Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбски съд осъди Легия на 40 години затвор

2 коментара
Сръбски съд осъди Легия на 40 години затвор
Специалният съд за организираната престъпност в Белград осъди на 40 години затвор Милорад Лукович - Легия и още трима членове на бившите “Червени барети”, заради убийството на бившия сръбски президент Иван Стамболич и атентата срещу Вук Драшкович в Будва. Това съобщиха в понеделник агенция Бета и белградското радио Б 92.

Освен Легия, 40 години затвор получиха Бранислав Берчек, Душан Маричич и Ненад Буйошевич. Бившият шеф на сръбската Държавна сигурност Радован Маркович получи 15 години затвор, същата присъда бе произнесена и за Леонид Миливоевич и Ненад Илич.

Иван Стамболич изчезна в Белград на 25 август 2000 г., а тленните му останки бяха открити в края на март 2003 г., в рамките на полицейската операция, последвала убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич.

Атентатът срещу Вук Драшкович, сега външен министър на Сърбия и Черна гора, бе извършен на 15 юни 2000 година.

След почти година безуспешно издирване, през май м.г. Милорад Лукович, известен като Легия, се предаде на сръбските власти и веднага се обяви за невинен по обвинението, че е организирал убийството на сръбския премиер Зоран Джинджич.

Кариерата на Легия, тръгнала от Чуждестранния легион, в началото на 90-те години на миналия век се прехвърля на родна територия. Той е един от главните командири на “Тигрите” на Желко Ражнятович – Аркан – доброволното формирование, отговорно за едни от най-зверските кланета на мюсюлмани по време на войните в Босна и Херцеговина и в Хърватска. След разформироването на гвардията на Аркан, Легия се прехвърля в отряда за специални операции към Държавна сигурност на сръбското МВР, т.нар. “Червени барети”. Отрядът действа в Косово през 1998 и 1999 г., а самият Легия е назначен за командир на отряда в началото на 1999 г., когато началник на сръбското разузнаване става Радомир Маркович.

По време на военния конфликт в Косово Легия, като командир на “червените барети”, участва в многобройни специални операции. След свалянето на Милошевич през октомври 2000 г. изразява подкрепа на новата власт начело с президента Воислав Кощуница, но скоро влиза в конфликт с реформаторите. През април 2001 г. е отстранен от поста си и според публикации в печата се премества със семейството си в Република Сръбска в Босна и Хецеговина, където според публикации в печата укрепва охраната на издирвания от Трибунала в Хага бивш лидер на босненските сърби Радован Караджич.

Междувременно Легия оглавява един от най-мощните мафиотски кланове в Белград - Земунския.

През лятото на 2003 г. Съветът на Европйския съюз приема декларация, с която включва името на Лукович-Легия в списъка си с лица от страните от бивша Югославия, на които е забранено да влизат в страните-членки на Съюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. попов
    #2

    колко още време ще трябва на Б-я да разплете престъпленията на Държавна Сигурност и да ги изпрати където им е мястото? 40 години звучи съвсем на място!!!

  2. Бобан
    #1

    Специалният съд за организираната престъпност в Белград осъди на 40 години

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.