Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 7000 души са се обявили за българи на преброяването в Албания

4 коментара
Снимката е илюстративна, сн. ЕПА/БГНЕС
В Албания 7057 души са се обявили за българи, показват данните, публикувани от "Топ ченъл". Това е първото преброяване след официалното признаване на българската общност в Албания през 2017 г., съобщи БТА. 
 
Населението в Албания наброява 2 412 113 души. Това показват първите данни от преброяването на населението и жилищата в Албания, оповестени от албанския статистически институт ИНСТАТ и цитирани от албанските медии. 
 
По данни на телевизия "Топ ченъл" това означава, че албанските граждани са с близо 420 000 по-малко на брой от 2011, когато е проведено предишното преброяване. Населението на Албания се е стопило с 13.8 процента, посочва икономическото списание "Монитор".
 
Националното преброяване в страната се проведе между 18 септември и 15 ноември 2023 г.
 
Данните, които бяха събрани, се отнасяха до жителите на Албания, техните демографски и социални характеристики, както и за жилищата, здравословното състояние, образованието и работата на хората.
 
Директорът на албанския статистически институт Елса Дули посочи днес, че населението на Албания е разпределено в 755 950 семейства, които се състоят от средно по 3,2 членове.
 
Тя допълни, че обикновените жилища в страната са 1 082 529, в 11 процента от които не живее никой.
 
Дули каза, че тепърва предстои да бъде представена детайлна информация за всяка област и населено място.
 
Албанските медии посочват, че се очаква окончателните данни от преброяването да бъдат публикувани през декември 2024 г.
 
Етническата принадлежност, езикът и вярата на албанските граждани бяха единствените въпроси във формуляр от 100 въпроса, които не бяха задължителни и не подлежаха на глоба при отказ от отговор.
 
Освен българите, други малцинствени общности в страната са тези на гърците – 23 485 души, черногорците – 511, арумъни – 2459, роми – 9813, египтяни (или ашкалии – бел. ред.) – 12 375, бошняци – 2963, сърби – 584, като македонци се определят 2281 души. 
 
3798 души са посочили друга етно-културна принадлежност, 770 души – смесена етно-културна принадлежност, 1142 души не са посочили никаква етническа принадлежност. 
 
С "предпочитам да не отговарям" са отговорили 13 507 души.
 
Религиозните общности в страната са 201 530 католици, 173 645 православни християни, 9658 евангелисти, 1 101 718 мюсюлмани, 115 644 бекташити, а 85 311 души са заявили, че са атеисти, допълва медията.
 
Над 332 хиляди албанци са се определили като вярващи, без да уточняват вероизповеданието си, а 244 331 други не са пожелали да отговорят. 
 
Преброяването от 2023 г. е дванадесетото национално преброяване в страната от обявяването на независимостта на Албания през 1912 г. Първото преброяване е извършено през 1923 г.
 
Това преброяване трябваше да се състои през 2020 г., но беше отложено с три години заради пандемията от КОВИД-19 и други фактори като силното земетресение в страната през 2019 г. 
 
При предишното преброяване в Албания през 2011 г. населението на страната е било 2 831 741, а през 2001 г. – 3 069 275, отбелязва "Топ ченъл".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sloth
    #4
    Отговор на коментар #3

    Защото българите са "фашисти", не толкова защото някой ще реши че може би се чувства българин. Откакто България е в ЕС, присещането за български корени дава право на български паспорт, нещо значително по-съществено от някакво вписване като държавотворен народ. За това време към 90 хиляди македонци са получили българско гражданство- не особено впечатляваща бройка, особено като се има предвид че съществена част го правят единствено заради правото на пътуване по света и работа в ЕС.

  2. тодоровто
    #3
    Отговор на коментар #2

    Ако променят конституцията си,и впишат българите като държавотворен народ,сигурно много от македонците ще се присетят за българските си корени.Точно от това се страхуват Мицковски и сие,затова яростно са против вписването на българите!Иначе нямат нищо против във конституцията им да има египтяни,турци,цигани,занзибарци....само българи,никога!Защо ли?

  3. sloth
    #2
    Отговор на коментар #1

    Уви, няма да нарастне хилядократно, може би няма да нарастне изобщо.
    Промяната в уводната част на конституцията има чисто символичен характер, от нея не произлиза даване или отнемане на права.
    Резултатите от преброяването в Албания показват какво би било самосъзнанието на хората от другата страна на границата без повече от сто години потискане на българщината, поради което предизвиква недоволство в правителството на РСМ.
    За съжаление обаче, преброяването в Албания нито може да отмени обезбългаряването

  4. тодоровто
    #1

    Ей за това Мицковски го тресе страх!Защото знае,че ако направи промяната в конституцията,броят на българите в РСМ ще нарасне хилядократно!И тогава този(Мицковски) ще трябва да се спасява при Орбан,както преди време направи и Груевски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.