, които преди това се придвижиха от академичната зала на Българската академия на науките. От 10.13 часа вотът приключи и започна 

Първо гласува наместник-председателят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий. Гласуват и членовете на Светия синод по старшинство.

Гласуването е с бюлетина, в която са написани имената на тримата кандидати, като се огражда името на избрания от делегата кандидат.

Преди да започне гласуването в приемния салон на Синодалната палата урната беше запечатана с подписите на членовете на изборното бюро и с печат.

Делегатите на Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор са 140, съобщиха от Българската патриаршия. В тях са включени: наместник-председаделят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, 13 митрополити, 12 епископи, делегатите от епархиите: Софийска - 12, на САЩ, Канада и Австралия - 6, Великотърновска - 7, Плевенска - 5, Ловчанска - 7, Пловдивска - 7, Западно- и Средноевропейска - 6, Варненска - 7, Неврокопска - 7, Русенска - 7, Старозагорска - 7, Врачанска - 7, Видинска - 7, Доростолска - 7, Сливенска - 7, на ставропигиалните манастири - 3, на Пловдивската духовна семинария - 1, на Софийската духовна семинария - 1, на Пловдивската духовна академия - 1, на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - 1, на Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" - 1.

В БАН Беше съобщено, че от 140 делегати на събора присъстват 138 и има кворум. 

09:30

Вселенският патриарх Вартоломей бяха посрещнати в катедрален храм "Св. великомъченица Неделя"


Вселенският патриарх Вартоломей и представители на поместните православни църкви бяха посрещнати в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя".

Предстои да бъде отслужен кратък трисагий - заупокойна молитва, на гроба на Софийския митрополит и български патриарх Неофит, който е под южната колонада на митрополитската катедрала. Службата започна с освещаване на храма и прочит на откъс от Светото Евангелие с призив за молитва към Бога на всички присъстващи. За службата пристигна и Симеон Сакскобургготски.

Вартоломей Първи е 270-ият вселенски патриарх и архиепископ на Константинопол, пръв сред равни между предстоятелите на православните църкви по света от 2 ноември 1991 година. Неговото седалище е в Истанбул.

08:20

Митрополит Григорий отслужи кратък молебен за откриването на патриаршеския събор в БАН

Наместник-председателят на Светия синод и всички епархийски митрополити, последвани от епископите, преди минути поведоха делегатите на Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на Българската академия на науките (БАН). Там с кратък молебен, отслужен от наместник-председателя на Светия синод - от Врачанския митрополит Григорий, съборът беше официално открит и беше определено избирателното бюро.

Митрополит Григорий приветства делегатите и отбеляза, че този ден е исторически, защото предстои да се избере четвъртият български патриарх след възстановяването на Българската патриаршия през 1953 г. Гласувайте по съвест, с мисъл за православния ни народ, за неговото духовно просвещение, с тези думи се обърна към избирателите на събора наместник-председателят на Светия синод.

"Бъдещият патриарх трябва да бъде обединител, молитвеник за целия народ, да работи за единството на църквата и да обедини всички – клир и народ в името на Бог", заяви още в неделя врачанският митрополит Григорий, наместник-председател на Светия Синод на Българската православна църква и един от кандидатите за патриарх.

Митрополит Григорий заяви, че задачите, които предстои да решава бъдещият патриарх са много и самият избран трябва да реши с какво да започне.

Очакванията на митрополит Григорий за Събора, на който ще бъде избран духовният баща на българите, са той да бъде проведен в нормална обстановка и да се спазва Устава на БПЦ.

На въпроса дали бързо ще бъде избран новият патриарх, той зави: „Зависи от самите избиратели, Бог единствено знае кой ще бъде следващият патриарх“

Делегатите на Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор са 140, съобщиха от Българската патриаршия. В тях са включени: наместник-председаделят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, 13 митрополити, 12 епископи, делегатите от епархиите: Софийска - 12, на САЩ, Канада и Австралия - 6, Великотърновска - 7, Плевенска - 5, Ловчанска - 7, Пловдивска - 7, Западно- и Средноевропейска - 6, Варненска - 7, Неврокопска - 7, Русенска - 7, Старозагорска - 7, Врачанска - 7, Видинска - 7, Доростолска - 7, Сливенска - 7, на ставропигиалните манастири - 3, на Пловдивската духовна семинария - 1, на Софийската духовна семинария - 1, на Пловдивската духовна академия - 1, на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - 1, на Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" - 1.

Архимандрит Василий и архимандрит Максим ще са квестори за преброяването на гласовете на делегатите.

Беше съобщено, че от 140 делегати на събора присъстват 138 и има кворум.

След това делегатите на събора ще тръгнат от БАН към Синодалната палата, където официално ще бъде запечатана изборната урна. Ще започне и гласуването.  

08:00

Под звъна на камбани делегатите тръгнаха от Синодалната палата към академичната зала на БАН

Под звъна на камбани, и след поименна проверка от Комисията по пълномощията на присъствието на избирателите и редовността на техните пълномощия, наместник-председателят на Светия синод и всички епархийски митрополити, последвани от епископите поведоха делегатите на избирателния събор от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на Българската академия на науките (БАН). Там с кратък молебен, отслужен от наместник-председателя на Светия синод, съборът ще бъде открит и ще бъде определено избирателното бюро.

След това делегатите на събора тръгват от БАН към Синодалната палата, където официално ще бъде запечатана изборната урна. Ще започне и гласуването.

Очаква се следобед да бъде обявено името на новоизбрания български патриарх. След това новият патриарх, митрополитите и епископите на БПЦ-БП ще се отправят към патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където ще ги чакат предстоятелите и представителите на поместните православни църкви, дошли у нас за събора. Ще започне интронизацията на новоизбрания български патриарх и ще бъде отслужен молебен.

Церемонията ще завърши с обща снимка пред патриаршеската катедрала.  

07:20

С Божествена литургия беше открит Патриаршеският избирателен църковен събор

Утреня и Божествена света литургия с особените прошения, предвидени при откриването на църковен събор, бяха отслужени в Синодалния параклис "Св. благоверен и равноапостолен цар Борис-Михаил Покръстител" от архимандрит Евтимий - духовен надзорник на Софийската епархия.

На богослуженията в параклиса на Синодалната палата се черкуваха наместник-председателят на Светия синод - Врачанският митрополит Григорий, епархийските митрополити, архиереите на БПЦ-БП, определени от Светия синод, както и делегатите на избирателния събор.

Следва Комисията по пълномощията, съгласно член 46, алинея 1 от Устава на БПЦ-БП да провери поименно присъствието на избирателите и редовността на техните пълномощия.

След поименната проверка наместник-председателят на Светия синод и всички епархийски митрополити, последвани от епископите, ще поведат делегатите на избирателния събор от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на Българската академия на науките (БАН). Там с кратък молебен, отслужен от наместник-председателя на Светия синод, съборът ще бъде открит и ще бъде определено избирателното бюро. След това делегатите на събора тръгват от БАН към Синодалната палата, където официално ще бъде запечатана изборната урна. Ще започне и гласуването.

Докато се конституира и започва съборът, е предвидено Вселенският патриарх Вартоломей и представители на поместните православни църкви да бъдат посрещнати в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя". След това ще бъде отслужен кратък трисагий - заупокойна молитва, на гроба на Софийския митрополит и български патриарх Неофит, който е под южната колонада на митрополитската катедрала.

Очаква се следобед да бъде обявено името на новоизбрания български патриарх. След това новият патриарх, митрополитите и епископите на БПЦ-БП ще се отправят към патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където ще ги чакат предстоятелите и представителите на поместните православни църкви, дошли у нас за събора. Ще започне интронизацията на новоизбрания български патриарх и ще бъде отслужен молебен. Церемонията ще завърши с обща снимка пред патриаршеската катедрала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

161 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #161
    Отговор на коментар #159

    Дядo ти Никoлaй e вoдaч нa мнoзинcтвoтo в Cв.Cинoд, кoeтo e cpeщу pуcoфилcкoтo лoби. Пo тaзи пpичинa видни пpeдcтaвитeли нa cъздaдeният oт Вaньo Кocтoв пoлитичecки Фpaнкeнщaйн (cлeд paзбивaнeтo нa CДC), дeйcтвaщ 2 дeceтилeтия извън влacттa кaтo мaлкa злoбнa клeвeтничecкa ceктa (и cъвceм зa кpaткo в кoaлиция c БCП-кopнeлиaнцитe), нeпocpeдcтвeнo пpeди избopa зa пaтpиapx зaпoчнaxa oтнoвo мeдийнa клeвeтничecкa кaмпaния cpeщу митp. Никoлaй, чe бил „pуcки aгeнт“, кaктo oбикнoвeнo пpaктикувa ceктaтa. И

  2. edna_bylgarka
    #160
    Отговор на коментар #120

    Безбожници са тези които ги избират за пастири.Стадото само си блее.

  3. edna_bylgarka
    #159
    Отговор на коментар #157

    Даниил е порочно зачатие на дядо ни Николай.Скоро в едно интервю, дядо Николай бесен от факта, че Русия му нареди да се оттегли/защото и децата знаят,чие протеже е/ каза:И наум няма да ви дойде, кой ще бъде избран.Всички помислиха , че говори за Наум Врачаски. Да , ама не!

  4. anton nikolov
    #158

    Изкривен поглед на подтиснат гей, маскиран като аскетичен духовник.

  5. John Doe
    #157

    Вижте му само ръката на този духовен ypoд- вкопчена в натруфен със злато и сребро жезъл, опръскана с кръвта на хилядите украински деца избити от началниците на Даниил Путин и Гундяев, чиито опорни точки духовният ypoд разпространява. След като оправдава кръволока Путин, Даниил със сигурност ще намери лукави думи да оправдае и Луцифер.

  6. anton nikolov
    #156
    Отговор на коментар #147

    А лидерът на най-голямата партия е милиционерско отроче, самият той милиционер и член на БКП, отказал да хвърли партийнатаси книжка и лансиран от Бригадир Аспарухов.

  7. Филка Русофилка
    #155

    Организацията на интронизацията на новия български патриарх беше извършена от известният клеветник и хулител на Св.Синод архимандрит Дионисий, комуто беше забранено да извършва богослужение и да говори от името на БПЦ. За 1 година беше изпратен от Св.Синод на покаяние в Рилския манастир, след активното му участие на жълтите павета по време на русофилския метеж 2020 г. Тогава лумпени и простаци от (раз)градската „десница“ разнасяха ковчези, бесилки и въжета под веещи се русофилски църковни хуругви,

  8. Deus vult
    #154
    Отговор на коментар #153

    Този не ми е Патриарх!

  9. Филка Русофилка
    #153
    Отговор на коментар #152

    Нe гo e избиpaл Cв.Cинoд, a 138 души пpи peзултaт 69 нa 66 c 3 нeвaлидни бюлeтини!? Глacoвeтe нa двaмaтa pуcoфилcки кaндидaти ca ce oбeдинили. Aкo бeшe cпaзeн уcтaвът нa Cв.Cинoд тpимaтa дocтoизбиpaeми дa ce избиpaт c 2/3 мнoзинcтвo, кoeтo, aкo e дpoбнo чиcлo, дa ce зaкpъглявa дo цялo, нo винaги нaгope, т.e. 14/2*3=9,3(3) ===> 10, мoжeшe дa нямa втopи и тpeти, a caмo 1 кaндидaт. Гpeшкaтa нa Cв.Cинoд e, чe уcтaвът e нapушeн (мoжe би opaнизиpaнo), кaктo e бил нapушeн и пpи избopa нa пpeдишния пaтpиapx, т.e. 14/2*3=9,3(3) ===> 9.

  10. trajkow
    #152

    Do 150: 'oщe пoвeчe чe мнoзинcтвoтo в Cв.Cинoд e 2 пъти пo-гoлямo oт pуcoфилcкoтo лoби в нeгo и щe cтaвa oщe пo-гoлямo.' Uv e 2 pyti po-golqmo, a se prowalilo da izbere tehniq kandidat...!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.