Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите обмислят кой да иска имунитета на главния прокурор

0 коментара

Кой да е органът, който да иска снемане на имунитета на главния прокурор и на председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд, обмислят членовете на временната парламентарна комисия за промени в конституцията.

Сега единствено главният прокурор може да иска снемане на магистратски имунитет, включително и своя собствен. Правителството и парламентарното мнозинство се опита да даде право на една-пета от Висшия съдебен съвет да иска имунитети, чрез промени в Закона за съдебната власт, но това право бе съборено от Конституционния съд като противоречащо на основния закон.

Днес депутатите в комисията, представители на всички парламентарни сили, са обсъждали въпроса с ограничаването на магистратските имунитети. Представителите на всички политически сили били съгласни, че магистратите не трябва да подлежат на наказателна отговорност само при и по повод служебните си задължения. За всички останали деяния съдиите, прокурорите и следователите ще носят наказателна отговорност като всички български граждани.

Константин Пенчев от НДСВ предложил имунитетът на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС да остане както досега, но да се разпише точна процедура кой и как може да го снема. Не трябва някои магистрати да остават с привилегии, тъй като това ще създаде дисбаланс в съдебната власт, смята обаче Екатерина Михайлова от ОДС.

По думите на шефката на правната комисия в парламента Анелия Мингова заяви след заседанието, че сред народните представители надделяло мнението, че не трябва да има разлика в имунитета на тримата висши магистрати с останалите, а по-скоро да се търси предложение за орган, който ще може да иска снемането му.

Сред депутатите надделяло и становището, че този орган не трябва да е извън съдебната власт, защото принципът за независимост би бил накърнен, ако се позволи на други институции да се произнасят за имунитета на съдии, прокурори и следователи.

Екатерина Михайлова предложи за случаите, в които магистратите ще носят отговорност за престъпления във връзка с дейността си, специален орган в съдебната власт да води разследването по тези престъпления. При такова престъпление би трябвало да има по-задълбочена проверка и след това да се възбуди наказателно преследване, добави Мингова.

Според Любен Корнезов от Коалиция за България, имунитетът на магистратите е основен стълб на независимостта на съдебната власт и ликвидирането му би подкопало основите на правораздаването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.