Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфлацията препъна България за еврозоната

79 коментара
Инфлацията препъна България за еврозоната

България изпълнява три от четирите Маастрихтски критерия за влизане в еврозоната и само нивото на инфлацията препъва страната пред приемане на единната валута. Това стана ясно в сряда от публикувани доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ).

По-късно служебният министър на финансите Людмила Петкова коментира, че датата, от която България ще се присъедини към еврозоната, ще стане ясна, когато страната изпълни всички критерии за членство. По-късно Петкова изненадващо заяви, че най-вероятно това ще е чак 2026 година. Премиерът Димитър Главчев посочи, че очакванията са инфлационният критерий да бъде покрит до края на годината. Тогава страната ни ще поиска нови доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, които да оценят готовността ни за еврото. Самото им изготвяне ще отнеме между един и два месеца.


Три от четири

Докладът на Европейската комисия прави оценка на напредъка на България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, които са правно задължени да приемат еврото.

България е единствената страна, която изпълнява всички критерии, с изключение на един, и в която националното законодателство може да се смята за съвместимо с правилата на Икономическия и паричен съюз, се посочва в доклада на ЕК. Страната ни покрива критериите за стабилни и устойчиви публични финанси, за стабилност на валутните курсове и за конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти, но не изпълнява изискванията за ценовата стабилност заради по-високо ниво на инфлацията.

"България постигна значителен напредък по пътя си към присъединяване към еврозоната и изпълни три от четирите критерия. Това е забележимо постижение в трудна среда. Очакваме инфлацията да намалее през следващите месеци, което ще спомогне да се изпълни инфлационният критерий. Ще работим в тясно сътрудничество с България в подкрепа на присъединяването към еврозоната.", посочи изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис.

ЕЦБ: Инфлацията в България е значително над референтната стойност

Оценката на Комисията се допълва от Доклада за конвергенцията на Европейската централна банка.

Там се посочва, че през май 2024 г. 12-месечният среден темп на инфлацията в България е 5.1%, т.е. значително над референтната стойност от 3.3% за критерия за ценова стабилност. Изненадващо, в доклада на ЕК пък се твърди, че инфлацията до май тази година е 4.1%. Очаква се този темп постепенно да намалее през следващите месеци, тъй като затрудненията в предлагането продължават да отслабват. Базисната инфлация се очаква да остане трайно висока, отразявайки главно силния натиск върху заплатите в условията на свити пазари на труда. През периода 2020-2023 г. разходите за труд на единица продукция са нараснали с 27.4%, което е доста над темпа за еврозоната от 9.5%.

Съществуват опасения относно устойчивостта на конвергенцията на инфлацията в България в дългосрочен план. Процесът на догонване вероятно ще доведе до положителни инфлационни диференциали спрямо еврозоната, тъй като БВП на глава от населението и ценовите равнища в България все още са значително по-ниски, отколкото в еврозоната.

Икономистът Георги Ганев определи като "безпрецедентно" разминаването между ЕЦБ и ЕК за нивото на инфлацията в България до май 2024 г.

"Абсолютно безпрецедентно. За пръв път в историята, от 1998 насам, в общо по 17 конвергетни доклада на ЕК и на ЕЦБ, има разминаване между двете европейски институции в референтната стойност по критерия за ценова стабилност. Според ЕК референтната стойност за данните към май 2024 е 4.1%, докато според ЕЦБ тя е 3.3%. Това досега никога не се е случвало", написа той във фейсбук.

 

Понастоящем България не е обект на решение на Съвета относно наличието на прекомерен дефицит. През 2023 г. бюджетният дефицит на сектор "Държавно управление" в България беше 1.9% от БВП, т.е. доста под референтната стойност от 3%, а съотношението на дълга към БВП беше 23.1%, т.е. доста под референтната стойност от 60%. Средният дългосрочен лихвен процент на България във времето март 2023 г. – април 2024 г. е 4% и е под референтната стойност от 5.5%.

Икономистът Георги Ганев определи като "безпрецедентно"

Относно съвместимостта на националното законодателство се обръща внимание на член 99 от Конституцията на Република България за формирането на правителството. В детайли, член 99, параграф 5 предвижда, че ако не бъде постигнато съгласие за съставяне на правителство, президентът на Република България, след консултации с парламентарните групи и по предложение на назначения служебен министър-председател, назначава служебен кабинет и насрочва нови избори в срок от два месеца. Служебният министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на БНБ, председателя или подуправителя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

По принцип подобно евентуално назначаване на управител или заместник-управител(на БНБ), което води до прекъсване на техния мандат, рискува да застраши независимото упражняване на правомощията и изпълнението на задачите и задълженията, възложени на националната централна банка. По-специално, в случай на прекъсване на мандата може да възникне риск управителят или заместник-управителят да заеме позиция на служебен министър-председател, която е несъвместима с позицията на националната централна банка, преди да се върне на позицията си на управител или заместник-управител и след това да се окаже в конфликт с позициите, които може да е заел като служебен министър-председател, се посочва в доклада.

Като крайно заключение в тази част се посочва, че Законът за БНБ е изменен, за да отрази и изпълни препоръките, направени в Доклада за конвергенцията на ЕЦБ от юни 2022 г. В резултат на това и при спазване на условията и тълкуванията, изложени в настоящата глава, националното законодателство е в съответствие.

БНБ и МФ: Активно ще работим за покриване на всички критерии

"Българските власти ще продължат активно да работят за изпълнението на всички критерии за членство в еврозоната, както и за подобряване на бизнес средата и институционалната рамка за постигане на устойчиво сближаване с еврозоната. При покриване на всички критерии за членство, което се очаква да бъде изпълнено в края на годината, страната ни ще поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, на базата на които възможно най-скоро да се вземе решение за датата на членство на България в еврозоната", заявяват в съвместно съобщение до медиите БНБ и МФ.

Евробарометър: 77% от българите очакват еврото да бъде въведено до 5 години

Според последното проучване на Евробарометър от сряда 59% от гражданите в държавите членки извън еврозоната смятат, че общата валута е оказала положително въздействие върху страните, които вече я използват. Мнозинството анкетирани смятат, че въвеждането на еврото би имало положителни последици за собствената им страна (53%) и за тях лично (56%).

58% от респондентите подкрепят въвеждането на еврото от страната им. Подкрепата е особено изразена в Румъния (77%) и Унгария (76%), следвана от Швеция (55%), Чехия (49%), България (49%) и Полша (47%). Подкрепата се е увеличила най-много в Чехия – с 6 пункта в сравнение с миналата година.

България е страната, в която по-голям дял от гражданите (71%) смятат, че еврото ще бъде въведено в рамките на пет години. 64% от българите смятат, че въвеждането на еврото ще увеличи цените, а същевременно 44% – което представлява увеличение с 2 пункта – смятат, че въвеждането на еврото ще има положителен ефект за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

79 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #79

    от почти десетилетие за България технические е било ОК да бъде приета в Еврозоната... Както каза сега и ... чичо Митко ( ;-) шеф на БНБ) - политическо!!! е решението... (и това НЕ! значи .... решение на нашите политици ;-))) ..., а означава че Еврозоната трябва да реши, оценявайки нашите политици) ... И понеже от повече от десетилетие (с някакви месеци изключение през последните години) начело на държавата ни са ... некви крадливи комунисти и некви интернационални магнитски аферисти и некви "наши"

  2. Филка Русофилка
    #78

    Тoчнo в cъщия дeн 10 юли 2020 г., в кoйтo пo иcкaнe нa бългapcкoтo пpaвитeлcтвo ce пoлучи cъoбщeниeтo oт Eвpoпeйcкaтa цeнтpaлнa бaнкa, чe Бългapия e пpиeтa в пoдгoтвитeлния мexaнизъм ERM II зa Eвpoзoнaтa и в Бaнкoвия cъюз, c oпpeдeлeнo пo-гoлeми шaнcoвe зa пpиeмaнe oт Xъpвaтия зapaди вaлутния cи бopд, eднa мeтeжничecкa измeт oт лумпeни, пpocтaци, лъжци и мoшeници, пoдкoкopocвaни oт бългapcкитe вpaгoвe пaднa нa кoлeнe пpeд Юмpукa-„cвeтeц“, мoлeйки му ce дa cвaли зaкoннoтo пpaвитeлcтвo.

    Лидepитe

  3. ABV
    #77

    иZпълнява програмите на иZраждане и бZп за отлагане приемането на еврото.

  4. Libertarian
    #76

    Тази азиатска мръсна дупка наречена Булгаристан не трябва да има нищо общо нито с Евро, нито Европа!

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #75
  6. ABV
    #74

    Zадунайските Zиганистанци са за нищо неспособен генетичен боклук!

  7. ABV
    #73

    Защо Хърватия въведе еврото без да го отлага няколко пъти? - Поради същата причина по която влезе в Шенген от раз по въздух, море и суша!

  8. ABV
    #72

    Никой не иска да влезем в еврозоната, защото ЕЦБ ще упражнява контрол върху банковата ни система и бюджетна политика, а така мутро-мафията по-трудно ще краде. Затова ще отлагат въвеждането на еврото с една година - всяка година!

  9. ABV
    #71

    Пореден, но не последен провал за Zадунайски Zиганистан!

  10. полк. Дрангов
    #70

    г-н Антон Николов: Много правилно сте схванали от къде идва инфлацията. При Денков , който не си поиска на него не дадоха торба пари! Колко пъти писах че това беше нещастна радост! Като вземат увеличението и отидат в магазина, могат да купят същото като преди увеличението. Виновен е и Асен Василев!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.