Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев пожела да се отчита пред парламентарна комисия

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев е предложил прокуратура да се отчита периодично пред парламентарната комисия по корупцията. Това стана днес след първата му среща с новосъздадения парламентарен орган.

Освен това Филчев изненадващо декларира принципното си разбиране, че прокуратурата трябва да се отчита пред друг държавен орган. " Всеки, който получава заплата от държавата, трябва да се отчита и това е мое дълбоко убеждение", заяви Никола Филчев пред журналисти.

Сега прокуратурата не се отчита пред никого и това се посочва като сериозен проблем на съдебната система у нас както от ЕС, така и от български политици. В момента тече дебат за промени в Конституцията, иницииран от СДС и подкрепен от правосъдния министър Антон Станков и депутати от НДСВ за промени в частта за съдебната власт.

На днешната среща с комисията Филчев предложил координационен механизъм между правозащитните органи, както и създаването на специални съдебни състави срещу корупцията.

Главният прокурор, който обикновено избягва контакт с медиите, направи обстойно изявление след срещата.

Той изтъкна необходимостта от "три - четири" промени в НПК, които да осигурят ускоряване на наказателния процес.

"Първо, срок за всички - следователи, прокурори, съдии. Второ, строга отговорност за нарушаването на сроковете. Трето, улеснена процедура за търсене на тази отговорност. Четвърто, чувствително ограничаване на възможностите за връщане на делата за доразследване от прокуратурата на следствието и от съда на прокуратурата. И това е всичко, което би могло, при наличието на воля от страна на законодателя и достатъчно добри експертни решения при следващите промени в НПК", посочи главният прокурор.

Той препоръча и създаване на единен механизъм, по който всички правозащитни и контролни органи да се отчитат за сроковете, в които работят и тяхната дейност да се координира. Става дума за органите на финансовото министерство - данъчни служби, бюро за финансово разузнаване, митнически служби; контролната система на МВР и органите на съдебната система - следствие, прокуратура и съд.

" Три възможности има за координиращия орган - възможно е това да е президента, парламентът или министерството на правосъдието. Аз не бих искал да коментирам това. Все пак, задачите на прокуратурата са много по-тесни и по конкретни, защото ако ми позволите едно образно сравнение, в цялата тази верига от правозащитни органи, прокуратурата е едно деловодство", каза Никола Филчев.

"Третото, което предложихме, което е трудно осъществимо, но силно ефикасно, е идеята за създаване на специализирани органи по цялата верига в борбата с прояви на организирана престъпност и корупция", посочи главният прокурор.

Той обясни, че има такива звена в МВР в прокуратурата и призова да се направят и в съда. Той намира за много ефикасна идеята " за специализирани съдебни състави, да има отделение, което се занимава" с това.

"Когато става дума за движението на делата, не може под формата на забавяне, да стигаме до фактически отказ от правосъдие" каза главният прокурор и припомни, че това е основният укор на обществото към съда.

Той каза, че тези идеи срещнали подкрепа от депутатите

За идеята прокуратурата да се отчита пред комисията по борба с корупцията съобщи нейният председател Коста Костов. Той обаче не уточни дали става дума само за антикорупционната дейност или за цялата работа на прокуратурата. " Ние имаме право като парламентарна комисия да упражняваме контрол над всички дейности в България", бяха неговите думи.

"Стигнахме до извода, че работата на комисията ще се постави на научна основа, че е нужен системен подход, при който с участие на прокурори като експерти ще се анализират причините за корупцията като социално явление", обясни Филчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.