Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На чужд гръб и 100 балансиращи тояги са малко

5 коментара
На чужд гръб и 100 балансиращи тояги са малко

Пазарът на балансираща енергия остава нещо като последната черна кутия в сектор "Електроенергетика", след създаването на Българската независима енергийна борса и задължението търгуваната по свободно договорени цени електрическа енергия да се търгува там (мярка, която изглежда е изчерпала своята полезност).

Балансиращият пазар обаче остава непрозрачен, непредвидим – от информационна, технологична и регулаторна гледни точки, а реалните разходи за производители, търговци и клиенти стават ясни две седмици не след приключване на съответната сесия, а след края на календарния месец. И тези разходи, съвсем очаквано, избухват през май 2024 г.

Всичко започва с промени в Методиката за определяне на цените на балансиращата енергия, които влизат в сила от началото на май, макар че евентуалните проблеми се посочват и обсъждат няколко месеца преди това, включително при измененията в Закона за енергетиката, с които отпадат пределните цени на пазара.

Новите текстове предвиждат и нови формули за определяне на цените при излишък и недостиг, както и въвеждането на коефициент, който увеличава/намалява цената за всеки 50 МВтч отклонение от баланса на системата. Именно в изчисляването на този коефициент е проблемът, тъй като за цена при излишък се взема най-ниската възможна, а при недостиг – най-високата възможна.

Не става съвсем ясно каква е причината за въвеждането на подобен коефициент, както и изчисляването му по подобен начин, освен обяснението на регулатора, че "Методиката за образуване на цените на балансираща енергия има за цел да стимулира и дисциплинира търговските участници да спазват своите графици и да управляват дейността си така, че да не изпадат в небаланси".

Това е принцип, който е залегнал и в Регламента за установяване на насоки за електроенергийното балансиране – цената за балансиране „наказва“ пазарните участници за всяко отклонение между техните прогнозни и реални графици за производство и потребление. Проблемът е, че новата методика превръща цената от наказателна в забранителна и лесно може да доведе до фалити както на производители, така и на търговци и крайни клиенти.

Първият проблем е липсата на данни за небалансите в реално време, които могат да помогнат на пазарните участници да работят в полза на системата и да смекчат необходимостта от използване на балансиращи мощности. Регулаторът побърза да обвини търговците – "анализите показват, че тези случаи са в резултат на поведението на някои от търговските участници, които изпадат в небаланси поради неправилно управление на дейността и погрешно прогнозиране".

Но пропусна да обърне внимание, че високите разходи за недостиг на електрическа енергия са концентрирани само в два дни на месец май. Ако съществуваше системен проблем с търговското поведение и прогнозирането на товара, щяхме да го видим и в някои от останалите дни, което не се случва. Това навежда на мисълта, че по-скоро не става въпрос за системен проблем, а за изключение, което се превръща във финансова катастрофа за някои търговци.

Вторият проблем е голямото разминаване между прогнозните небаланси и техните цени, които ЕСО публикува на всеки 15 минути, и окончателните цени, които се публикуват две седмици след края на месеца. Така прогнозните цени за недостиг в някои часове и дни на май варираха между 1500-2500 лв./МВтч, а окончателните достигнаха до 6342 лв./МВтч.

Оставяйки настрана, че цени от 2500 лв./МВтч са твърде високи, разлика от 2,5 пъти между прогнозна и окончателна цена лесно може да докара търговски участник до ликвидни проблеми, а дори и до нещо по-сериозно.

Третият проблем е, че по силата на регламента цените за балансиращата енергия следва да са наказателни, но Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да гарантира, че системният оператор не генерира икономически ползи или загуби от организирането на балансиращия пазар. С други думи, методиката не трябва да води до печалби или загуби за търговските участници, които след това да се прехвърлят върху преносния оператор.

Разбира се, винаги има разлика между прогнозни и реални данни, така че е практически невъзможно систематично операторът да не генерира печалби/загуби. Регулаторът очевидно не е приел подобен механизъм, защото позицията му, заявена по време на едно обществено обсъждане, е, че "като изминат няколко месеца и всички, които прогнозират, свикнат с новата методика, резултатите ще са съвсем различни".

Подобно поведение напомня на дебатите за високи потребителски цени и успокоенията, че това е временен феномен, а в дългосрочен план цените ще се успокоят. На което икономистът Джон Мейнард Кейнс заявява:

"Но този дългосрочен план е подвеждащ водач за текущите действия. В дългосрочен план всички сме мъртви. Икономистите си поставят твърде лесна, твърде безполезна задача, ако в този бурен сезон всичко, което успяват да ни кажат е, че когато бурята отдавна е преминала, океанът пак е спокоен."

Ако перифразираме горната мисъл – безполезно е след като някои търговци фалират, заради забранително високите цени за небаланси, които стават ясни твърде късно, регулаторът да направи анализ и да промени методиката си. Нещо повече – няма гаранция, че финансовите затруднения ще бъдат ограничени само до търговци и няма да се прехвърлят и към производители и потребители. И още повече – след излизане от пазара на едни търговци и прехвърлянето на производители и потребители към други търговци няма гаранция, че новите търговци няма да се изправят пред сходни предизвикателства.

Поведението на КЕВР е безотговорно както към пазара, така и към пазарните участници и единствената причина за това поведение е, че става въпрос за частни търговци и тяхната неспособност веднага да прехвърлят проблема върху производители и потребители. Ако обаче ситуацията беше обърната, какъвто например е случаят с либерализирането на небитовите потребители на ниско напрежение през 2021 г. веднага щеше да се намери "решение“.

Над 2/3 от небитовите потребители тогава бяха изхвърлени при доставчик от последна инстанция, който също има наказателни цени, но за снабдяване с електрическа енергия, а регулаторът много бързо намери "решение", което смъкна уж наказателните цени под тези на пазар "Ден напред".

Добре е да се учим от грешките си и регулаторът да не чака фалити, концентрация на пазара, намаляване на конкуренцията и др., за да коригира методиката си и да въведе механизъм, който да компенсира търговските участници (при печалби за ЕСО) и системния оператор (при загуби за ЕСО).

Успокоението, че след няколко месеца всичко ще е нормално, не е вярно не само на теория, но и на практика, защото цените за балансиращи услуги трайно се увеличават от началото на годината. С нарастването на присъединените ВЕИ мощности, които имат непостоянен характер на генерация, както и с ръста на електрифицирането на икономически и битови дейности единствено могат да се увеличат предизвикателствата пред прогнозирането. И вероятно в дългосрочен план търговските участници ще намерят решения и на тези предизвикателства, но е хубаво регулаторът да се погрижи дотогава все пак да са останали някакви участници на пазара.

*Mediapool препечатва статията на Калоян Стайков от сайта на Института за енергиен мениджмънт без редакторска намеса

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #4

    Рапоня ваш бе! Когато бях симпатизант и редовно гласувах за ДС(Б), бях категорично против ГРУ Иван Йорданов Костов да го пуска в ЕНП! Колко пъти са приемали Рапоня в Кремъл и колко пъти в Белия дом? Преди колко години ДД на САЩ признаха България за "функционираща демокрация"? Никой не ме е питал дали Ханс Зайдел и Конрад Аденауер да финансират ГЕРБ.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #3

    Дарагой другарю миша маусович, а кой взриви с некомпетентен ремонт и тестове ПАВЕЦа? Не беше ли една фирма, близка до буда РАПОНЯ?

  3. Бомба с цените на тока цъка от няколко месеца в България. Проблемът идва от огромните разходи за така наречената балансираща енергия, която влиза в сметките на всички потребители.

    Заради нарастващите мощности от соларни централи и други ВЕИ, чийто капацитет не може да се контролира, нараства необходимостта от балансиращи мощности. Най-голямата такава в България обаче – ПАВЕЦ Чаира, отдавна не работи заради авария на турбина, която извади от строя цялата централа. Тя е част от каскадата “Белмекен-Сестримо”

  4. Едно време, много много отдавна, в ДСБ имаше почтени хора. Които защитаваха интересите както на своите избиратели, така и на всички българи. Един от тях бе Димитър Бъчваров. Той гласува против раздържавяването на ЕРП-тата. Началото на престъпна, безотговорна политика на разграбване, репатриране на печалби, съкращаване работни места в сектора и прехвърляне парите към космически заплати на управителите. До сега-само чужденци. Неефективно и крадливо управление в приватизираната чат от енергийния сектор. Ценови привилегии. Политиката стана ЛОБИЗЪМ. Най-вече в енергеПиката! Цели партии и медии се издържат от това.

  5. Преди 1989 в Полша и други от Източния блок имаше т. нар. "държавни частници". Държавата определяше ЦЕНИТЕ им! Тия са същите! НО! Политици, депутати, роднини, и приближени с политически гръб! За ВЕИ-тата има ценови ПРИВИЛЕГИИ! За които плащат бедните българи. От джоба си! Ако няКОЙ политик е обещавал на ВЕИ-собствениците ЛЕСНИ и СИГУРНИ пари, да си ги търсят от него. За бога "братя", не продавайте! Изградете си своя мрежа, изнасяйте. Балансирането е ужасно скъпо! В пъти по-скпъо от самите ВЕИ-та!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.