Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за трансформация на ТЕЦ "AES Гълъбово" – "солна" батерия и SRF гориво

1 коментар
Най-младата българска въглищна централа мисли за преобразуването си, сн. Mediapool

AES е най-големият чуждестранен инвеститор в енергийния сектор на България от началото на пазарните реформи в страната през 1989 г. до днес, с общи инвестиции на стойност 1,6 милиарда евро.

AES инвестира приблизително 1.3 милиарда евро в изграждането на ТЕЦ "AES Гълъбово" – най-модерната и ефективна въглищна електроцентрала в Югоизточна Европа, представляваща най-голямата инвестиция "на зелено" в България. От началото на своята експлоатация през 2011 г., ТЕЦ "AES Гълъбово" работи в пълно съответствие с всички изисквания на ЕС и националните норми за околната среда и емисиите. ТЕЦ "AES Гълъбово" използва най-съвременни технологии за гарантиране на минимални емисии, оптимално управление на отпадъците и водите, както и защита на почвите и подземните води, с цел постигане на възможно най-ниско въздействие върху околната среда. Освен това, AES инвестира приблизително 300 млн. евро в разработката и изграждането на вятърната електроцентрала "Свети Никола" край Каварна, която е най-големият вятърен парк в България.

ТЕЦ "AES Гълъбово" и ВяЕЦ "Свети Никола" имат критична роля в задоволяването на все по-нарастващите енергийни нужди на България, като едновременно отговарят на очакванията за надеждни, ефективни и устойчиви енергийни решения. За да гарантира, че AES продължава да бъде надежден партньор в България, компанията се е ангажирала активно в конструктивни дискусии с българските и европейските заинтересовани страни за намиране на подходящ път напред за AES в България, изгоден както за българския енергиен сектор, така и за AES.

На глобално ниво, основата на стратегията на AES е растежът в областта на възобновяемите източници на енергия и съхранението на енергия в батерии. Днес AES вече е един от най-големите предприемачи на възобновяема енергийна мощност в света (през 2022 г., AES бе призната за втора поредна година от BloombergNEF като водещия световен предприемач на чиста енергия за корпорации, продавайки повече възобновяема енергия на корпоративни клиенти от всеки друг предприемач в света) и световен лидер в областта на съхранението на енергия в батерии и дигитализацията. Обявената цел на AES е да добави 25-30 GW соларни, вятърни и активи за съхранение на енергия към своето портфолио до края на 2027 г., утроявайки своята текуща производителност от възобновяеми източници.

България се е ангажирала с амбициозни цели за намаляване на въглеродните емисии, които AES – като световен лидер в тази област –активно подкрепя. Затова AES активно участва в конструктивни разговори с представители на българското правителство относно потенциални опции за бъдещата дейност на AES в България. Досега AES разглежда два основни проекта, с цел преобразуване на съществуващите активи на ТЕЦ "AES Гълъбово" към различно гориво/употреба, като по този начин гарантира, че инвестициите и активите на AES се използват максимално – в полза на България и българските потребители.

Съхранение на енергия в разтопена сол

Тези проекти включват преобразуване на един от блоковете на ТЕЦ "AES Гълъбово" в съоръжение за съхранение на енергия и преобразуване на другия за използване на гориво, произведено от отпадъци (пелетизирани отпадъци (SRF)) и/или биомаса, които могат да бъдат реализирани паралелно или отделно.

Проектът за съхранение на енергия е изключително иновативен и предвижда замяна на основния котел на единия блок с така наречената батерия на Карно или "енергия-в-сол" със система за генериране на пара. Батерията се основава на разтопена сол като среда за съхранение на топлинна енергия, тъй като разтопената сол има отлични свойства за задържане на топлината. Когато нуждата от енергия се увеличи, съхранената топлина може да бъде извлечена от разтопената сол и преобразувана в енергия чрез генериране на пара, която след това се използва за производство на енергия.

Това би позволило съхранение до 1725 GWh в енергийната система (т.е. 345 MW на час, които могат да се използват за 5 часа) , които да се ползват в периоди на пиково търсене. Така би се подобрила стабилността на мрежата и би позволило на България да ускори интеграцията на възобновяемите източници.

Ток от нерециклируеми отпадъци

Другият блок се предвижда да се адаптира за замяна на сега използваните лигнитни въглища с гориво SRF, произвеждано от нерециклируеми "излезли от употреба" отпадъци, включително невъзможна за преработка хартия и пластмаса. Може да се използва и комбинация от пшенична слама, царевична слама и мискантус. Използването на алтернативни горива може значително да намали въглеродните емисии и оперативните разходи, посочват от енергийната компания.

Така биха се запазили 345 MW от капацитета на централата за производство на енергия, позволявайки постепенната замяна на лигнитното производство с ниско въглеродни източници.

Реализирането на тези намерения ще спести изхвърлянето на около 3.5 млн. тона въглеродни емисии на година (2 млн. тона от "солния" проект и 1.5 млн. тона – от другия.

Запазване на близо 500 служители

Подобна трансформация би позволила използване на основните и най-ценни активи на ТЕЦ "AES Гълъбово", включително висококвалифицирания персонал, сградите, турбините, тръбите и подгревателите на питателната вода. Така България ще може да продължи да използва съвременните и сравнително наскоро построени активи на централата. Това е особено валидно за опцията за преобразуване в SRF. Този вид гориво се произвежда по спецификация, позволяваща му да се използва в съществуващи производствени процеси и активи, които са проектирани за твърди изкопаеми горива като лигнит с определена минимална адаптация на активите и производствените процеси.

Всеки от двата проекта би позволил на AES да задържи приблизително 225 служители в ТЕЦ Гълъбово. Реализацията на двата проекта би позволила на AES да поддържа целия настоящ персонал на ТЕЦ "AES Гълъбово", в полза на местните общности.

Възможна трансформация до края на 2026 г.

Досега AES е провела цялостни проучвания, насочени към оценка както на техническата осъществимост, така и на търговските аспекти на тези проекти. Извършено е концептуално проучване (с помощта на датската компания "Алборг") за преобразуване в съоръжение за съхранение на енергия и в момента работи върху по-подробно техническо проучване с цел финализиране на дизайна на бъдещото съоръжение. Що се отнася до конверсията към SRF и/или биомаса, AES досега е извършила подобно проучване (с помощта на "Мицубиши Пауър Юръп"). Завършените досега проучвания показват, че и двата варианта са технически осъществими и че очакваната дата за завършване и на двата проекта може да бъде вече в края на 2026 г. или началото на 2027 г., ако приемем, че решението за изпълнение на тези проекти бъде взето скоро.

Инвестиции за над 700 млн. евро, но трябва държавна помощ

Що се отнася до търговските аспекти, AES е изчислила предварително, че приблизителната цена на преобразуването в съоръжение за съхранение на енергия е около 260 млн. евро, докато цената на преобразуването в SRF и/или биомаса е предварително оценена на около 460 млн. евро.

С оглед на регулаторната несигурност, съчетана с дългосрочни проекти, трудни настоящи условия за финансиране, несигурни пазарни условия и необходими нови технологии, всяко преобразуване в по-щадяща околната среда или неутрална по отношение на въглерода операция представлява предизвикателство от търговска гледна точка за всеки частен инвеститор, смята компанията. За възможните опции за преобразуване AES понастоящем е установила недостиг на финансиране, което най-вероятно би направило изцяло частно финансирана конверсия на блоковете търговски нежизнеспособна.

Въпреки това AES се ангажира да продължи да проучва начини да допринесе – заедно с България – за заявените от България цели за намаляване на въглеродните емисии, като същевременно поддържа енергийната сигурност на страната. В съответствие с наличните правила на ЕС за държавна подкрепа за проекти – част от Зеления преход (като Насоките за държавна помощ в областта на климата, опазването на околната среда и енергията (CEEAG), Временната рамка за кризи и преход (TCTF) и други), България би могла да участва в партньорство за финансиране с AES, за да помогне с недостига на финансиране за описаните проекти по начин, който спазва изискванията за пропорционалност и позволява на тези важни проекти да продължат напред.

AES има желание да продължи да работи по тези проекти за преобразуване и вярва, че заедно с България ще намери начини за преодоляване на финансовите предизвикателства, така че да може да продължи да допринася за реализирането на целите на България за намаляване на въглеродните емисии при запазване на енергийния капацитет и енергийната сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #1

    Само така ! Успех !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.