Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцка совалка в Близкия изток в опит да се избегне войната срещу Ирак

0 коментара

Гръцкият министър на външните работи Георгиос Папандреу, чиято страна в момента е ротационен председател на Е, призова Ирак да изпълни изцяло резолюция 1441 на ООН и да се разоръжи. Изявлението на Папандреу бе направено след срещата му със сирийския президент Башар Асад, предаде АФП.

Според в. Катимерини първият гръцки дипломат, който е на обиколка в Близкия Изток, заявил, че Европейският съюз има единодушно взета позиция за уреждане на иракската криза в рамките на съответната резолюция на ООН.

Георгиос Папандреу акцентирал върху решимостта, с която международната общност трябва да се обърне към Саддам Хюсеин, за да се съобрази с изискванията на ООН.

Ние имаме едно послание към иракския президент Саддам Хюсеин. Той трябва да изпълни резолюция 1441, приета на 8 ноември от Съвета за сигурност на ООН, която предвижда по-строг режим на инспекциите в Ирак, каза Георгиос Папандреу. Той добави, че има възможност за мирно, дипломатическо решаване на въпроса, но това ще изисква пълно сътрудничество на Ирак с ООН.

Сирийският външен министър Фарук аш Шараа каза на общата пресконференция, че Сирия, която е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, не смята за необходима втора резолюция на световната организация за Ирак. Той предупреди, че евентуална война ще има непредвидими последици за района на Близкия изток.

Гръцкият външен министър се очаква днес в Аман. Програмата му предвижда още посещения в Саудитска Арабия и Египет. Според гръцките медии възможно е тя да претърпи промени поради участието на Папандреу в насроченото за сряда заседание на Съвета за сигурност, на което той трябва да представи доказателства за оръжейните нарушения на иракския президент.

Атина обяви намерението си да организира в средата на февруари среща на високо равнище за иракската криза, в която да участват 15-те страни членки на ЕС, 10-те страни-кандидатки, които ще се присъединят към съюза догодина, България, Румъния, Турция и съседните на Ирак държави, включително Сирия.

Инициативата за подобна срещу беше обявена миналата седмица, след като осем европейски лидери подписаха обръщение в което изразиха подкрепа на американската политика за Ирак. Гърция оцени тази инициатива като е заплаха за сплотеността на ЕС. По-рано Германия и Франция излязоха с обща позиция, че трябва да се даде още време на инспекторите на ООН и че засега нищо налага започването на военни действия срещу Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.