Домакините откриха първенството с победа

14 коментара

В първия двубой на световното първенство по футбол Германия се наложи над Коста Рика с 4:2. С този резултат двата отбора поставиха нов рекорд по резултатност за мач при откриване. Домакините имаха превъзходство през цялото време, но пропуснаха да се поздравят с по-внушителна победа.

Още в шестата минута Филип Лам откри резултата с чудесен прехвърлящ удар от ъгъла на наказателното поле, но костариканците бързо успяха да стигнат до изравняване, когато в 12-тата минута Пауло Уанчоп се измъкна от защитниците и останал сам срещу вратаря Леман не сбърка. Обратът не стресна бундестима и само 5 минути по-късно рожденникът Клозе отбеляза първия от двата си гола в мача. Той получи хубав пас от Бастиан Швайнщайгер в наказателното поле и от 2 метра вкара топката в опразнената врата. До края на полувремето немците имаха почти тотално надмощие, но до нов гол не се стигна.

Началото на второто полувреме предложи по една възможност и за двата отбора, но нито Подолски, нито Фонсека успяха да уцелят рамките на вратата. Двубоят продължи доста динамично с превъзходство на немците, за да се стигне до 60-тата минута, в която Лам центрира отляво и Клозе отбеляза второто си попадение, забивайки топката от втори опит след като първият му удар бе избит от вратаря Порас. Домакините намалиха темпото, сигурни в победата си, и дванайсет минути по-късно Уанчоп отново наказа грешка в защитата им и върна един гол за Коста Рика, като се измъкна от защитниците по идентичен на първия му гол начин. Надеждата за гостите си отиде окончателно в 87-мата минута, когато халфът на Вердер Бремен Торстен Фрингс отбеляза четвърти гол за Германия със страховит удар от над 30 метра.

Еквадор поднесе първата изненада

Отборът на Еквадор направи първата си крачка към осминафиналите на Световното първенство след като победи Полша с 2:0 на “Арена ауф Шалке” в Гелзенкирхен.

Поляците започнаха срещата по-активно, но атаките им в първите 15 минути на срещата не донесоха реална опасност пред вратата на Еквадор. Постепенно южноамериканците изравниха играта и в 24-та минута Агустин Делгадо изпрати топката в наказателното поле на Полша след силно изпълнен тъч, Улисес де ла Крус отклони топката, която попадна при Карлос Тенорио, който я насочи неспасяемо във вратата на вратаря Борац.

До края на полувремето футболистите на Еквадор пропуснаха още две изгодни положения чрез Делгадо и Де ла Крус.

Второто полувреме започна отново с превъзходство на поляците, които се хвърлиха да заличат негативния резултат, но атаките им стигаха до границите на наказателното поле на Еквадор. Така се стигна до 80-тата минута, когато Агустин Делгадо след пас на Иван Кавиедес след чудесна атака и реши всичко в срещата.

Поляците се хвърлиха в атака, но в оставащите 10 минути от редовното време само малшанса им попречи да намалят резултата след като последователно Иренеуш Йелен и Павел Брожек удариха гредите зад вратаря на Еквадор Мора.