Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главоболията на "Булгаргаз": Руският газ, сделката БОТАШ и дефектен терминал

6 коментара
Главоболията на "Булгаргаз": Руският газ, сделката БОТАШ и дефектен терминал

Държавният газов доставчик "Булгаргаз" не смята да внася суровина през турски терминали за регазификация до края на 2024 г. по силата на подписаното споразумение с турската държавна компания БОТАШ. Дружеството плаща по 480 хил. долара дневно за резервирания годишен капацитет от 1.850 млрд. куб. м, но досега е осигурило едва 250 млн. куб. м. "Булгаргаз" засега не смята да ползва за свои нужди този капацитет и явно продължава да разчита, че може да го продаде на други търговци, за да покрива част от дължимите към турската фирма такси. Първият търг за отстъпване на капацитета обаче пропадна, а в момента се прави втори.

Паралелно държавната компания не може да използва резервирания си капацитет от 1 млрд. куб. м годишно на терминала в гръцкия град Александруполис, където българският държавен газов оператор "Булгартрансгаз" държи 20 процента.

Дефектен терминал

Съоръжението трябваше да влезе в експлоатация на 30 април. За следващия месец "Булгаргаз" дори обяви търг за доставка, който бе спечелен от френската "Тотал", но въвеждането на терминала в търговска експлоатация бе отложено. Засега не се знае кога ще заработи, става ясно от отговори на въпроси на Mediapool до Министерството на енергетиката и "Булгаргаз".

От ведомството заявиха, че "при започване на комплексните технически и функционални тестове на LNG платформата и газопровода през месец април 2024 г. бе установено наличие на вода, вследствие на което се отказа подаването на газ". Това не е първият проблем пред съоръжението. Корабостроителницата в Сингапур построи със забавяне плаващата платформа, а после тя известно време не можа да бъде монтирана заради силното морско вълнение. А сега изпълнителят на газопровода от точката в морето до брега отказва да признае дефекта, въпреки водената кореспонденция по въпроса.

Така в момента терминалът има лицензии от гръцките власти за опериране на съоръжението, но не и такъв за експлоатация, който се очаква да бъде издаден до 2-3 седмици, заявиха от енергийното министерство. По въпроса се работи с гръцкото екоминистерство.

Още в началото на май "Булгартрансгаз" е поискал официално от ръководството на "Газтрейд" подробна информация за предаването на построения газопровод от платформата до брега – по какви критерии е бил приет строежът, дали тези изисквания са били спазени и кой е извършил проверката. Българският акционер също така е поискал информация за предприетите до момента мерки за решаване на проблема с дефекта на платформата, както и ясен план за действие и конкретни срокове за неговото изпълнение.

Тепърва ще се търси кой да ремонтира платформата

"Въвеждането в експлоатация на терминала е един от най-важните приоритети на всички акционери в проекта и допълнително забавяне е абсолютно неприемливо", заявяват от енергийното ведомство. От обясненията става ясно, че в момента "Газтрейд" търси фирми, които да отстранят дефекта на платформата. Тоест, не е ясно кога въобще ще заработи.

"След финализирането на надеждно решение за отстраняване на дефекта, както и успешно провеждане на изискуемите от гръцкото законодателство многобройни тестове, се очаква да бъде определена категорично датата на започване на търговските операции на проекта", заявяват от Министерството на енергетиката.

От "Булгаргаз" пак казаха пред Mediapool, че на 7 юни са започнали съгласуването на доставките на втечнен газ в Александруполис за газовата година от 1 октомври 2024 г. до края на септември 2025 г. Което означава, че няма очаквания преди октомври съоръжението да заработи, а напълно възможно е да се отложи и за след това.

Въз основа на определените количества газ по резервирания капацитет в Гърция, "Булгаргаз" ще прецени и пазарната ситуация в страната и региона и ще анализира нуждата от обявяването на търгове за доставка на турските терминали по споразумението с БОТАШ, казаха от газовото дружество.

Добре, че е азерският договор

Така към момента "Булгаргаз" разчита основно на договора си за доставка на 1 млрд. куб. годишно от азерското находище "Шах Дениз ІІ". От заявлението за цената на газа за вътрешния пазар през юли, внесено от "Булгаргаз", става ясно, че дружеството ще разчита само на тези количества през лятото. За есента очевидно надеждите са да заработи терминалът в Александруполис, което да допълни необходимите за зимата количества. Налице са и запасите в газохраналището "Чирен", но тяхната цена е прекалено висока, защото бяха нагнетени още през лятото на 2022 г. при кризата с цените на газа.

Много е вероятно дружеството да обяви есенни търгове за доставчици, каквито услужливо ще са гръцките компании ДЕПА и "Митилинеос", както в предишни процедури. Може също така да се търси газ от хъба "Балкан", както се наложи да процедира дружеството, след като пропадна майският товар за дефектиралата гръцка плаваща платформа.

Всичко това сочи, че след като загуби дългосрочния си доставчик "Газпром", "Булгаргаз" все още не може да напипа правилната организация на доставките за своите клиенти. Те обаче генерално намаляват.

Намаляващ дял, милиарден заем и загуби

Данните на дружеството във финансовия му отчет за 2023 г. сочат, че делът му на вътрешния пазар системно намалява – от 89 на сто през 2019 г. на 76.28 процента през миналата година. Индустриалните потребители започват да се възползват от възможността да си купуват сами газ от борсата. Сред причините за свития си дял "Булгаргаз" посочва и конкуренцията на други търговци, сред които и азерската компания СОКАР, които продават у нас руски газ.

"Булгаргаз" изрично не ползва руски газ и според дружеството това го поставя в по-неблагоприятна позиция спрямо останалите доставчици на българския пазар. Спадът в продажбите на държавната фирма обаче се дължи и на общото намаляло потребление в страната през миналата година до 2.6 млрд. куб. м вместо обичайните около 3 млрд. куб. м.

Реално "Българгаз" все още се лута в търсенето на пазарната си идентичност и развитието си като важен местен и регионален играч. Дружеството обаче е в капана на лоши търговски решения под политическа диктовка – споразумението с БОТАШ, например, както и финансови загуби (миналогодишната е за над 50.2 млн. лв.), плюс дългове за над 1.1 млрд. лв.

Предстои да се види дали все пак "Булгаргаз" ще успее да се отърве поне от част от разходите си за капацитета на турските терминали и дали ще предоговори количествата и срока на договора с БОТАШ, което би облекчило до някаква степен тежкото му финансово положение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #6

    А прокуратурата и прочее институции кога почват разследванията?

  2. bobyhranov
    #5

    И ЦРУ лично ти ги прати - за запознаване? А, плъхчо? :)

  3. Колко разстреляни държавни служители има в България за Корупция? Кога ще ги стигнем... руснаците? Zaщото сме на украинската пързалка на най-бързо иZчеZващите нации. Данните са на ЦРУ.

  4. Коментарът е изтрит в 15:22 на 24 юни 2024 от автора.
    #3
  5. Matador
    #2

    Въобще какво стана? Ами много происто. След като идиота Путин сам си загроби евтините доставки на газ в Европа тук нахлу скъп газ и в желанието си да се "осигури" някой е сключил крупна и дългосрочна сделка която сега не му е изгодна. И кой плаща сега за това? Разбира се българският данъкоплатец. забележете колко е несправедливо- плащат и тия които живеят на 80% от териториите на страната където нямат никакъв достъп до газопреносна мрежа и не ползват никакъв газ

  6. John Doe
    #1

    Пъпчивият руски гол охлюв Румен Радев чрез службашкото си правителство вкара България в корупционна сделка, по която бедният български данъкоплатец плаща по 15 милиона долара всеки месец без да получава каквото и да е. Защо руският агент на влияние Румен Радев не е импийчван за предателство и корупция в особено големи размери?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.