Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 2050 г. половината хора в света ще са с увредено зрение

5 коментара
Хората започват да обръщат внимание на зрението си, чак когато се появи проблем, сн. Canva

Очното здраве да се изведе като приоритет на правителството и да се предприемат мерки за ранно откриване на проблеми със зрението както при децата, така и при хората на средна възраст, за да се прилага адекватно лечение и да се предотвратяват милиони загуби за икономиката. Това призоваха експерти, които обсъдиха в сряда социалната и икономическата тежест на зрителните заболявания от гледната точка на обществото, както и възможностите за въвеждане на Национална програма за очно здраве. Това стана в рамките на семинар "Каква е цената на зрителните нарушения и как да я намалим?", организиран от Българската асоциация по фармакоикономика и ISPOR Bulgarian Chapter.

Зрителните нарушения са третата причина за инвалидност в света. Според Резолюцията на Общото събрание на ООН от 2021 г. "Зрение за всеки", най-малко 2 млрд. души живеят със зрителни увреждания или слепота, а 1.1 млрд. души имат зрителни увреждания, които биха могли да бъдат предотвратени. Очаква се половината от световното население да бъде с увредено зрение до 2050 г., отбелязаха медицинските специалисти.

Според водещи експерти в областта на офталмологията и ендокринологията в Европа основните очни заболявания, водещи до намаляване на зрението и слепота, особено сред хората на 50 или повече години, са катаракта (т.нар. перде на окото), възрастово обусловената макулна дегенерация (увреждане на зрителния център на окото), глаукома (повишено вътреочно налягане) и диабетният макулен едем (DME).

Към тях обаче трябва да се прибави и диабетната ретинопатия, която причинява умерено до тежко зрително увреждане и слепота при хората с диабет, отбеляза проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология в Александровска болница.

Миопатията (т.нар. късогледство) нараства в световен мащаб и достига епидемични нива в някои страни, като се очаква до 2050 г. всеки втори човек да бъде засегнат от болестта, а разходите за лечението да нарастват с около 8.4% годишно, посочи проф. д-р Александър Оскар, ръководител на Катедра по офталмология в Медицински Университет – София.

Според него у нас няма ефективна държавна политика за навременно откриване на зрителните проблеми при децата, като в определени части на България над 90% от учениците не са консултирани от очен лекар. Увеличават се и засегнатите от макулна дегенерация и близо 39% от тях са с нарушено зрение или слепота.

В проучване на Retina International от 2022 година, икономическото въздействие на късните етапи на болестта за България е огромно и се оценява на 449.4 млн. евро (879.5 млн. лева). Те са свързани с директни медицински разходи, професионални грижи и помощни средства, както най-вече загуба на продуктивност и физическо и ментално здраве, уточни проф. Оскар. По думите му голяма част от рисковите фактори за очните заболявания са предотвратими и разходите за лечение, вместо за превенция, представляват съществена пропусната възможност в личен и обществен план.

Според експертите по фармакоикономика и обществено здраве от Фармацевтичен факултет и Факултет по обществено здраве на МУ-София зрителните нарушения са свързани не само с човешко страдание, но и с огромно финансово бреме, както от гледна точка на заплащащите институции, така и за самите пациенти и техните близки. През 2020 г. загубите в глобалната икономическа продуктивност поради намаляването на заетостта на хора със загуба на зрение са 410.9 млрд. долара.

Въпреки тревожните данни и прогнози вниманието към очните заболявания винаги е било ниско, съответно планирането и бюджетирането им са неглижирани, смятат специалистите. Те настояват зрителното здраве да бъде изведено напред заедно с другите здравни приоритети на страната и да бъде адекватно финансирано. През следващите десетилетия се очаква нарастването и застаряването на населението, и промените в начина на живот и урбанизацията, да доведат до драстично увеличение на броя на хората със зрителни увреждания, отбелязват участниците в дискусията.

Според тях трябва да де разработят актуални препоръки за превенция, своевременната диагноза и адекватно и навременно лечение на очните болести, съобразно съвременните стандарти. От съществено значение да бъдат събирани и анализирани данните от реалната практика, както и подобряване на осведомеността на обществото за тези заболявания, смятат още те.

В семинара участва и бившият здравен министър на ГЕРБ Костадин Ангелов, който заяви, че освен Национална програма за скрининг на детското очно здраве, ще бъде създаден и Национален скринингов център за ранна диагностика на социално значими заболявания в това число и очни болести.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #5

    То във всяка класна стая в българските училища има лед телевизор. В детските градини и яслите също. Проветният ни министър нехае, че повечето български зрелостници са функционално неграмотни, за него най-важна била комютризацията.

  2. jivka65
    #4

    Постоянно гледаме в екрани...

  3. sianaapricot
    #3

    Разпродажба! Преносимият мини климатик охлажда, овлажнява и освежава. Безшумен и преносим, можете да го вземете на работа или на плажа, перфектно и бързо охлажда стаята. Много хубава цена_---- https://use.my/arctik

  4. Victory Over Zion
    #2

    Внедряването на лазерни технологии в термокамерите и други обективи може да да доведе до прояви на ганг-сталкинг и цяло увредено поколение.

  5. Matador
    #1

    Това не е дясно.Това е малоумно.За дясната идеология човека е висша ценност. И за това тряБва да си лекува зъркелите ,а не заради някакви "загуби" бакали прости.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.