Германия и Швейцария продължават напред, Унгария очаква развоя от групите след драматична победа над Шотландия

Какво още предложиха мачовете от Евро 2024 през уикенда

Германия стигна до ценната точка след гол в добавеното време срещу Швейцария, Сн. ЕПА/БГНЕС

Домакините на Европейското първенство по футбол - Германия се спасиха от поражение срещу Швейцария в добавеното време на срещата, с което запазиха и първото си място в групата.

Гол на резервата Никлас Фюлкруг в 92-ата минута оформи крайното 1:1, след като в 29-тата минута швейцарският нападател Дан Ндойе засече по отличен начин центриране в наказателното поле и откри резултата.

Преди това гол на Роберт Андрих от далечно разстояние беше отменен заради нарушение в атака. В 83-ата минута Швейцария вкара втори гол, но той беше отменен заради засада и запази надеждите на Германия поне за равенство, което им беше достатъчно да завършат първи в групата си.

Капитанът Мануел Нойер поздравява героя от мача с Швейцария, Сн. ЕПА/БГНЕС

Така Германия спечели групата си със 7 точки, Швейцария остава на 2-ата позиция с 5, докато Унгария и Шотландия остават 3-и и 4-и.

Унгария с драматичен успех на Шотландия

В другия мач от групата Унгария достигна до драматична победа над Шотландия 10-ата минута на добавеното време и така запази надеждите си да продължи напред в турнира. Голът отбеляза Кевин Чобот след бърза контраатака в последните секунди на срещата.

Така Унгария остана 3-та с 3 точки в актива си и голава разлика (-3) и ще се надява да е сред 4-те най-добри трети отбора, които ще продължат напред.

Унгарците отпразнуваха бурно победата си и се надяват да се окаже достатъчна, за да продължат напред, Сн. ЕПА/БГНЕС

На осминафиналите Германия ще очаква втория от група "C", където са отборите на Англия, Дания, Словения и Сърбия и теоретично всеки един от тях има шанс да продължи напред.

Щвейцария пък ще срещне втория в група "Б", като за второто място все още се борят тимовете на Италия, Албания и Хърватия, а изходът от групата ще стане ясен в понеделник вечер, когато Испания, която вече спечели групата, се изправя срещу Албания, а Хърватия и Италия излизат в пряк сблъсък за второто място, като равенството е достатъчно за италианците.

На фазата на елиминациите Испания ще се изправи срещу някой от завършилите трети в група А/D/Е или F.

Португалия продължава напред, Грузия спечели историческа точка

В съботния ден Португалия спечели срещу Турция с класическото 3:0 и си осигури първото място в групата. "Мореплавателите" водеха с 2:0 още в 28-мата минута, след попадение на Бернардо Силва и комичен автогол на Самет Акайдън, общо 6-ти автогол от началото на първенството. В 51-ата минута Бруно Фернандеш отбеляза за крайното 3:0, след като получи на празна врата от Кристиано Роналдо, с което капитанът на Португалия подобри пореден рекорд и стана играчът с най-много асистенции в историята на европейските първенства. (Кои рекорди може да подобри Кристиано Роналдо по време на първенството вижте тук.)

Португалия си осигури първото място в групата, Сн. EПА/БГНЕС

На осминафиналите Португалия ще се изправи срещу един от отборите, завършили на трето място в групи А/B или C.

В другия мач от група "E" Чехия и Грузия завършиха при резултат 1:1.

Жорж Микаутадзе откри резултата за Грузия от дузпа в добавеното време на първото полувреме, а Патрик Шик изравни в 59-ата минути, но малко след това се контузи и напусна терена.

Чехия не успя да реализира положенията си и стигнаха само до равенство срещу Грузия, Сн. ЕПА/БГНЕС

В герой за Грузия се превърна вратарят Георги Мамардашвили, който направи над 10 спасявания. Това е първа историческа точка за тима при първото им участие на шампионат на Стария континент.

Белгия се върна в играта, Франция и Нидерландия с нулево равенството

Белгия победи с 2:0 срещу Румъния в мач от група "Е" на Евро 2024 в Германия и по този начин всеки един от отборите в групата имат по 3 точки преди финалния кръг на груповата фаза. Белгия откри още във втората минута след попадение на Юри Тилеманс, който стреля от границата на наказателното поле и реализира.

Румънците имаха добри възможности да стигнат до равенството, но точка на спора беше сложен, след като Кевин Де Бройне се разписа в 80-ата минута, а асистенцията за гола бе на вратаря на Белгия Кун Кастелс. Това е първа асистенция на вратар от Евро 2008 досега.

Де Бройне вкара второто попадение за Белгия, с което подсигури важната победа за тима, Сн. ЕПА/БГНЕС

Отборът на Австрия, който изигра чудесен мач и срещу Франция, победи Полша с 3:1 в мач от втория кръг на Група "D". Защитникът Гернот Траунер откри резултата за австрийците с глава, но Кжищоф Пьонтек успя да изравни за поляците след натиск на тима. През втората част Австрия бе много по-добрият отбор, което се отрази на резултата с попаденията на Кристоф Баумгартнер и Марко Арнаутович от дузпа.

Австрийците бяха доволни от победата над Полша, Сн. EПА/ БГНЕС

Същевременно Нидерландия и Франция неочаквано завършиха при резултат 0:0, което беше първото нулево равенство от началото на турнира. Така и двата отбора са на крачка към класиране за осминафиналите на турнира в Германия, като остават без поражение и с 4 точки в актива си.