Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Щети за 26.4 млн. лв. от аномалните балансиращи цени на тока ще бъдат отчасти покрити

3 коментара
Щети за 26.4 млн. лв. от аномалните балансиращи цени на тока ще бъдат отчасти покрити

Енергийният регулатор ще вземе решение в петък за компенсиране на щетите, нанесени на производители и потребители на електроенергия от екстремно високите цени за закупуване на недостигаща енергия на 19 май, обяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пред журналисти в четвъртък.

Става въпрос за 26.4 млн. лв. надвзети приходи от държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), част от които ще бъдат възстановени, но точно какъв ще е компенсиращият коефициент ще бъде решено на заседание на регулатора утре.

Иванов обясни, че проблемът с нереално високите цени на недостигащата енергия в този неделен ден е по няколко причини.

"Първата е в самите търговци и координатори на балансиращи групи (в които влизат производители и потребители на електроенергия – б.а), които не са осигурили персонал, който своевременно да реагира на промените в метеорологичната обстановка и в петък да подава прогнозите за уикенда. Така бездействието се прояви особено силно в неделя, когато липсваше каквато и да е реакция от страна на тези дружества, които можеха с двучасово предизвестие да закупят енергия от пазара в рамките на деня", обясни Иван Иванов.

По думите му цената на тока на борсата в сегмента за търговия "В рамките на деня" за 19 май е била между 50 и 270 евро/МВтч – много далеч от цената 1710 лв./МВтч, която всъщност се достига при включването в сделките за нужната в повече от планираното енергия държавна ТЕЦ "Марица Изток 2".

"Те можеха да внесат и от чужбина енергия на 19 май, защото в същия ден е имало свободен входящ капацитет от Румъния и Гърция в размер на около 2500 МВ. Нито едното, нито другото е извършено. Така се предизвиква огромно количество на недостиг", посочи регулаторният шеф.

"А цената бе толкова висока, защото, след като се изчерпаха възможностите на водните електроцентрали на НЕК, се включи "Марица Изток 2", която повиши прекалено много цената си. След като започва с около 600 лв/МВтч тя стига 1710 лв./МВтч", каза Иванов, но отбеляза, че електроцентралата не може да бъде санкционирана за спекулативно повишение на цените си в онзи момент на огромно търсене. Освен това въглищната мощност вече свалила цените си за недостиг, които обичайно в такъв ден като 19 май са между 300 и 600 лв./МВтч.

Според регулаторния шеф част от проблема е и в това, че ЕСО още не е влязъл в европейската платформа "Пикасо" за автоматично вторично балансиране и регулиране на честотата на мрежите. Това ще стане в края на 2024 г. "Ако ЕСО бе част от платформата, щяхме да получим заявки за внос на балансираща енергия от други страни членки и щеше да има конкуренция в този ден", заяви председателят на КЕВР.

Той е категоричен, че ситуацията няма нищо общо с характера на методиката. "Тя няма да се променя. Трябва да се натрупа достатъчно статистическа информация и трябва да действа не по-малко от 3 до 6 месеца, за да се види дали актът е правилен, а от началото на влизането в действие на методиката са минали няма и два месеца", заяви Иван Иванов.

По думите му след кризисния 19 май има само едно следващо повишаване на цените за небаланс, но в много по-малка степен. Това е станало на 28 май, но е било за кратко. "Виждам как постепенно размерът на небаланса се намалява", заяви Иванов и увери, че след влизането на България в платформата "Пикасо" такива проблеми няма как да възникнат.

Иванов постави въпроса защо има дружества – координатори и търговци, които не само не претърпели загуби в критичния 19 май, а дори са спечелили. "Ако методиката е неправилна, трябва да има негативи за всички. А спечелилите дружества следиха пазара и прогнозите и направиха необходимото да закупят количества в рамките на деня, а вероятно и да продадат част от тях", коментира председателят на КЕВР.

Той допълни, че комисията разглежда постъпили жалби от производители на възобновяема енергия, че търговци са им прехвърлили неправомерно разходи за небалансите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бисерко
    #3
    Отговор на коментар #1

    Балансиращата изобщо не е по-точно базова електроенергия.Всъщност нищо общо нямат.Базовата е тази,като ядрената примерно,която държи ниво 24/7.Балансираща е такава, която може бързо да се стартира или спре, в зависимост от покачването или намаляването на потреблението.Например водноелектрическите централи.

  2. Не е ли редно участници в ПАЗАР, БОРСА сами да носят отговорност за действията си? Ако си разсеян и играеш на борсата-плащай си сам! Категорично съм против държавата да плаща за грешки на частни субекти в СВОБОДНА търговия. Те са ДЛЪЖНИ да се запознаят с промени в регулациите.

  3. Matador
    #1

    Балансиращата или по-точно БАЗОВА енергия винаги ще е скъпа.Защото не може да се конкурира с евтината соларна и ветрена които обаче какво? Аааа не били поостоянни и зависели я от облак я от вятър. За това соларките и ветренките да си инвестират в акумулатори. И тогава няма да бъде скъпа балансиращата енергия. Или поточно нямйка да е ТОЛКОВА скъпа щото тия батерии хич не са евтини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.