Португалия стигна до четвъртфинал на Евро 2024 след дузпи

Франция победи Белгия с 1:0 на осминафиналите

0 коментара
Кристиано Роналдо вкарва дузпата за Португалия във вратата на словенския вратар Облак Сн. ЕПА/БГНЕС

Португалия отстрани Словения в драматичен мач на осминафиналите от Евро 2024, за да достигне за осми път в историята си до четвъртфиналите на европейското първенство по футбол.

В редовното време и продълженията двата отбора не успяха да си отбележат гол на стадиона във Франкфурт.

Португалците владееха топката над 70%, но това не им помогна да бъдат точни в завършващата фаза. Те не успяха да улучат вратата на словенския вратар и капитан Ян Облак.

Всички опити на 39-годишния нападател Кристиано Роналдо да вкара първия си гол на шесто европейско първенство останаха без успех. В 103-ата минута на продълженията нападателят на "Ливърпул" Диого Жота изработи дузпа, но Роналдо пропусна от бялата точка. Това отприщи сълзите му.

В 115-ата минута звездата на словенците Бенямин Шешко използва груба грешка на Пепе и излезе сам срещу вратаря Диого Коща, но той спаси.

При изпълнението на ударите от бялата точка вратарят на Португалия се превърна в герой, след като спаси всички дузпи на словенците.

При изпълнението на 11-метровите удари Кристиано Роналдо се реваншира за изпуснатото положение в продълженията и беше точен. Другите дузпи за успеха вкараха Бруно Фернандеш и Бернардо Силва.

Така Португалия спечели срещу Словения с 3:0 и на четвъртфинала ще се изправи срещу отбора на Франция.

Франция отстрани Белгия с 1:0

Франция победи Белгия с 1:0 в другия осминафинал с голяма доза късмет в Дюселдорф.

"Петлите" победиха силния отбор на Белгия благодарение на щастлив рикошет. В 85-ата минута влезлият като резерва Рандал Коло Муани шутира, а топката се удари в белгийския защитник Ян Вертонген и влезе във вратата на Кун Кастеелс.

Така Франция се класира за четвъртфиналите само с един гол вкаран от свой футболист - Килиан Мбапе от дузпа при 1:1 с Полша, и два автогола на съперници - Максимилиан Вьобер при 1:0 срещу Австрия в групата и на белгиецът Вертонген снощи.