Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Деца без родители участват в уникалния проект "Детско кино и психоанализа"

2 коментара
Деца без родители участват в уникалния проект "Детско кино и психоанализа"

Деца без родители от Ателие "Прегърни ме" са участници в пореден уникален проект – "Детско кино и психоанализа". От 19 август те са в село Ново Паничарево, близо до Приморско, за да работят креативно в групи върху филми за деца под ръководство на възпитатели и експерт.

Родени в една и съща година (1895), филмът и псохоанализата растат като брат и сестра, които взаимно влияят своето развитие. Последните десетилетия психоанализата се занимава много интензивно с филмова интерпретация и филмов анализ. От 2001 г. на всеки две години в Лондон се провежда European Festival Film and Psychoanalysis (EFFP) под егидата на Бернардо Бертолучи. Организатор е психоаналитикът Андрея Сабадини, близък приятел и съмишленик на Бертолучи.

Д-р Вивиан Праматароф-Хамбургер и проф. Андреас Хамбургер работат от години по мюнхенския проект "Филм и Психоанализа", свързващ Академията за психоанализа и психотерапия с Музея на киното в Мюнхен.

Д-р Вивиан Праматароф е от български произход и е мотивирана да пренесе опита си в България. Връзката с деца и младежи от домовете се осъществява от сдружение "Прегърни ме”, което от години работи с деца в неравностойно положение чийто усилия са подпомогнати от компания "Виваком".

"Има известна разлика как децата и възрастните гледат филм и как го преживяват. При децата преживяването и изразяването на възторга, разочарованието, възмущението и смеха става веднага, ясно и недвусмислено по време на прожекция. Децата шумно изразяват своята подкрепа за "добрите" и викат "Уууу" на лошите, смълчават се, когато има тъжни сцени. И на края ръкопляскат - на какво ръкопляскате, деца, питаме ги - на филма, отговарят. На филма, защото той е отворил известно ценно пространство, в което те могат да се преживеят като герои", пояснява Вивиан Праматароф.

"През последните два дни гледахме филмите "Патилата на Спас и Нели" на режисьора Джеки Стоев и немско-американския филм "Приказка без край". Първия ден след филма по-малките деца получиха задача да рисуват или моделират сцени от филма, които да ги впечатлили, а по-големите ги снимаха по време на работа и така правеха "своя филм" за проекта. След втория филм всички деца бяха ангажирани в създаването на една обща тематична картина, свързана с филма", разказват организаторите.

В края на двата дни иаше групови сесии, в които участваха децата и двама психотерапевти. Останалите, възпитателите, организаторите и гостите, бяха наблюдатели на процеса. "Какво ми направи най-силно впечатление във филма, кой е главният герой, най-смешната или най-тъжната сцена?", бяха въпросите, на които да отговорят децата.

"Противно на нашите очаквания, децата говориха. Някои по-предпазливо от другите, но повечето откровено и спокойно разказваха за своите преживявания. Както и за своите картини. Големите теми като "Дом" , "Майка", "Раздяла" се усещаха в техните хрумвания, както и в техните картини", разказа Вивиан Праматароф.

"Психоаналитичната групова работа с деца и изкуство е много обогатяваща. Децата ни държат вратата на своя свят гостоприемно отворена. Ценен дар, който ние приемаме. Те ни дават право да влезем и чрез техния поглед и тяхната интерпретация да разберем на филма, който заедно с тях сме гледали. Опирайки се, обаче на нашия опит и сигурността , която те от нас получават, може би ще получат повече вяра в себе си като личности , защото, ако киното е илюзия, то в реалността трябва да има място и за доброто. Последното е нужно, защото става дума за деца от неравностойно положение", каза в заключение д-р Вивиан Праматароф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nadka Kostova
    #2

    :))

  2. Анонимен
    #1

    Браво и нашето момиченце беше с вас ТЕДИ Благодаря ВИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.