Осминафиналните двойки на Евро 2024 са ясни

Грузия изненада Португалия с 2:0, а Турция победи Чехия с 2:1

Чехия (червени екипи) загуби от Турция с 1:2 в последната среща от група "F" на Евро 2024 Сн.ЕПА/БГНЕС

След изиграването на последните четири мача от групите "Е" и "F" в сряда приключи първата фаза на Евро 2024 по футбол и вече са ясни всички отбори, които продължават на осминафиналите.

Следващата фаза на европейското първенство започва в събота - 29 юни.

В сряда вечерта Грузия постигна историческа победа срещу Португалия с 2:0 в Гелзенкирхен в мач от група "F". Така малката кавказка страна се класира за първи път за елиминациите и ще играе срещу победителя в група "В" Испания.

В другата среща от групата Турция победи Чехия с 2:1. Чехите останаха с човек по-малко още в 20-ата минута, когато Антонин Барак получи втори жълт и червен картон. Головете паднаха през втората част. Хакан Чалханоолу в 51-вата минута откри резултата, но чехите изравниха в 66-ата чрез Томаш Соучек. Резервата Дженк Тосун донесе успеха на южните ни съседи отбелязвайки в 94-тата минута.

Ето и пълната програма за осминафиналите:

Испания - Грузия (30 юни, Кьолн)
Германия - Дания (29 юни, Дортмунд)

Португалия - Словения (1 юли, Франкфурт)
Франция - Белгия (1 юли, Дюселдорф)

Румъния - Нидерландия (2 юли, Мюнхен)
Австрия - Турция (2 юли, Лайпциг)

Англия - Словакия (30 юни, Гелзенкирхен)
Швейцария - Италия (29 юни, Берлин)

Домакинът Германия ще се изправи срещу Дания. Бундестимът спечели своята група "А" благодарение на късния изравнителен гол на Никлас Фюлкруг срещу Швейцария. "Кръстоносците" ще премерят сили с действащия шампион Италия, който остана втори в група "В" след драматично равенство срещу Хърватия (1:1).

Испания спечели и трите си мача в група "В" и стана единственият отбор с пълен актив от 9 точки след първия кръг на първенството. Иберийците дори не допусна гол във вратата си. На осминафиналите "Ла Роха" ще играе срещу изненадата Грузия.

Англия не впечатли с представянето си, но събра 5 точки с едва два отбелязани гола и оглави таблицата в група "С". На осминафинала тимът на Гарет Саутгейт е Словакия, които завършиха трети в група "Е".

Група "D" изненадващо беше спечелена от Австрия. Съставът на Ралф Рангник очарова с играта си и остави след себе си Франция и Нидерландия. На осминафиналите австрийците ще премерят сили с Турция.

Отборът на Франция остана втори и ще играе срещу Белгия - втори в група "Е".

Нидерландия ще има за противник на старта на директните елиминации Румъния.

Най-интересно беше в група "Е", където всички отбори завършиха с по 4 точки, но само Украйна отпадна заради по-лошите си показатели. Първото място извоюва Румъния, следвана от Белгия и Словакия.

Въпреки поражението от Грузия, Португалия финишира на върха в група "F" и това означава, че за място на четвъртфиналите Кристиано Роналдо и компания ще се изправят срещу Словения.

От отборите, които заеха третите места в групите, за осминафиналите не се класираха единствено Хърватия и Унгария.