Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои са тримата митрополити, между които се избира новият патриарх?

9 коментара
Колаж: Mediapool

Ловчанският митрополит Гавриил е един от тримата митрополити, кандидати за български патриарх. Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16 юли 1950 г. в София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование.

След завръщането си в България и завършване на гимназия, през есента на 1969 г. е приет за студент във Висшия инженерно-строителен институт в София, който завършва през 1973 г.

По време на своето следване там той се запознава и контактува с блаженопочиналия Левкийски епископ Партений, който става и негов изповедник. Едновременно с това от 1972 г. редовно посещава клисурския манастир "Св. Петка" край Банкя, където се привързва духовно към изтъкнатата руска подвижница на благочестието монахиня Мария, която впоследствие става и негова духовна наставница. През 1973 г. се премества да живее постоянно в манастира, където изпълнява различни послушания в помощ на монахините. Там на 27 декемвир 1979 г. е постриган в монашество с името Гавриил от Левкийския епископ Партений - викарий на Софийския митрополит, който на Възнесение Христово през 1980 г. го ръкополага и в йеродяконски чин.

На празника Свети Дух същата година е ръкоположен за йеромонах и е назначен за игумен на манастира "Св. Петка". През 1984 г. завършва задочно Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. От есента на същата година до 1986 г. той е на богословска специализация в Московската духовна академия, където работи под научното ръководство на Волоколамския и Юриевски митрополит проф. Питирим. С благословението на Светия синод на БПЦ на 24 май 1986 г. в българското църковно подворие "Св. св. Кирил и Методий" в Москва той е възведен в архимандритско достойнство от Минския и Белоруски митрополит Филарет. Завършва специализацията си през 1986 г. като защитава дисертация на тема: "Характерни черти на подвига на руските подвижници на благочестието през 19-и век", за която получава научното звание - доктор на богословието.

От септември 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. През този период е извършен ремонт на подворието, построени са нова сграда и параклис, реставрирани са всички храмови икони. Награждаван е два пъти с църковни отличия от приснопаметния Московски и на цяла Русия патриарх Пимен. По време на неговия престой в подворието е извършена и официалната визита на българския патриарх Максим в Москва по повод 1000-годишнината от покръстването на руския народ и за 45-годишнината от откриването на българското църковно подворие в Москва.

След завръщането си в България, от 1991 г. до октомври 1998 г., архимандрит Гавриил е протосингел на Софийската митрополия, а заедно с това от 1994 г. изпълнява и длъжността игумен на клисурския манастир "Св. Петка" край Банкя. През време на служението си в София, като архимандрит и епископ, той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. алтернативен синод. На 19 октомври 1998 г. в Рилската света обител е хиротонисан в епископски сан с титлата Макариополски и е назначен за викарий на Софийския митрополит. На 21 януари и на 28 януари 2001 г. е съответно избран и канонично утвърден за Ловчански митрополит.

През 2007 г. митрополит Гавриил става ръководител на работната група по въпросите на религиозното образование при Светия синод. От 2009 г. насам той оглавява Върховния църковен съвет при Светия синод. През 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния отдел при Светия синод на БПЦ-БП.

На 8 февруари 2012 г. Ловчанският митрополит Гавриил е удостоен със званието "почетен член" на българската Камара на инженерите в инвестиционното проектиране. При избора на български патриарх на 24 февруари 2013 г. митрополит Гавриил отново беше един от тримата кандидати за български патриарх. Тогава за глава на Българската православна църква беше избран Русенският митрополит Неофит.

Видинският митрополит Даниил е също сред претендентите. Митрополит Даниил (Атанас Трендафилов Николов) е роден на 2 март 1972 г. в Смолян. Той завършва основното и средното си образование в родния си град.

През 1996 г. записва и учи "Английска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.

През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир "Св. великомъченик Георги" под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.

През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

На 21 юли 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир "Рождество Богородично". На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.

На 1 юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.

По решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато канонично е избран за Видински митрополит.

Врачанският митрополит Григорий е третият претендент. Митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на 19 септември 1970 г. в Ботевград. Средното си образование завършва в Природо-математическата гимназия в града.

През 1995 г. Григорий завършва двегодишния паралелен курс на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски" в София.

Приема монашески постриг на 17 ноември 1996 г. в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година - за йеромонах.

Възведен е в архимандритско достойнство на 21 декември 1998 г.

През 1999 г. се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет "Каподистрия".

От 1 ноември 2007 г. е назначен за протосингел на Софийската митрополия.

По решение на Светия синод на 29 октомври 2010 г. е хиротонисан за епископ с титлата Браницки в Троянската ставропигиална света обител "Успение Богородично" и е определен за втори викарен епископ на Софийския митрополит.

По решение на Светия синод от 8 февруари 2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир.

По решение на Светия синод от 30 април 2014 г. е освободен от длъжността игумен на Троянската ставропигиална света обител "Успение Богородично" и от 1 май 2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.

На 5 март 2017 г. епархийските избиратели от Врачанската епархия го издигат за кандидат за Врачански митрополит.

На 12 март 2017 г., след каноничния избор в Синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил" в София, Светият синод на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП) с пълно единодушие го избира и утвърждава за Врачански митрополит.

След смъртта на Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, Врачанският митрополит Григорий беше избран от Светия синод за наместник-председател на БПЦ-БП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 18:45 на 30 юни 2024 от автора.
    #9
  2. ABV
    #8

    Защо в светската държава България плаща заплати на поповете и мюфтиите? На същото основание всеки частен клуб по интереси трябва да бъде финансиран!

  3. ABV
    #7

    Брадати пАдАрасти, облечени в смешни рокли и наденали на главите си луксозни нощни гърнета!

  4. ABV
    #6

    Третата българска патриаршия е дело на сталин. Дошло е време тази организация на диверсанти, шпиони, агенти за влияние и саботьори на държавата ни да бъде закрита и забранена. Нека вярващите да свикат учредителен църковно-народен събор на който да основат истинска национална църква.

  5. ABV
    #5

    иZборът на патриарх вече е направен от кгб. Питайте мУтрофанова, ако искате да знаете КОЙ е!

  6. ABV
    #4

    тъпославието е много опасна, сатанинска секта разпространяващо мракобесие, суеверия, невежество, иZостаналост, ретроградност, антисъвременост, безкултурие, антисанитария, пАдАрастия, антинаучност, комуниZъм, фашиZъм, путиниZъм.

  7. ABV
    #3

    тъпославието e най-голямото проклятие на народа ни! Трагичните културни, цивилизациони, исторически, стратегически, политически, икономически, дори битови последици от този глупав избор са съизмерими единствено с османското владичество!

  8. Козин Човков
    #2

    И тримата са недостойни. Ще се намери ли кандидат като патриарх Кирил, единствения достоен архиерей от тримата досега?

  9. Има ли някой от тези тримата, който да не е бил агент или сътрудник на ДС?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.